Wynalazek naukowców UMB i UWB opatentowany

07.01.2021 07:52

Mieszanina oksytiaminy i ketokonazolu oraz kompozycja farmaceutyczna to wynalazek przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (prof. dr hab. Katarzyna Winnicka, dr Katarzyna Sosnowska) i Uniwersytetu w Białymstoku ( dr hab. AdamTylicki, prof. UWB, dr Magdalena Czerniecka i dr Urszula Czyżewska).

To specjalny żel będący mieszaniną dobrze znanych, ale niewykorzystywanych w leczeniu składników - oksytiaminy i ketokonazolu, który znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji grzybiczych oraz związanyach z nią chorób, m. in. takich jak: łupież, łuszczyca, zapalenia skóry, fungemia, odzwierzęce choroby skóry powodowane przez Malassezia pachydermatis.

Wynalazek został w tym roku opatentowany w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej - Patent (PL 234554 B1).