Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Dwie badaczki z UMB ze stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

    08.08.2024 16:07
    Autor: Administrator UMB
    Do grona 4 wybitnych młodych naukowców wyróżnionych specjalnym ministerialnym stypendiów w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku dołączyły kolejne 2 osoby. 8 sierpnia 2024 roku Rektor prof. Adam Krętowski wręczył specjalne dyplomy dr hab. llonie Ościłowskiej z Zakładu Analizy i Bioanalizy Leków oraz dr Magdalenie Kusaczuk z Zakładu Biochemii Farmaceutycznej. Obie naukowczynie pracują na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. Ministerstwo doceniło tym samym jakość prowadzonych przez nie badań oraz ich dotychczasowy dorobek naukowy.
    Warto dodać, że uczelnie, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze zgłosiły w sumie aż ponad 1700 kandydatów do stypendiów. Wnioski oceniane były przez specjalnie powołany zespół metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało w sumie 228 stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, w tym tylko 23 w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wśród tych osób znalazły się właśnie dr hab. Ilona Ościłowska i dr Magdalena Kusaczuk.
    Stypendia zostały przyznane na okres 3 lat, będą wypłacane co miesiąc. Wręczając dyplomy Rektor UMB prof. Adam Krętowski przyznał, że choć to wyróżnienie indywidualne dla naukowców, dla uczelni to wielkie święto. Kryteria przyznania stypendium ministra to głównie ocena osiągnięć naukowych, m.in. publikacji, zdobywanych grantów, patentów, innych nagród, czy odbytych prestiżowych staży.
    Dr hab. Ilona Ościłowska analizuje m.in. wpływ wybranych związków pochodzenia naturalnego oraz wybranych produktów leczniczych (m.in. metforminy, werapamilu) na procesy biologiczne zachodzące w komórkach prawidłowych i nowotworowych.
    Zajmuję się szeroko pojęta biochemią oraz biologią molekularną dotyczącą chorób nowotworowych. W ostatnim czasie głownie skupiam się na eksperymentalnym leczeniu raka piersi. Z zespołem, z którym pracuję, staramy się sprawdzać mechanizmy działania produktów leczniczych, które albo są dostępne już na rynku, albo są dostępne tylko do badań naukowych, czy modyfikują biochemię komórki oraz jak wpływają na szlaki metaboliczne komórek, żeby wykorzystać ich dodatkowe właściwości w medycynie translacyjnej. Podam dla przykładu, że sprawdzaliśmy metforminę, czyli popularną substancję stosowaną w farmakoterapii cukrzycy, czy można ją wykorzystać w eksperymentalnej terapii leczenia nowotworu piersi. Ilona Ościłowska podkreślała na spotkaniu z dziennikarzami, że to są badania podstawowe, a tematyką tą zajmuje się od 11 lat.
    Ilona Ościłowska za pracę doktorską „Wpływ dostępności proliny na proces POX-zależnej apoptozy/autofagii w komórkach raka piersi MCF-7” realizowaną pod kierownictwem prof. dr hab. Jerzego Pałki otrzymała srebrny medal Scientia Nobilita w ramach konkursu Lidera Nauk Farmaceutycznych.
    Dr Magdalena Kusaczuk skupia się na poszukiwaniu i badaniu nowych potencjalnych farmakoterapeutyków w leczeniu glejaka wielopostaciowego mózgu.
    Badam różne substancje zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego w kontekście ich wykorzystania jako potencjalnych czynników przeciw glejakowi wielopostaciowemu mózgu. Dostępne obecnie terapie są nieskuteczne, stąd poszukiwania czynników które przynajmniej spowolnią proces rozwoju choroby – mówi dr Kusaczuk. Magdalena Kusaczuk była kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki oraz laureatką programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach którego odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Pełniła także funkcję opiekuna merytorycznego w projekcie MNiSW Najlepsi z Najlepszych 4.0. Odbyła szkolenia w zagranicznych ośrodkach naukowych, takich jak Universidad Autónoma de Madrid w Hiszpanii oraz Imperial College London w Wielkiej Brytanii.

    Prof. Wojciech Miltyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego podsumował spotkanie: Cieszymy się, że osiągnięcia obu Pań zostały dostrzeżone, bo jakość nauki która jest realizowana w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku na Wydziale Farmaceutycznym z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej jest na wysokim poziomie. Cieszę się również, że decydenci i osoby ze środowiska naukowego, które zasiadały w komitecie, przyznającym stypendia, także to dostrzegły.

    Stypendia dla wybitnych młodych naukowców otrzymują w UMB: dr Michał Burdukiewicz (od 2021 roku), dr Kinga Bondarczuk (od 2022), dr Łukasz Szczerbiński (od 2022), dr hab. Łukasz Kuźma (od 2023), a od września otrzymywać będą także: dr hab. Ilona Ościłowska i dr Magdalena Kusaczuk.

     

    Powrót