Prof. dr hab. Maciej Szmitkowski powołany przez Ministra Zdrowia na przedstawiciela Polski do europejskiej grupy roboczej w ramach Health Security Committy (HSC)

07.05.2021 10:56

Prof. dr hab. Maciej Szmitkowski został powołany przez Ministra Zdrowia  na przedstawiciela Polski do europejskiej grupy roboczej w ramach Health Security Committy (HSC), do udziału w pracach dotyczących szybkich testów antygenowych a także  dotyczących aktualizacji nowej procedury wspólnego wykazu RAT (Rapid Antygen Tests). Profesor jest też obecnie członkiem grupy ekspertów AOTMiT opracowującej polskie „Zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia COVID 19“.

Profesor Maciej Szmitkowski  od 2014 roku jest konsultantem krajowym w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, a w latach 1984 – 2014 był konsultantem wojewódzkim. Był dziekanem i dwukrotnie prodziekanem Wydziału Farmaceutycznego, twórcą i kierownikim Zakładu Diagnostyki Biochemicznej w latach 1984 – 2018. Był promotorem 17 prac doktorskich, a w zakładzie w tym okresie 10 osób uzyskało stopień doktora habilitowanego a 3 osoby tytuł profesora.  Dorobek naukowy profesora to aktualnie 466 prac naukowych w czasopismach, Impact Factor ponad 400 i Index Hirscha = 30. Prof. Szmitkowski był i jest członkiem zarządów głównych towarzystw naukowych, komisji i komitetów PAN, laureatem 9-ciu nagród Ministra Zdrowia w tym za całość dorobku i ponad 60-ciu nagród J.M. Rektora. Realizował liczne granty KBN i MNiSzW. Odbył 4 zagraniczne staże naukowe. Jest honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa  Diagnostyki Laboratoryjnej. Odznaczony dwukrotnie Złotym  Krzyżem Zasługi,  Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę,  odznaczeniami Za zasługi dla Ochrony Zdrowia i Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia oraz najwyższym odznaczeniem „Sapere Aude“ Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Od 2005 roku jest pełnomocnikiem J.M. Rektora ds. specjalizacji diagnostów laboratoryjnych i obecnie kształci ponad 200 osób w 4-rech dziedzinach specjalizacyjnych organizując im ponad 20 kursów rocznie.