W terminie 18-21 maja 2026 roku Politechnika Poznańska stała się centrum europejskiej debaty akademickiej, goszcząc serię kluczowych wydarzeń w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich oraz sojuszu EUNICE (European University for Customised Education). Podczas tak istotnych wydarzeń nie mogło zabraknąć przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest partner stowarzyszonym sojuszu EUNICE.
Pierwsze dwa dni obrad (18-19 maja br.) upłynęły pod znakiem Walnego Zgromadzenia EUNICE, podczas którego naszą uczelnię reprezentowali prof. dr hab. Marcin Moniuszko - Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska - Pełnomocniczka Rektora ds. Współpracy z Uniwersytetem Europejskim EUNICE.
W swoim wystąpieniu Pan Rektor przybliżył międzynarodowemu gremium profil naszej uczelni, kładąc szczególny nacisk na imponujący potencjał badawczy i dydaktyczny, w tym nowoczesne centra badawcze takie jak centrum badań klinicznych, biobank, centrum radiofarmacji, centrum sztucznej inteligencji w medycynie. W trakcie wystąpienia, Pan Rektor przedstawił także przykłady kluczowych obszarów współpracy takich jak sztuczna inteligencja w medycynie, badania populacyjne, genomika i analiza big data, nanotechnologia, medycyna spersonalizowana, polityka ochrony zdrowia. Prezentacja ta stanowiła fundament do budowania wizerunku UMB jako nowoczesnej uczelni medycznej, wnoszącej istotną wartość dodaną w działania sojuszu EUNICE.
Kolejnym istotnym punktem była prezentacja prof. dr hab. Anny Moniuszko-Malinowskiej odnośnie wspólnych działań UMB i uczelni tworzących sojusz EUNICE. Pani Dziekan Anna Moniuszko-Malinowska dokonała wnikliwego podsumowania dotychczas zrealizowanych inicjatyw oraz nakreśliła ambitną strategię współpracy na najbliższe miesiące w kontekście realizacji projektu valuEU. Wśród przykładów zrealizowanych działań znalazły się m.in. cztery wspólne publikacje naukowe przygotowane we współpracy z partnerami z Belgii i Włoch. Pani Dziekan podkreśliła również znaczenie możliwości realizacji wzajemnych mobilności krajowych i zagranicznych oraz bogatą ofertę specjalistycznych szkoleń, które UMB organizuje dla całej społeczności EUNICE.
Zarówno Pan Rektor jak i Pani Profesor serdecznie zachęcali zagranicznych partnerów do współpracy i korzystania z możliwości, które oferuje projekt valuEU.
W kolejnych dniach intensywna wymiana doświadczeń trwała podczas konferencji tematycznych, gdzie UMB reprezentowali przedstawiciele Działu Współpracy Międzynarodowej – Jakub Wszeborowski i Mateusz Szyc. 20 maja uczestniczyli w III Konferencji Uniwersytetów Europejskich organizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) we współpracy z Politechniką Poznańską (PP). Z kolei 21 maja br. wzięli udział w I Forum Praktyków Uniwersytetów Europejskich organizowanych przez PP. W trakcie wydarzenia, podczas sesji poświęconej współpracy z partnerami stowarzyszonymi w wymiarze europejskim i globalnym, Zastępca kierownika DWM – Jakub Wszeborowski zaprezentował proces budowania relacji międzynarodowych w ramach Uniwersytetów Europejskich z perspektywy partnera stowarzyszonego sojuszu EUNICE.
Udział delegacji UMB w wydarzeniach w Poznaniu został sfinansowany w ramach projektu valuEU. Program ten otrzymuje wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. Wsparcie sojuszy Uniwersytetów Europejskich o numerze FERS.01.05-IP.08-0219/23.











