Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Piotr Roszczenko, Olga Klaudia Szewczyk-Roszczenko, Agnieszka Gornowicz, Iga Anna Iwańska, Krzysztof Bielawski, Anna Bielawska) opublikowali artykuł „The Anticancer Potential of Edible Mushrooms: A Review of Selected Species from Roztocze, Poland” w czasopiśmie Nutrients.
Naturalne źródła zyskują na znaczeniu w terapii wielu chorób, co znajduje odzwierciedlenie w sukcesach farmaceutycznych leków pochodzenia naturalnego, takich jak doksorubicyna i digoksyna. Grzyby, poza walorami smakowymi, wykazują także właściwości odżywcze i przeciwnowotworowe. Badania potwierdzają, że niektóre gatunki jadalnych grzybów są bogate w związki bioaktywne, m.in. polisacharydy, białka i małe cząsteczki, które indukują apoptozę, zatrzymują cykl komórkowy, uszkadzają DNA oraz aktywują układ odpornościowy. Grzyby z regionu Roztocza wykazują obiecujący potencjał w terapii nowotworowej, jednak wymagana jest standaryzacja oraz eliminacja zanieczyszczeń metalami ciężkimi, aby mogły być szerzej stosowane w praktyce klinicznej.
Praca ta była finansowana przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, grant nr B.SUB.24.367 oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie, grant nr DS15.
Link do artykułu: The Anticancer Potential of Edible Mushrooms: A Review of Selected Species from Roztocze