• Biologia i Chemia po akademicku

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich do udziału w bezpłatnych zajęciach z biologii i chemii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku!

Nowy film i quiz wiedzy - film Dwie twarze tlenu z cyklu Teraz już wiem cykl filmów edukacyjnych

20.07.2022 10:04

Bardzo miło nam poinformować, że drugi film z serii „Teraz już wiem- cykl filmów edukacyjnych”, pt. Dwie twarze tlenu jest już dostępny.

W filmie posłuchamy ekspertów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: dr hab. Mateusza Maciejczyka, prof. dr hab. Małgorzaty Żendzian-Piotrowskiej oraz lek. dent. Sary Zięby.

Tlen jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na Ziemi. Chociaż jest on niezbędny do oddychania i innych procesów fizjologicznych, tlen w wysokich stężeniach może uszkadzać narządy i układy organizmów żywych. Toksyczne działanie tego pierwiastka warunkują także reaktywne formy tlenu, powstające jako produkty uboczne w licznych procesach metabolicznych. Podczas filmu dowiesz się czym są wolne rodniki tlenowe, stres oksydacyjny oraz czy można zapobiegać ich szkodliwemu działaniu. Czy warto stosować antyoksydanty?

Po filmie quiz sprawdzający wiedzę, składający się z 10 pytań obejmujących zakres wiedzy z danego filmu edukacyjnego. Pytania mają charakter zamknięty – pojawią się różne warianty odpowiedzi, ale tylko jedna będzie prawidłowa. Laureatami dnia zostaną osoby, które odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań w jak najkrótszym czasie. Czekają wspaniałe nagrody - smartbandy.

Zapraszamy!

Link do quizu wiedzy z filmu Dwie twarze tlenu

Czas trwania quizu: od 19.07.2022 8:00 do 21.07.2022 23:59.

Każdy z Państwa ma szansę współtworzyć ten projekt. Temat jednego z odcinków serii „Teraz już wiem- cykl filmów edukacyjnych” zostanie wybrany w plebiscycie internetowym.

Aby zgłosić temat prosimy o wypełnienie formularza. Problematyka filmu powinna dotyczyć nauk medycznych, farmaceutycznych lub nauk o zdrowiu.

W ramach projektu „Teraz już wiem-cykl filmów edukacyjnych” Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na cykl krótkich filmów wyjaśniających popularne kwestie medyczne i farmaceutyczne. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki- Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu.

Medycyna i Farmacja to jedne z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Każdego dnia formułowane są nowe teorie, co sprawia, że wiele popularnych zagadnień związanych z naszym zdrowiem jest dla nas niezrozumiałych. Przeciwciała, antyoksydanty, badania kohortowe i wiele innych kwestii postarają się przybliżyć naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W prosty i przystępny sposób przedstawią tematy, nad którymi pracują codziennie w swoich laboratoriach.

W ramach projektu powstanie 6 filmów edukacyjnych, z czego o temacie jednego z nich zadecydują odbiorcy.

Dodatkowo po emisji każdego odcinka zapraszamy na krótki quiz online z atrakcyjnymi nagrodami sprawdzający wiedzę przekazaną w filmach.

Głównym celem projektu „Teraz już wiem- cykl filmów edukacyjnych” jest przedstawienie popularnych medycznych zagadnień w taki sposób, by były jasne dla osób niezwiązanych z naukami o zdrowiu.

Serdecznie zapraszamy!

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
    PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI - POPULARYZACJA NAUKI I PROMOCJA SPORTU MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Teraz już wiem - cykl filmów edukacyjnych