Badanie kliniczne dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)

09.08.2022 11:12
    Autor: BTT

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku realizuje badanie pt. „Niekomercyjne badanie kliniczne terapii plejotropowej i profilaktyki raka u palących tytoń pacjentów z przewleką obturacyjną chorobą płuc (POChP) przyjmujących statyny”, w ramach projektu finansowanego przez Agencję Badań Medycznych.W badaniu tym weźmie udział około 500 pacjentów.

Ma ono na celu przede wszystkim zbadanie wpływu atorwastatyny na zmniejszenie występowania zaostrzeń w grupie pacjentów z POChP oraz udowodnienie, że atorwastatyna posiada bezpośrednie działanie przeciwzapalne regulowane na poziomie ekspresji genów i tym samym opracowanie biomarkerów odpowiedzi na atorwastatynę do spersonalizowanego leczenia POChP.

Więcej szczegółów na stronie internetowej poświęconej badaniu - CAPTAIN