Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Małgorzata M. Brzóska kierownik Zakładu Toksykologii profesorem nauk medycznych

    23.10.2017 14:07
    Autor: Administrator UMB

     

    Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 23 września 2017 r. Pani Małgorzata Michalina Brzóska  otrzymała tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

    Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Michalina Brzóska

    Absolwentka chemii na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Od 1992 roku pracuje w Zakładzie Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a od roku 2009 pełni funkcję kierownika Zakładu. Posiada specjalizację w zakresie toksykologii. Jest członkiem Krajowego Rejestru Toksykologów, Kolegium Medycyny Laboratoryjnej (grupa robocza ds. toksykologii) i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych oraz Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego (od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącej Białostockiego Oddziału Towarzystwa). W latach 2014 - 2016 była przewodniczącą Lokalnej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach w Białymstoku, a od 2014 roku jest kierownikiem Studiów Doktoranckich na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. Została powołana do Zespołu Analizy Spektralnej Komitetu Chemii Analitycznej PAN na kadencję 2016 - 2018.

    Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w roku 1998 na podstawie rozprawy pt. „Badania nad wpływem kadmu na gospodarkę wapniową w ustroju szczura”. W roku 2005, na podstawie rozprawy pt. „Wpływ kadmu zastosowanego w stężeniach odpowiadających narażeniom środowiskowym i zawodowym ludzi na układ kostny szczurów” i dorobku, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie biologii medycznej (specjalność toksykologia doświadczalna).

    Prof. M. Brzóska jest autorką lub współautorką 111 prac (pierwszy autor 47 prac) opublikowanych w większości w czasopismach o zasięgu międzynarodowym (łączny Impact Factor = 138,132; punktacja MNiSW = 1495,5; indeks Hirscha wg Web of Science = 24, a łączna liczna cytowań = 1720) oraz ponad 200 prac prezentowanych na konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Była wielokrotnie nagradzana za działalność naukową. Uzyskała 3 Zespołowe Nagrody Ministra Zdrowia oraz 8 Nagród Naukowych I st. i 6 Zespołowych Nagród Naukowych II st. J.M. Rektora UMB, jak również Nagrodę Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego za rozprawę habilitacyjną.

    Pani profesor jest aktywnie zaangażowana w badania naukowe, głównie z zakresu toksykologii, w tym badania o implikacjach praktycznych. Była kierownikiem, koordynatorem merytorycznym ze strony UMB i współwykonawcą wielu projektów badawczych finansowanych ze środków uczelnianych i grantów zewnętrznych (KBN, MNiSW, NCN, NCBR), w tym projektów realizowanych we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi. Główny kierunek badań własnych prof. M. Brzóska obejmuje wpływ substancji toksycznych (kadm, ołów, alkohol etylowy, chlorpyrifos) na układ kostny oraz możliwość wykorzystania cynku i bogatego w związki polifenolowe ekstraktu z owoców Aronia melanocarpa L. w zapobieganiu skutkom działania toksycznego kadmu, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na układ kostny. W ostatnich latach zaangażowała się w badania innowacyjne mające na celu wdrażanie do medycyny nowych technologii (materiały biodegradowalne do implantacji, poszukiwanie efektywnych form dostarczania do komórek nowotworowych nowych formulacji klasycznych leków przeciwnowotworowych z nanocząstkami polisacharydowymi). Posiada potwierdzoną certyfikatami i zweryfikowaną audytami umiejętność pracy w systemie Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (DPL; ang. Good Laboratory Practice – GLP). Od 2014 roku uczestniczy w badaniach toksykologicznych w standardzie DPL, prowadzonych w Centrum Medycyny Doświadczalnej UMB, pełniąc funkcję kierownika tych badań. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach oraz konferencjach naukowych w kraju i za granicą.

    Prof. M. Brzóska jest promotorem w 4 przewodach doktorskich i recenzentem w 3 przewodach oraz promotorem, opiekunem i recenzentem wielu prac magisterskich. Prowadzi zajęcia dydaktyczne, głównie z zakresu toksykologii, dla studentów wszystkich Wydziałów UMB oraz doktorantów Wydziału Farmaceutycznego z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej. Od roku 2005 jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Toksykologii. Za działalność dydaktyczną uzyskała 4 Indywidualne Nagrody Dydaktyczne J.M. Rektora UMB oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (2013 rok).

    Pani profesor jest zaangażowana w działania na rzecz edukacji społeczeństwa i popularyzacji nauki oraz promocji UMB. Wielokrotnie występowała w radiu i telewizji w roli eksperta z zakresu toksykologii. Za całokształt działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz UMB w 2007 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

     

    Powrót