Dzień Wcześniaka -17.11.2016

17.11.2016 13:21
    Autor: Biuro Promocji i Rekrutacji

Dzień Wcześniaka 201617 listopada Klinika Neonatologii UMB świętowała Dzień Wcześniaka. Zwykle dzień wcześniaka był obchodzony skromnie w samej klinice. Jednak w tym roku dr Barbara Bebko, wraz ze studentkami położnictwa UMB (Studenckie Koło Naukowe Położnych Kliniki Neonatologii w Białymstoku), wyprawiły najprawdziwszy kinderbal dla tych dzieci. Zaprosiły swoich dawnych pacjentów wraz z rodzicami do Fikolandu, by na wesoło spędzić te chwile. Był tort, masa zabawy, uśmiechów i dużo wspomnień ze szczęśliwym końcem. W ramach obchodów tego święta główne wejście do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podświetlone było na fioletowo.

Najmniejsze wcześniaki uratowane w białostockim szpitalu klinicznym ważyły ledwie po 390 gram. Dzieci były mniejsze niż dłoń dorosłej osoby. 17 listopada do dzień, kiedy więcej mówi się o maluchach, które wcześniej przychodzą świat. Jeżeli prawidłowa ciąża powinna trwać 38-40 tygodni, a termin porodu uznaje się za w miarę bezpieczny już po 36 tygodniu, to te najbardziej niecierpliwe z niemowlaków potrafią pojawić się nawet w 22-25 tygodniu. To bardzo, bardzo wcześnie. Jak zauważa dr Elżbieta Kulikowska z Kliniki Neonatologii UMB, kluczowa dla rokowań jest nie waga dziecka, a jego dojrzałość. Im później taki wcześniak się rodzi, tym większa jego szansa normalne funkcjonowanie.
    Po 25 tygodniu  naprawdę jesteśmy w stanie o nie powalczyć. Wcześniej te szanse są dużo mniejsze.

Relacja z Dnia Wcześniaka w Medyku Białostockim

Relacja z Dnia Wcześniaka SKN Położnych Kliniki Neonatologii UMB