• Aktualności

  Pacjent w badaniach klinicznych

  03.08.2021 10:07
  Autor: BTT

  Serwis „Pacjent w Badaniach Klinicznych” to projekt informacyjno-edukacyjny, który ma na celu rzetelne przedstawienie tematyki badań klinicznych wraz z najważniejszymi informacjami medycznymi. Szerząc wiedzę na ten temat chcemy obalić piętrzące się mity, które zniekształcają obraz badań w odbiorze społecznym.

  Badania kliniczne są wciąż tak bardzo niedoceniane w społeczeństwie, a mają ogromny wpływ na jakość służby zdrowia i dostępność leczenia z praktycznie każdej dziedziny medycyny.

  Każdy lek, aby mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, musi przejść badania kliniczne. Ich celem jest sprawdzenie, czy dana substancja, która znajdzie się w leku, jest skuteczna i bezpieczna, gdy jest stosowana przez pacjentów chorujących na daną chorobę i czy jest lepsza od już wdrożonych terapii, na przykład przez porównanie jej działania z innymi terapiami i lekami już dostępnymi dla pacjentów.

  Badania kliniczne przeprowadza się dopiero po uzyskaniu pozwolenia od organu regulacyjnego i pozytywnej opinii od komisji bioetycznej!

   

  A więcej informacji o tym, czym są badania kliniczne, jak one wyglądają i inne, znajdziecie na Portalu „Pacjent w Badaniach Klinicznych” https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/

  Powrót