Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Mała czy duża – jak wybrać odpowiednią firmę.
  • Mała czy duża – jak wybrać odpowiednią firmę.
  • Ostatnia zmiana 28.02.2014 przez Administrator UMB

    Mała czy duża – jak wybrać odpowiednią firmę

     

    Na rynku funkcjonują różnorodne firmy - od małych, dopiero rozpoczynających działalność, po ogromne międzynarodowe korporacje. Wybór typu firmy wybranej przez kandydata zależeć może od indywidualnych preferencji, osobowości, a także od doświadczenia. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować plusy i minusy wynikające z pracy w firmach o różnej skali wielkości. Ekspert monsterpolska.pl radzi jak wybrać odpowiednią dla siebie firmę.

    Małe firmy charakteryzuje dobra atmosfera pracy. Pracownicy dobrze się znają i mogą na siebie liczyć, a praca zespołowa nie jest tylko ideą, a codziennością. Tutaj zdecydowanie częściej będziesz angażowany w projekty, grupy z którymi bądziesz współpracował będą mniejsze, co oznacza, iż Twój wkład pracy będzie większy. Dzięki temu szybciej zdobędziesz cenne doświadczenie. To również doskonały trening samodzielności i odpowiedzialności. Szef doskonale wie kto za co odpowiada i trudno ukryć się w tłumie pracowników  – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Kandydaci aplikujący do mniejszych firm powinni być komunikatywni, elastyczni, otwarci na współpracę i chętni do nauki.

    Mniejsze firmy, z reguły generują mniejsze zyski, a to z kolei oznaczać może niższe zarobki oraz ograniczony pakiet świadczeń dodatkowych. Jednocześnie sytuacja w takich firmach może być mniej stabilna, ponieważ są one bardziej narażone na problemy wynikające z utraty klienta, kontraktu czy konieczność inwestycji niezbędnych do sprawnego funkcjonowania.

    Średnie firmy to z pewnością większa szansa na wyższe zarobki, premie czy bogatszy pakiet świadczeń dodatkowych. Zwiększenie skali działalności wpływa także na poszerzenie zakresu obowiązków pracowników, a co za tym idzie – zdobywanego doświadczenia. Do tego dochodzi element wizerunkowy – im większa firma, tym nieco większy prestiż samej marki pracodawcy. W przeciwieństwie do mniejszej struktury, w przedsiębiorstwach średniej wielkości zarówno pracodawcy, jak i współpracownicy mogą być o wiele bardziej wymagający. Rodzinna atmosfera ustępuje tu powoli miejsca zasadom, regułom i niekiedy nawet – wyścigowi szczurów. Większa firma oznacza większe wymagania i projekty, a także – krótszy czas ich realizacji. Dla pracodawcy oprócz zaangażowania kandydatów, kluczowa będzie także praktyka zawodowa i konkretna wiedza. Nadal istotne są kompetencje miękkie. W tym segmencie wzrasta znaczenie znajomości języków obcych – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

    Duże firmy to bardzo często  wyższe zarobki, premie i szeroki wachlarz dodatkowych świadczeń. Inwestują one w rozwój osobisty i zawodowy swoich pracowników, dając im także szanse na podejmowanie nowych wyzwań oraz zdobywanie doświadczenia, chociażby poprzez  pracę przy międzynarodowych projektach. Pracownicy mogą zdybywać nowe kompetencje uczestnicząc w różnego rodzaju kursach, szkoleniach czy konferencjach. Jednak praca ta stawia przed kandydatami określone wymagania. W typowej korporacji pracownik staje się osobą anonimową. Ginie już ten element silnych więzi w zespole. Dla przełożonych bardziej istotne będą umiejętności, a nie osobowość  – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Wysokie zarobki pojawiają się z czasem, po kilku latach. Trzeba także pamiętać, że wiążą się z dużą odpowiedzialnością – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Dla pracodawców najważniejsze jest doświadczenie, wiedza, ale również umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Znajomość co najmniej jednego języka obcego to wymóg podstawowy – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

    Przy wyborze pracy, warto przeanalizować plusy i minusy wynikające z wielkości firmy, do której chcemy aplikować. Trzeba również rozważyć swoje indywidualne oczekiwania. Jeśli chcemy rozwijać się w obszarze zarządzania ludźmi, wybierzmy większa organizację. Jeśli interesuje nas ścieżka specjalisty, już w średniej firmie możemy odnaleźć przyjazne środowisko pracy. A jeśli szczególnie cenimy sobie dobre relacje z szefem i współpracownikami, pomyślmy o mniejszej firmie – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

     

    Źródło: