Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
  • Tu rodzą się odkrycia...

    Europejski konsensus w leczeniu zespołu obturacyjnych bezdechów podczas snu i chrapania.

    14.11.2024 09:13
    Autor: Centrum Badań Klinicznych

    Prof. Ewa Olszewska razem ze współautorami z innych uczelni opublikowali w czasopiśmie Journal of Clinical Medicine cykl trzech artykułów, pod wspólnym tytułem: „Consensus statements among European sleep surgery experts on snoring and obstructive sleep apnea”. Prof. Ewa Olszewska jest pierwszą autorką we wszystkich trzech publikacjach, a pozostali współautorzy to eksperci z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Anglii i Belgii. 

    Cykl prac przedstawia konsensus dotyczący postępowania diagnostycznego, metod operacyjnych i leczenia pozabiegowego w chirurgii snu w zespole obturacyjnych bezdechów podczas snu (OSA) oraz chrapaniu. Pierwsza praca przedstawia konsensus dotyczący definicji i postępowania diagnostycznego, druga - podejmowania decyzji odnośnie leczenia chirurgicznego i rekomendacji okołooperacyjnych i trzecia – metod chirurgicznych ustnej części gardła, wyników oraz zaleceń i powikłań pooperacyjnych. Wykorzystując metodę Delphi, panel ośmiu ekspertów z różnych krajów europejskich oceniał poszczególne twierdzenia, które zostały przedstawione przez Prof. Olszewską. Wszystkie odpowiedzi na poszczególne twierdzenia oraz wnoszone uwagi i komentarze były anonimowe. Tylko Prof. Olszewska jako wiodąca autorka publikacji, miała do nich wgląd.     

    Ostatecznie stworzono 281 twierdzeń, które w pięciu rundach były oceniane przez panelistów. Po każdej rundzie twierdzenia ulegały modyfikacji. Konsensus uzyskiwano wówczas, gdy co najmniej 75% panelistów zgodziło się lub nie zgodziło na dane twierdzenie (agree/disagree). Konsensus uzyskano w 91,5% wszystkich twierdzeń. Najwyższy poziom zgodności uzyskano w przypadku definicji (100%), w przypadku postępowania pooperacyjnego było to 70%, najniższy – w przypadku postępowania diagnostycznego (58,3%).  

    Paneliści ocenili 33 twierdzenia dotyczące podejmowania decyzji w kwestii metody leczenia (konsensus uzyskano w 91,2% twierdzeń). Opracowano także zestaw 111 twierdzeń dotyczących chirurgii w obrębie ustnej części gardła (konsensus uzyskano w 91,2% twierdzeń). Eksperci podkreślili znaczenie indywidualnego podejścia w wyborze metody chirurgicznej i wykorzystania endoskopii górnych dróg oddechowych w śnie wywołanym farmakologiczne (ang. Drug Induced Sleep Endoscopy, DISE) do oceny typu i miejsca obturacji, fenotypu podniebienia i oceny zapadania się ścian górnych dróg oddechowych na poszczególnych ich poziomach. W badaniu zwrócono również uwagę na możliwość wyboru wielu metod leczenia oraz wpływ na ten wybór, takich czynników jak wiek pacjenta, masa ciała i choroby współistniejące. Personalizacja postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w OSA i chrapaniu jest niezwykle istotna. Zaznaczono, że przed rozważeniem interwencji chirurgicznych należy rozważyć zastosowanie metod zachowawczych, takich jak utrata masy ciała, terapia miofunkcjonalna, aparat wewnątrzustny lub terapia dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych.  

    Opracowano również 38 twierdzeń dotyczących postępowania okołooperacyjnego (konsensus uzyskano w 89,5% twierdzeń), 10 - dotyczących postępowania pooperacyjnego (konsensus w 70% twierdzeń), 43 - dotyczących wyników leczenia i wizyt kontrolnych (konsensus w 81,4% twierdzeń) oraz 24 - dotyczących powikłań (konsensus w 95,8% twierdzeń). Żmudny i pracochłonny proces uzyskiwania konsensusu miał na celu ujednolicenie standardów opieki i poprawę wyników leczenia pacjentów w różnych systemach opieki zdrowotnej. Wyniki badania odzwierciedlają złożoność i różnorodność leczenia chrapania i OSA, co podkreśla potrzebę ujednolicenia postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w OSA i chrapaniu. 

     

    Link do publikacji: Consensus Statements among European Sleep Surgery Experts on Snoring and Obstructive Sleep Apnea: Part 1

    Consensus Statements among European Sleep Surgery Experts on Snoring and Obstructive Sleep Apnea: Part 2

    Consensus Statements among European Sleep Surgery Experts on Snoring and Obstructive Sleep Apnea: Part 3

    Powrót
  • Mapa Potencjału Badawczego
    Polska Platforma Medyczna
  •