Nowy patent UMB

21.05.2019 19:10

Przedmiotem opatentowanego wynalazku jest Sposób otrzymywania multifunkcjonalnego nanosystemu z rdzeniem z materiału magnetycznego.

Wynalazek powstał przy ścisłej współpracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego: Prof. dr hab. Haliny Car, dr Katarzyny Niemirowicz-Laskowskiej, dr Rafała Krętowskiego i dr hab. Marzanny Cechowskiej-Pasko z naukowcami z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku – dr hab. Agnieszką Z. Wilczewską.

Według definicji, multifunkcjonalne nanosystemy są to struktury o wielkości nanometrowej i posiadają jednocześnie kilka cech, które pozwalają, na przykład, na nakierowanie na nowotwory lub inne tkanki zmienione w wyniku toczącego się procesu patologicznego, kontrolowane dostarczenie środków biologicznie aktywnych jak również na ułatwianie obrazowanie in vivo. Opracowany przez naukowców magnetyczny nanosystem może mieć zastosowanie jako struktura bazowa w terapii celowanej bądź diagnostyce obrazowej, gdyż posiada on cząstkę naprowadzającą oraz cząsteczkę fluorochromu.