Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Spotkanie konsorcjum opracowującego hybrydowy test do szybkiej diagnostyki SARS-CoV-2 odbyło się na UMB

    13.05.2021 12:09
    Autor: Administrator UMB

     

    Zakończył się I etap grantu realizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wspólnie z Akademickim Ośrodkiem Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej.

    Projekt zatytułowany „Opracowanie i walidacja kliniczna nowego hybrydowego testu molekularnego (SARS-HYB45) do bezpośredniej i szybkiej diagnostyki SARS-CoV-2: aplikacja laboratoryjna i „point-of-care” (POC)" otrzymał dofinansowanie z NCBR w wysokości blisko 3 mln złotych. Podczas spotkania w Centrum Badań Innowacyjnych UMB, naukowcy relacjonowali wyniki swojej dotychczasowej pracy. Pierwszy etap polegał na sekwencjonowaniu genomu wirusa. Po przebadaniu próbek pobranych na początku roku od 69 podlaskich pacjentów zakażonych Sars-Cov-2, badacze z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej wyodrębnili kilkanaście wariantów, w tym alertowe: południowoafrykański i brytyjski. We współpracy m.in. z Państwowym Zakładem Higieny naukowcy z UMB stworzyli i wdrożyli Polską Mapę Wariantów Wirusa. Grant potrwa do połowy 2023 r. Wcześniej, bo w połowie 2022 r. na rynku powinien być już dostępny szybki (wykrywa wirusa po 45 minutach), hybrydowy test molekularny do bezpośredniej diagnostyki SARS-Cov-2 opracowany przez naukowców z UMB i AODPGM.

     

    Krótki opis projektu:

    Projekt polega na opracowaniu, wytworzeniu a następnie walidacji prototypu innowacyjnego na skalę świata testu diagnostycznego SARS-Hyb-45 w wersji laboratoryjnej i wersji POC (aplikacja point-ofcare). Realizacja projektu pozwoli wdrożyć do działalności gospodarczej AODPiGM innowacyjnego rozwiązania w postaci szybkiego testu do diagnostyki w kierunku zakażeń SARS-CoV-2. Opracowany przez zespół badawczy zestaw oraz metoda przeprowadzenia badania diagnostycznego umożliwi wprowadzenie na rynek testu o znacznie krótszym czasie
    uzyskania wyników licząc od pobrania próbki do otrzymania wyniku, a także niespotykanej dotąd czułości.


    Grupą docelową odbiorców są podmioty publiczne i prywatne w zakresie sprzedaży testów SARS-Hyb-45. Wdrożenie wyników B+R przez AODPiGM pozwoli stać się konkurencyjnym podmiotem w branży medycznej na arenie międzynarodowej.

    Projekt realizowany jest w ramach konsorcjum 2 podmiotów:


    1) Lider - AKADEMICKI OŚRODEK DIAGNOSTYKI PATOMORFOLOGICZNEJ I GENETYCZNO-MOLEKULARNE SP. ZO.O.


    2) Konsorcjant - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - jednostka naukowa.
    W ramach działań objętych niniejszym projektem zostały zaplanowane badania przemysłowe, prace rozwojowe, a także prace przedwdrożeniowe. Kolejnym etapem będzie zgłoszenie wyników B+R do ochrony i certyfikacja.

     

    Projekt finansowany jest w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

    Powrót