• Ogłoszenia

  Dr Łukasz Szczerbiński stypendystą prestiżowego Programu im. prof. Walczaka

  11.10.2020 07:40
  Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

  Dr Łukasz Szczerbiński, adiunkt w Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został stypendystą prestiżowego Programu im. prof.  Franciszka Walczaka. Miejscem odbywania stypendium będzie Broad Institute of Harvard and MIT oraz Massachusetts General Hospital (Cambridge i Boston, USA). Wartość stypendium to 82 000 zł. Łącznie w skali kraju przyznano tylko 17 stypendiów stażowych.

   

  Celem projektu, który otrzymał finansowanie, pt. „Pharmacogenomics of antidiabetic treatment - personalized medicine in type 2 diabetes” jest poszerzenie aktualnej wiedzy z zakresu farmakogenomiki metforminy w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2, tj. poznanie roli zmienności genetycznej w skuteczności leku i częstości występowania skutków ubocznych. Ponadto celem jest stworzenie wielogenowych wskaźników ryzyka (tzw. Polygenic Risk Score), które będzie można wykorzystać w warunkach klinicznych, jako narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji dotyczących leczenia cukrzycy. Cele zostaną osiągnięte poprzez zastosowanie zaawansowanych metod bioinformatycznych w analizie danych wygenerowanych w kontrolowanych badaniach klinicznych z wykorzystaniem doustnych leków przeciwcukrzycowych prowadzonych w Massachusetts General Hospital.

   

  Broad Institute to światowej sławy ośrodek genomiczny i bioinformatyczny, w którym prowadzone są badania mające na celu poznanie podłoża genetycznego chorób oraz personalizacje ich terapii. Często uznawany za wiodącą na świecie instytucję zajmującą się podstawowymi i stosowanymi badaniami dotyczącymi genetyki chorób ludzkich oraz wprowadzaniem odkryć genetycznych do praktyki klinicznej. Jest to ośrodek założony przez dwie uczelnie: Harvard University oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) – jedne z najlepszych uniwersytetów na świecie (odpowiednio 1. i 4. Miejsce na liście Szanghajskiej), przy współpracy ze stowarzyszonymi z Uniwersytetem Harvarda szpitalami, w tym flagowym Massachusetts General Hospital.

   

  Stypendysta będzie pracował w laboratorium profesora Jose Florez’a, lekarza naukowca, jednego ze światowych liderów w dziedzinie genetyki cukrzycy i chorób metabolicznych. Zajmuje on prestiżowe stanowisko Kierownika Oddziału Endokrynologii i Diabetologii w Massachusetts General Hospital (największy szpital kliniczny Harvardu oraz jeden z najlepszych szpitali w USA), wykładowcy Harvard Medical School oraz członka Broad Institute (koordynator programu chorób metabolicznych). Jego laboratorium składa się z wielu doświadczonych bioinformatyków i lekarzy zajmujących się genetyką cukrzycy i pokrewnymi zaburzeniami, a wyniki prowadzonych przez jego zespół badań były publikowane w najlepszych czasopismach naukowych, m.in. New England Journal of Medicine, Cell czy Nature.

   

  Program im. prof. Walczaka to wspólna inicjatywa Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Ministerstwa Zdrowia.

   

  Zachęcamy do aplikowania o stypendia. Dział Współpracy Międzynarodowej oferuje pomoc w przygotowywaniu wniosku o dofinansowanie oraz kontaktowanie się z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej w celu uzyskania dodatkowych informacji.

   

  Zapraszamy do współpracy

  Dział Współpracy Międzynarodowej UMB

  Powrót