• Biologia i Chemia po akademicku

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich do udziału w bezpłatnych zajęciach z biologii i chemii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku!

Premiera szóstego odcinka serii "Teraz już wiem- cykl filmów edukacyjnych" już 20 czerwca!

16.06.2023 08:23

W ramach projektu „Teraz już wiem-cykl filmów edukacyjnych” Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na cykl krótkich filmów wyjaśniających popularne kwestie medyczne i farmaceutyczne. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki- Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.

W ramach projektu powstało 6 filmów edukacyjnych, z czego o temacie ostatniego z nich zadecydowali odbiorcy.

W wyniku internetowego plebiscytu przeprowadzonego w dniach 22-30 marca 2023 spośród 3 propozycji tematyki ostatniego filmu cyklu (do wyboru: Badania laboratoryjne w praktyce, Co warto wiedzieć o immunologii oraz ABC nowoczesnej Fizjoterapii) najwięcej, bo 38% internautów, oddało swój głos na „Badania laboratoryjne w praktyce”.

Tym samym serdecznie zapraszamy na szósty odcinek serii „Teraz już wiem- cykl filmów edukacyjnych” pt. Badania laboratoryjne w praktyce. Badania laboratoryjne odgrywają ogromną rolę wśród wszystkich elementów diagnozowania pacjentów. Przydatność wyników badań laboratoryjnych w diagnozowaniu chorób wewnętrznych wynosi nawet 60%.  Podczas filmu odbiorcy dowiedzą się m.in. jak prawidłowo przygotować się do badań laboratoryjnych krwi, moczu i kału oraz jak samodzielnie pobrać próbki biologiczne do badań. Przedstawiamy podstawowe informacje o specyfice badań biochemicznych, immunologicznych, hematologicznych i mikrobiologicznych. W filmie wzięli udział eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

prof. dr hab. Milena Dąbrowska, kierownik Zakładu Diagnostyki Hematologicznej,

prof. dr hab. Violetta Dymicka-Piekarska- Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej,

prof. dr hab. Joanna Matowicka-Karna kierownik Zakładu Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej,

dr hab. Grażyna Ewa Będkowska- Zakład Diagnostyki Hematologicznej,

dr hab. Wojciech Jelski- Zakład Diagnostyki Biochemicznej,

dr hab. Małgorzata Rusak- Zakład Diagnostyki Hematologicznej,

dr Jolanta Czyżewska- Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej,

dr Joanna Kamińska- Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej,

dr Agnieszka Kulczyńska-Przybik- Zakład Diagnostyki Chorób Neurozwyrodnieniowych,

dr Dorota Olszańska- Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej i Immunologii Infekcyjnej,

dr Joanna Pawlus- Zakład Diagnostyki Hematologicznej oraz

mgr Kinga Sutkowska Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej.

20 czerwca 2023 ruszy także krótki quiz z atrakcyjnymi nagrodami sprawdzający wiedzę przekazaną w filmie.

Link do QUIZU

Regulamin quizu

Baner film Badania laboratoryjne w praktyce. Rozwiąż quiz wiedzy!

Serdecznie zapraszamy!

W ramach projektu „Teraz już wiem-cykl filmów edukacyjnych” Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na cykl krótkich filmów wyjaśniających popularne kwestie medyczne i farmaceutyczne. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki- Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu.W ramach projektu powstanie 6 filmów edukacyjnych, z czego o temacie jednego z nich zadecydują odbiorcy. Dodatkowo po emisji każdego odcinka zapraszamy na krótki quiz online z atrakcyjnymi nagrodami sprawdzający wiedzę przekazaną w filmach. Głównym celem projektu „Teraz już wiem- cykl filmów edukacyjnych” jest przedstawienie popularnych medycznych zagadnień w taki sposób, by były jasne dla osób niezwiązanych z naukami o zdrowiu.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
    PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI - POPULARYZACJA NAUKI I PROMOCJA SPORTU MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Teraz już wiem - cykl filmów edukacyjnych

DOFINANSOWANIE