Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Staż za granicą? 10 zalet, które najczęściej wymieniają ich uczestnicy.
  • Staż za granicą? 10 zalet, które najczęściej wymieniają ich uczestnicy.
  • Ostatnia zmiana 21.03.2014 przez Administrator UMB

    Staż za granicą? 10 zalet, które najczęściej wymieniają ich uczestnicy

     

    Każdy studencki staż jest pewną inwestycją w przyszłość – staż za granicą może pomóc w znalezieniu lepszego stanowiska i to dużo szybciej.

     

    Przebywając za granicą otrzymujemy GRATIS to, czego nie dostaniemy w Polsce, a mianowicie: praktyczną naukę języka obcego ze słownictwem stricte biznesowym, jak i kontakty towarzysko – biznesowe, które w przyszłości mogą mieć ogromny wpływ na karierę. Gdzie warto się wybrać na zagraniczną naukę?

    „Rynek nauki języka i staży za granicą ma wiele wspólnych cech. Nr. 1 jest język angielski, który potrzebny jest w pracy szczególnie w EU. Największe zainteresowanie budzą oczywiście studenckie wyjazdy na staże do Anglii, USA i Australii. Znaczenia nabierają również język hiszpański (staże w Hiszpanii, Meksyku, USA), chiński (Chiny) i języki skandynawskie (Szwecja i Norwegia). Aby staż był w pełni satysfakcjonujący, powinien trwać 3-6 miesięcy. Niestety nawet dobrze płatny staż nie pokryje naszych kosztów w 100%, dlatego potraktujmy taki wyjazd jako inwestycję w przyszłość!” – wynika z 30-letniego doświadczenia firmy Sprachcaffe International. A oto 10 największych zalet takiego stażu za granicą:

     

    1. „Wyróżnij się albo zgiń” J.Trout
    Choć słowa amerykańskiego specjalisty ds. strategii marketingowych wypowiedziane zostały w kontekście produktu, to idealnie pasują one również do produktu, jakim jesteśmy my sami na rynku pracy. Uczestnictwo w międzynarodowym stażu sprawi, że wyróżnisz się z tłumu, a dokładnie to Twoje doświadczenie będzie wyróżniać się wśród CV tysiąca innych kandydatów na rynku pracy. Tylko niewielki procent osób starających się o pracę może pochwalić się zagranicznym doświadczeniem nie tylko zawodowym… ale i życiowym.

     

    2. „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”– św. Augustyn z Hippony
    Podzczas pobytu za granicą fizycznie i mentalnie jest się zanurzonym w życie i kulturę mieszkańców. Uczestnictwo w stażu daje możliwość poznania ich kraju od podszewki – nawet międzynarodowa wymiana studencka nie dostarcza tylu doświadczeń życia codziennego, co praca wśród obywateli innego państwa. Oprócz ciekawego doświaczenia kulturowego jest to również cenne doświadczenie zawodowe – poznanie zagranicznego środowiska pracy, zwyczajów, ale również specyficznych potrzeb klientów.

     

    3. Sieć znajomości
    Aby piąć się po szczeblach kariery zawodowej, należy budować wokół siebie bazę znajomości – w szczególności tych międzynarodowych. Znajdź swoich mentorów, osoby będące dla Ciebie inspiracją zawodową… a przede wszystkim postaw na nowe znajomości nieformalne. Każdy człowiek napotkany na naszej ścieżce życiowej czegoś nas uczy. Im więcej osób poznajemy, tym jesteśmy wewnętrznie bogatsi. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy która znajomość może się w życiu przydać.

     

    4. Nauka języka, a tak naprawdę porozumiewania się
    Warto znać języki – to już truizm. Wiadomo, że ich profesjonalna znajomość otwiera nam drzwi do kariery zawodowej, zwiększa naszą mobilność międzynarodową itd. Globalizacja gospodarki wpływa na globalizację rynku pracy, co oznacza, że znajomość języka obcego i zagranicznego środowiska pracy jest przydatna nie tylko za granicą. Języki warto znać równiez po to, aby świadomie podróżować i w pełni z tego korzystać. Jednak nauka nauce nie równa. Za granicą, przebywając w obcojęzycznym środowisku, nauka języka to nie książki, reguły i zapamiętywanie słówek. Nauka za granicą to jego chłonięcie wszystkimi zmysłami i nabieranie najcenniejszej umiejętności porozumiewania się z innymi mimo braków w znajomości języka.

     

    5. Ale… „Są ludzie, co mówią wieloma językami obcymi i w żadnym z tych języków nie mają nic do powiedzenia” J. Plich
    Dzięki pobytowi za granicą poszerzysz swoje horyzonty i staniesz się ciekawym człowiekiem. Dzięki zdobytemu doświadczeniu będziesz miał wiele do powiedzenia. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym będziesz zdolny szerzej patrzeć na dany problem, chociażby przez to, jak podchodzą do niego inne środowiska i kultury. Będziesz wiedział, jak spojrzeć na dany problem z różnych perspektyw. Będziesz ciekawym towarzyszem dyskusji zarówno na imprezie z przyjaciółmi, jak i na rozmowie kwalifikacyjnej.

     

    6. Miękkie umiejętności
    Twarde kwalifikacje i gruntowne wykształcenie to ważne elementy naszego CV, jednak w pracy często dużo bardziej liczą się miękkie umiejętności, czyli umiejętność komunikacji, współpracy, asertywność, zaradność, odporność na stres itp. Takich kompetencji nie można nauczyć się z książek, a jedynie poprzez przebywanie i współpracę z innymi ludźmi. W środowisku międzynarodowym mamy okazję ćwiczyć te umiejętności jeszcze intensywniej poprzez styczność z różnymi kulturami, środowiskami, religiami czy inną mentalnością. Musimy przełamywać bariery językowe, umieć się porozumiewać mimo występujących braków w znajomości języka i przede wszystkim… potrafić odnaleźć się w każdej sytuacji. Kolejny dzień na stażu za granicą przynosi małe wyzwania, których podejmowanie buduje Twój charakter.

     

    7. Pewność siebie
    Ten punkt nie wymaga komentarza. Naszą pewność siebie budujemy już od pierwszego kroku – wysłania aplikacji na staż za granicą.

     

    8. Dobry PR
    Dzięki uczestnictwu w stażu za granicą poznasz lepiej samego siebie i na tej podstawie będziesz mógł zbudować swoją markę. Dobry PR to dobra historia opowiedziana o sobie. A żeby mieć co opowiadać, trzeba coś przeżyć. Tak, jak każda firma i korporacja, potrzebujesz mocnej marki i odpowiedzi na pytanie: kim jesteś i jakie korzyści może przynieść współpraca z Tobą – po stażu za granicą Twoja historia będzie z pewnością interesująca i warta wysłuchania.

     

    9. Poznaj siebie
    Aby mądrze kierować swoim życiem zawodowym, trzeba być świadomym własnych wad, zalet i umiejętności. W konfrontacji i współpracy z innymi dowiesz się, jakie są Twoje mocne i słabe strony, jak radzisz sobie z problemami, z kim świetnie się dogadujesz. Najlepiej poznajemy samych siebie w sytuacjach ekstremalnych – wyjazd na staż za granicą dostarcza takowych w idelanym natężeniu i częstotliwości.

     

    I ostatni najważniejszy punkt:
    10. Nikt Ci tego nie odbierze!
    Praca za granicą to skok na głęboką wodę, a, jak wiadomo, tylko wychodząc poza strefę komfortu, można w życiu osiągnąć wymarzone cele. Doświadczenie zdobyte na stażu za granicą to nie tylko ważny punkt w Twoim CV, to przede wszystkim ważny punkt w Twoim życiu. To nowe znajomości i doświadczenia, nowe sytuacje, nowe smaki, zapachy, zwyczaje i tradycje. To niezpaomniane wspomnienia i nauka, i znajomości, których nigdy nikt Ci nie odbierze.

     

    Źródło: