UWAGA !
Osoba, która planuje i jest odpowiedzialna za przeprowadzenie doświadczenia w Centrum Medycyny Doświadczalnej zobowiązana jest przesłać do biura CMD wniosek w formie elektronicznej lub papierowej na udzielenie zgody na przeprowdzenie doświadczenia przed złożeniem do Lokalnej Komisji Etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach w celu opiniowania wniosku.
Wnioski będą rozpatrywane w terminie 7 dni roboczych od daty wpływu.
CMD nie ponosi odpowiedzialności z tytułu nie dotrzymania terminu wpływu wniosku do Lokalnej Komisji Etycznej (LKE) przez wnioskujacego.
Eksperymentator zobowiązany jest do zapoznania i stosowania się do poniższych wytycznych.
I. Przed rozpoczęciem badania w CMD należy:
1. Dostarczyć wniosek i uchwałę z Lokalnej Komisji Etycznej
2. Ustalić termin rozpoczęcia badania z Kierownikiem Jednostki,
3. Dostarczyć schemat brzebiegu badania - harmonogram z uwzględnieniem dat i wykonywanych czynności w trakcie badania oraz listą osób, które daną czynność będą wykonywały,
4. Dostarczyć sprzęt nie będacy na wyposażeniu jednostki, a który będzie wykorzytany w badaniu,
5. W przypadku sprowadzenia zwierząt do CMD należy z Kierownikiem Jednostki ustalić warunki techniczne do przetrzymywania zwierząt oraz dostarczyć badania sprowadzanych zwierząt zgodnie z wytycznymi Fellasa.
Zwierzęta sprowadzone do CMD podlegają kwarantannie wg Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2016r -
załacznik nr 3.
Gatunki | Dni |
Mysz domowa (Mus musculus) | 5-15 |
Szczur wędrowny (Rattusnorvegicus) | 5-15 |
Podczas kwarantanny obserwacje stanu zdrowia zwierząt wykonuje lekarz weterynarii lub technik weterynarii na wniosek lekarza weterynarii. Po okresie kwarantanny wystawiane jest oświadczenie o stanie zdrowia zwierząt dopuszczające lub nie dopuszczające do prowadzenia hodowli lub doświadczenia.
W przypadku zwierząt dopuszczonych do doświadczenia okres kwarantanny nie obejmuje okresu aklimatyzacji.
II. W CMD do każdego badania prowadzona jest obowiązkowo dokumentacja zawierająca:
- wniosek i uchwałę z LKE
- zeszyt laboratoryjny, który powinien zawierać:
a) Tytuł badania/projektu,
b) Kod badania (nadawany jest przez CMD)
c) Imię i Nazwisko kierownika projektu, osoby/ób nadzorujących/wykonujących badanie oraz dane adresowe użytkownika projektu,
d) Czas trwania projektu (planowany i rzeczywisty),
e) Dane źródłowe (data i opis wykonywanej czynności z uwzględniniem numeru procedury i czynności, podpis osoby/ób wykonującej procedurę).
W zeszycie laboratotyjnym należy odnotować wszystkie czynności wykonywane przy zwierzętach tj: obserwacje stanu zdrowia zwierząt z uwzględnieniem obserwowanych objawów, los zwierząt w trakcie i po zakończeniu doświadczenia, upadki, wczesne i humanitarne uśmiercenie zwierząt.
W zeszycie laboratoryjnym należy notować wszystkie zmiany w stosunku do dnia poprzedniego. Dopuszczone są skreślenia wpisów (z parafką),
niedopuszczone jest zamazywanie wpisów.
- karty eutanazji.
III. Wykonawcy badania zobowiązani są do:
Codziennej (przynajmniej raz dziennie) kontroli i oceny stanu zdrowia zwierząt oraz monitorowania masy ciała zwierzęcia podczas doświadczenia. Obserwowanie i rejestrowanie, a także zgłaszanie objawow klinicznych u zwierząt jest ważne z wielu powodów: oceny dobrostanu zwierząt, przestrzegania zasady udoskonalenia oraz są pomocne w rozpoznawaniu bólu, chorób i cierpienia zwierząt. Rejestrowanie oznak klinicznych objawów u zwierząt pozwoli na skuteczną komunikację między osobami zajmującymi się opieką nad zwierzętami, technikami, lekarzem weterynarii i naukowcami. Objawy kliniczne mają kluczowe znaczenie dla określenia i zastosowania zasad humanitarnych punktów końcowych. Takie informacje są niezbędne w celu podjęcia niezwłocznie czynności wczesnego i humanitarnego zakończenia procedury.
PRZYKŁADOWE HUMANITARNE PUNKTY KOŃCOWE:
- utrata 20% masy ciała w stosunku do początkowej masy zwierzęcia,
- nie nadające się zatamować krwawienie,
- krwawienie z naturalnych otworów ciała,
- duszność połączona z sinymi błonami śluzowymi,
- blade błony śluzowe,
- osowiałość połączona z zgarbioną postawą i nastroszoną sierścią,
- biegunka,
- trwała pozycja leżąca,
- drgawki, paraliż, śpiączka
- objawy bólowe (wokalizacja)
W/w objawy są obiektywnymi terminami opisującymi nieprawidłowości i przy określeniu punktów końcowych należy uwzględnić wskaźniki specyficzne dla danej procedury i/lub wykonywanego badania/projektu.
W przypadku braku zdefiniowanego humanitarnego punktu końcowego należy zawiadomić lekarza weterynarii.
IV. Wykonawcy i osoby uczestniczące w badaniu zobowiązane są do:
- Przestrzegania regulaminu CMD
- Przestrzegania i stosowania zasad oraz wytycznych w obrębie ośrodka
- Zmiany odzieży wierzchniej na odzież ochronną i zmiany obuwia
- Pozostawienia w ładzie i czystości pomieszczeń wykorzystywanych w badaniu.