• Aktualności

  Norwescy studenci UMB marszem ulicami Białegostoku uczcili Święto Niepodległości swego kraju

  20.05.2017 15:52
  Autor: Administrator UMB

   

  90 studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przemaszerowało 17 maja ulicami Białegostoku. Przebrani w stroje narodowe, nieśli flagi Norwegii. Marsz wyruszył o 16.00 z ulicy Waszyngtona i przy dźwiękach trąbek i pieśni patriotycznych przeszedł przez centrum miasta. 

  Takie celebrowanie narodowego święta Norwegii ma na uczelni kilkunastoletnią tradycję. Zagraniczni studenci English Division ze Skandynawii, którzy tworzą najliczniejszą grupę spośród wszystkich obcokrajowców (130 osób, na blisko 300 studentów zagranicznych) manifestują w ten sposób swój patriotyzm.

  Norweski dzień konstytucji jest świętem państwowym Norwegii i jest dniem wolnym od pracy. To święto jest obchodzone corocznie 17 maja. Norwegowie nazywają je
  w skrócie Nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub Grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji).

  Konstytucję Norwegii uchwalono 17 maja 1814. Proklamowała ona niepodległość Norwegii jako monarchii konstytucyjnej. Była próbą zachowania suwerenności państwowej, w obliczu groźby przyłączenia Norwegii do Szwecji, po druzgocącej porażce Królestwa Danii i Norwegii w wojnach napoleońskich.

  Powrót