Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności.
  • Ostatnia zmiana 21.12.2017 przez Zakład Zintegrowanej Opieki Medycznej

    Aktualności

    UWAGA!!!

    Uprzejmie informujemy, iż 1 maja 2017 rozpoczyna się elektroniczna rekrutacja na II edycję studiów podyplomowych "Interdyscyplinarna opieka psychogeriatryczna".

    Rekrutacja odbywać się będzie w Systemie Internetowej Rekrutacji (IRK) Kandydatów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

    Zachęcamy do rejestracji!

    _________________________________________________________________________________

     

    Szanowni Państwo,

    Zgodnie z założeniami opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny prognozy demograficznej, obejmującej okres do 2050 r., spodziewane jest znaczne zmniejszenie liczby dzieci i osób dorosłych oraz zwiększenie liczby i udziału osób starszych w społeczeństwie naszego kraju.  Przewiduje się, że osoby co najmniej 80-letnie będą w 2050 r. stanowiły 10,4% populacji kraju, w porównaniu z 3,9% w roku 2013, a spośród 3,5 mln mieszańców Polski będących w 2013 r. w wieku 80 lat i więcej, w końcowym roku prognozy ponad 59 tys. ukończy 100 lat.

    W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa zaburzenia psychiczne  u osób starszych stanowią powszechny, choć może nieco lekceważony problem. Występują one coraz częściej, wpływając na jakość funkcjonowania pacjentów, ich somatykę, ogólne koszty leczenia oraz śmiertelność. Potwierdzonym naukowo jest fakt, iż występowanie zaburzeń psychicznych wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że od 25 do 30% ludzi po 60. roku życia cierpi co najmniej na jedno zaburzenie psychiczne. Rozpowszechnienie zaburzeń po 60. roku życia rozkłada się następująco: depresja oraz zaburzenia lękowe dotykają od 10 do 15% osób, u 5% pacjentów występuje otępienie (liczba ta wzrasta do 20% po 80. roku życia), a 1% to osoby cierpiące na schizofrenie oraz zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

    Przedstawione powyżej dane statystyczne i epidemiologiczne ewidentnie wskazują na fakt, iż unikatowe studia podyplomowe „Interdyscyplinarna Opieka Psychogeriatryczna” są przyszłościowym kierunkiem kształcenia kadr medycznych i paramedycznych, ale mających styczność z pacjentem w podeszłym wieku.

    Studia podyplomowe „Interdyscyplinarna Opieka Psychogeriatryczna” wpisują się w cel statutowej działalności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jakim jest kształcenie studentów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Opisywane studia mają charakter interdyscyplinarny - obejmują zagadnienia z dziedziny: geriatrii, demografii, epidemiologii, zdrowia publicznego, gerontologii społecznej, psychologii, psychiatrii, neurorehabilitacji oraz pielęgniarstwa geriatrycznego i psychiatrycznego.

    Absolwent studiów podyplomowych "Interdyscyplinarna Opieka Psychogeriatryczna" będzie w stanie ocenić potrzeby pacjenta w wymiarze psychicznym. Będzie posiadał wiedzę umożliwiającą dbanie o utrzymanie odpowiedniego poziomu merytorycznego i jakości usług w podległej mu instytucji w odniesieniu do personelu zajmującego się diagnostyką, leczeniem, pielęgnowaniem, rehabilitacją oraz sprawami socjalnymi pensjonariuszy z zaburzeniami psychicznymi. Będzie posiadał także kompetencje do zajmowania stanowisk w instytucjach opiekuńczych nie będących podmiotami leczniczymi (np. domy pomocy społecznej). Zdobyte kwalifikacje umożliwią zatrudnianie absolwenta w instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą opieką nad osobami starszymi.

    Po zakończeniu studiów Absolwent będzie dysponował kompleksową wiedzą na temat aspektów starzenia organizmu ludzkiego w wymiarze psychicznym i psychologicznym. Będzie wprowadzony w zagadnienia związane z podstawowymi zagrożeniami zdrowotnymi w zakresie ludzkiej psychiki w ujęciu geriatrycznym. W przypadku lekarzy posiadających specjalizację z geriatrii oraz psychiatrii, studia podyplomowe z interdyscyplinarnej opieki psychogeriatrycznej mogą być metodą uaktualnienia i rozszerzenia wiedzy, gdyż jako studia o charakterze doskonalącym, pozwolą na bardziej fachowe i samodzielne prowadzenie pacjentów geriatrycznych przewlekle chorych psychicznie, przyczynią się do poprawy jakości życia podopiecznych i pozwolą na obniżenie kosztów leczenia w psychiatrycznych podmiotach leczniczych.

    Serdecznie zapraszam i zachęcam do rekrutacji!

     

                                                           dr hab. n. o zdr. Mateusz Cybulski

    Kierownik Studiów Podyplomowych "Interdyscyplinarna Opieka Psychogeriatryczna"