Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Ponad 300 absolwentów pielęgniarstwa, położnictwa i fizjoterapii UMB odebrało dziś uroczyście dyplomy

  18.10.2023 15:56
  Autor: Administrator UMB
  W Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podczas Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu odbyły się uroczyste dyplomatoria absolwentów kierunków: pielęgniarstwo, położnictwo i fizjoterapia. W tym roku studia na tych kierunkach ukończyło: pielęgniarstwo I stopnia -122 absolwentów, pielęgniarstwo II stopnia – 113 absolwentów, położnictwo I stopnia 37 absolwentów, położnictwo II stopnia 72 absolwentów, a na kierunku fizjoterapia studia jednolite magisterskie – 70 absolwentów. Studia na kierunku pielęgniarstwo ukończyło 7 panów.
  Zgodnie z tradycją na pielęgniarstwie odbyło się „czepkowanie”. Jest to uroczystość, podczas której absolwenci kierunku pielęgniarstwo oraz położnictwo studia pierwszego stopnia otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek i położnych. Wykonywany jest Hymn Pielęgniarek oraz składane jest uroczyste przyrzeczenie absolwentów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.
  Studentka, Weronika Rolewska zapaliła lampion. Nawiązuje to bezpośrednio do postaci Florence Nightingale, która jest uznawana za twórczynię współczesnego pielęgniarstwa. Podczas wojny krymskiej wyruszyła na front, by pomagać rannym żołnierzom. Całe życie poświęciła pacjentom. Florence Nightingale pokazała, jak ważna jest fachowa pomoc pielęgniarska i okazała dużo serca pacjentom. W nocy sama przechadzała się po szpitalu z lampą, żeby zajrzeć do chorych i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. W tamtych czasach była to zupełna nowość — żadna pielęgniarka tego nie robiła. Od 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyznaje Medal Florence Nightingale. To najbardziej zaszczytne odznaczenie dla pielęgniarek, pielęgniarzy i wolontariuszy.
  W swoich wystąpieniach podczas uroczystości zaproszeni goście gratulowali absolwentom, życzyli im ciągłego rozwoju i spełnienia w zawodzie. Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko nawiązał do ważnego faktu, że często to pielęgniarki i położne towarzyszą pacjentom zarówno podczas pierwszego, jak i ostatniego tchnienia. Prosił o empatię i uśmiech w kontaktach z chorymi. Rotę ślubowania złożyli fizjoterapeuci.
  Honorowe Dyplomy Rektora w roku 2023 na Wydziale Nauk o Zdrowiu otrzymali:
  Kierunek Fizjoterapia studia jednolite magisterskie
  mgr Magdalena Marta Deluga
  Kierunek Zdrowie Publiczne studia II stopnia
  mgr Katarzyna Kuźma
  Kierunek Logopedia z Fonoaudiologią studia II stopnia
  mgr Magdalena Leończak
  mgr Joanna Raczkowska
  mgr Patrycja Suszczyk
  mgr Aleksandra Dziarnowska
  mgr Klaudia Kutniewska
  Kierunek Elektroradiologia studia drugiego stopnia
  mgr Alicja Krukowska
  Mgr Jolanta Tobiś–Rozwarska Kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu wręczyła statuetki i nagrody za osiągniecia sportowe dla zaangażowanych w poszczególnych dziedzinach sportu absolwentów Wydziału Nauk o Zdrowiu. Otrzymali je m.in:
  Fizjoterapia studia jednolite magisterskie:
  Grzegorz Getek
  Dawid Niewiadomski
  Urszula Wiszniewska

  Pielęgniarstwo I stopnia

  Gabriela Mielech
  Dyplomatoria Absolwentów Wydziału Nauk o Zdrowiu uświetnił swoim występem Chór UMB pod kierownictwem prof. dr hab. Anny Moniuszko.
  W uroczystości wzięli udział m.in.: dr Andrzej Tytuła Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, oraz Maciej Bogdan, koordynator Wojewódzkiego Podlaskiego Oddziału Terenowego Biura Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Absolwenci podziękowali swoim mistrzom za poświęcenie i przekazaną podczas studiów wiedzę. Dyplomatorium zwieńczyło podrzucenie biretów i pamiątkowe grupowe zdjęcie.

  Harmonogram uroczystości:

  • Godzina  10.00 Uroczyste rozdanie dyplomów oraz „czepkowanie” absolwentów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo studia pierwszego stopnia

  Link do transmisji na żywo

   

  • Godzina 12.00 Uroczyste rozdanie dyplomów absolwentom kierunku pielęgniarstwo i położnictwo studia drugiego stopnia

  Link do transmisji na żywo

   

  • Godzina 13.30 Uroczyste rozdanie dyplomów absolwentom kierunku fizjoterapia studia jednolite magisterskie

  Link do transmisji na żywo

   

   

  Powrót