• Ostatnia zmiana 16.10.2020 przez Zakład Ginekologii i Położnictwa Praktycznego

  Aktualności

   

  GALERIA POMOCY NAUKOWYCH

  Sprzęt do ćwiczeń technik połozniczych to nie tylko fantomy z CSM, ale to również twórczość studentów. Zapraszamy do wysyłania nam zdjęć swoich pomocy naukowych :-)

   

   

  Justyna Żygałło II rok połoznictwa lic.

  "kukiełka" do nauki Teresa Zajkowska II rok połoznictwa lic.

   

  WKROCZYLIŚMY W NOWY ROK AKADEMICKI

   

  Troche trudny i nieco inny ...ale jak zawsze czas pełny działania i nowego przepływu wiedzy. Fantomy i trenażery Centrum Symulacji Medycznych nie nudzą się na zajęciach z technik połozniczych.

   

   

   

   

   

  ZAKOŃCZENIE CZASU EGZAMINÓW DYPLOMOWYCH 09.2020

   

  Z okazji ukończenia studiów oraz uzyskania tytułu Licencjata Położnictwa oraz Magistra Położnictwa

  wszystkim naszym studentkom , które opuszczają uniwersyteckie mury

  spieszymy z gratulacjami i życzymy powodzenia w przyszłości
  oraz dalszych sukcesów na polu naukowym,
  zadowolenia z pracy zawodowej
  oraz spełnienia w życiu osobistym.

   

  Pracownicy Zakładu Ginekologii i Połoznictwa Praktycznego UMB

   

   

   

  STUDIUJ W UMB 13.12.2019

  W dniu 13.12.2019r. w przedświątecznym klimacie, gościliśmy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego z Białej Podlaskiej. Zaskoczyliśmy ich trwającym w toku porodem, w którym to, z niewielką pomocą studentek II i III roku położnictwa musieli wykazać się umiejętnym przyjęciem porodu. Następnie czekała na Nich sala noworodkowa, w której dzielni uczniowie uczyli się umiejętności prawidłowego przewijania noworodka, mogli także zobaczyć jak mierzy się i waży nowonarodzone dziecko, a także przyjrzeć się w jaki sposób wykonuje się zabieg Credégo. Na sam koniec przygody z położnictwem  na uczniów czekała sala ginekologiczna, w której mogli nauczyć się jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi i jak wygląda oraz w jakim celu wykonuje się  badanie cytologiczne. W ostatniej sali uczniowie mogli także spróbować określić położenie i ustawienie płodu za pomocą chwytów Leopolda. Bogatsi o nową wiedzę uczniowie liceum zdawali się być bardzo zadowoleni i szczęśliwi. Mamy nadzieję, że z niektórymi z Nich spotkamy się niebawem w murach Naszej uczelni.

  studentka położnictwa Aleksandra Kuźma

  Bardzo dziękuję naszym niezawodnym studentkom położnictwa II i III roku, które w mają chęć i czas na wspieranie działań uczelni oraz motywację na krzewienie wiedzy o studiowaniu położnictwa jak też o zawodzie położnej.

  Anna Sienkiewicz

   

  CZEPKOWANIE 2019

   

  W imieniu pracowników Zakładu Ginekologii i Położnictwa Praktycznego oraz całej społeczności akademickiej gratulujemy studentkom drugiego roku studiów licencjackich otrzymania pierwszego czepka położnej, który jest symbolem grupy zawodowej oraz posiadanej wiedzy.
  Wierzymy, ze staniecie się chlubą społeczności położnych a Wasze osiągnięcia potwierdzą, że ten tak piękny zawód wypełniacie z entuzjazmem i poświęceniem.

  Życzymy Paniom wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz kolejnych sukcesów w życiu, tym zawodowym i rodzinnym.

   

  A.Sienkiewicz

   

  STUDIUJ W UMB 16.11.2019

   

  W sobotnie przedpołudnie zawitali na kierunku położnictwo licealiści, aby zobaczyć czym na co dzień zajmują się położne. Studentki drugiego i trzeciego roku zainicjowały poród, wytłumaczyły i pokazały jak wygląda procedura pobierania cytologii, samobadanie piersi, chwyty Leopolda oraz zabiegi okołoporodowe przy noworodku

  Kinga Śliwowska, studentka IIIroku Położnictwa

     

  Serdecznie dziękujemy uczestnikom spotkania a w szczególności naszym studentkom, które dostarczyły wszystkim zainteresowanym moc  emocji i sporą dawkę położniczej wiedzy.

  Anna Sienkiewicz

  AMEE 2019

  Zakład Ginekologii i Położnictwa praktycznego w osobach dr Doroty Piechockiej i mgr. Anny Sienkiewicz uczestniczył w dorocznej konferencji AMEE 2019 w Wiedniu.

  Stowarzyszenie Edukacji Medycznej w Europie (AMEE) jest ogólnoświatową organizacją z członkami w 90 krajach na pięciu kontynentach. Członkowie obejmują nauczycieli, edukatorów, badaczy, administratorów, twórców programów nauczania, dziekanów, asesorów, studentów i stażystów medycyny oraz zawodów medycznych.

  AMEE promuje międzynarodową doskonałość w edukacji w zawodach opieki zdrowotnej poprzez kontinuum studiów licencjackich, podyplomowych i ustawicznych. AMEE, współpracując z innymi organizacjami, wspiera nauczycieli i instytucje w ich bieżących działaniach edukacyjnych oraz w opracowywaniu nowych podejść do planowania programu nauczania, metod nauczania i uczenia się, technik oceny i zarządzania edukacją, w odpowiedzi na postępy w medycynie, zmiany w świadczeniu opieki zdrowotnej i wymagania pacjentów oraz nowe myślenie i techniki edukacyjne.

         

  A.Sienkiewicz

   

   

  Obrony pracy licencjackich

   

   

  Serdeczne gratulacje z okazji obrony pracy licencjackiej.

  Cieszymy się, że tak pięknym akcentem uzyskania tytułu licencjata położnictwa udało się Paniom zakończyć te trzy lata nauki.

  Życzymy wielu sukcesów i satysfakcji, wspaniałej kariery i wielu osiągnięć, a także powodzenia w dalszej drodze edukacyjnej

  Życzą pracownicy zakładu.

  A.Sienkiewicz

   

   

   

  Festiwal Nauki i Sztuki 2019 i Dni Otwarte UMB

     22 maja 2019 Podlaskie uczelnie prezentowały się w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Miało to miejsce w ramach XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

  Hasłem tegorocznego Festiwalu było „Algorytmy rzeczywistości” . W myśl tej idei prezentacje starały się przybliżyć im podlaskie uczelnie, uświadamiając, że algorytmy potrafią łączyć każdego z nas, niezależnie od różnic.

  Uczelnie z całego regionu w tym UMB i Położnictwo przygotowały stoiska pełne atrakcji, które cieszyły się niezwykłą popularnością wśród uczniów przybyłych z okolicznych szkół.

     23 maja 2019 odbył się Dzień Otwarty UMB. Dopisała i pogoda oraz licznie przybyli odwiedzający. Młodzi ludzie byli żywo zainteresowani studiowaniem na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

     25 maja 2019 przewidziano kolejne festiwalowe atrakcje, tym razem na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Nie zabrakło tam oczywiście Położnictwa i naszych studentek, których zaangażowanie było stuprocentowe a prezentacja profesjonalna.

     Bardzo serdecznie dziękujemy reprezentującym Położnictwo studentkom oraz odwiedzającym nasze stoisko.

   

  A.Sienkiewicz

   

   

   

  „Wiosna jest kobietą
     W pierwszy dzień wiosny Pododdział Ginekologii Onkologicznej i Chemioterapii USK w Białymstoku(który od tygodnia nosi nazwę Uniwersyteckie Centrum Onkologiczne) dla pań przygotował akcję profilaktyczną. Można było zrobić cytologię, badania piersi (a w razie potrzeby od razu USG), były porady dietetyczne (Magda Radzi), studentki położnictwa i pielęgniarstwa uczyły badać piersi (Wydział Nauk o Zdrowiu UMB), studentki kosmetologii pokazywały jak zadbać o skórę w chorobach onkologicznych (Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku). Oczywiście we wszystkim udział wzięło Stowarzyszenie Eurydyki w Białymstoku, które wspiera panie po zabiegach onkologicznych.
  Dość powiedzieć, że były kolejki i nikt nie narzekał (w kolejkach odbywały się wykłady dietetyczne).
  Cudowna akcja”- Medyk Białostocki

   

  A.Sienkiewicz

   

   

   

  Zakwitnij zdrowiem na wiosnę!

   

  9 marca 2019 w Centrum Handlowym Alfa Białymstoku studentki położnictwa wzięły udział akcji pod tytułem "Zakwitnij zdrowiem na wiosnę"- na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową - podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB.

  W programie były:
  - bezpłatne badania i porady neurologów dziecięcych, specjalistów rehabilitacji medycznej, pielęgniarek, położnych, dietetyków, fizjoterapeutów, logopedów, kosmetologów
  - pokazy pierwszej pomocy
  - wspólne zabawy, ćwiczenia
  - loteria fantowa
  - tworzenie dywanu Kwitnących Serc!


  Celem Akcji jest utworzenie jak największego ogólnopolskiego dywanu z serduszkowych kwiatów.
  Z jednej strony akcja ma na celu wsparcie dzieci z dystrofią mięśniową i pokazanie im, że nie są osamotnione w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, wierzą w nich i chcą im pomóc w walce z chorobą, a z drugiej pozyskanie funduszy na terapię i rehabilitację dzieci z dystrofią mięśniową.


  Organizatorzy:
  Stowarzyszenie Pro Salute
  Wydział Nauk o Zdrowiu UMB
  Centrum Wolontariatu Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB

   

   

  A.Sienkiewicz

  „Uczyć lepiej, nie więcej

   

  Od 4 do 8 marca 2019 roku w Centrum Symulacji Medycznych odbył się kurs dla koordynatorów egzaminów OSCE.

  17 nauczycieli z kierunku lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu uczyło się przygotowywania i przeprowadzania egzaminów medycznych z umiejętności klinicznych z wykorzystaniem elementów symulacji medycznej. Zaprosiliśmy do współpracy ochotników – studentów, z którymi przeprowadziliśmy ocenę umiejętności klinicznych pod nazwą egzamin OSCE.

  Pierwsze doświadczenia za nami. Teraz przygotowujemy się do wprowadzenia ustrukturyzowanego nauczania umiejętności klinicznych na naszych studiach – w integracji zajęć w klinikach i w Centrum Symulacji Medycznej. Ich uwieńczeniem będą egzaminy OSCE. Chcemy, aby obiektywne sprawdziany z umiejętności klinicznych, tak ważnych w zawodach medycznych, były integralną częścią egzaminów na uczelni, równoważnych z wszechobecnymi testami sprawdzającymi wiedzę teoretyczną.

  Uczyć lepiej, nie więcej – do zobaczenia na egzaminach OSCE na UMB !

  Kurs prowadził Pan dr hab n. med Kamil Torres oraz mgr Magda Horodeńska z Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.

  Kurs zrealizowany został w ramach projektu "Wdrożenie programu rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020.” Autor: Administrator UMB

   

  Fot: Administrator UMB

  A.Sienkiewicz

   

       Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z dnia 19 lutego 2019 roku, na mocy Statutu Uczelni oraz Uchwały Senatu nr 7/2019, z dniem 7 lutego 2019 roku na Wydziale Nauk o Zdrowiu został utworzony Zakład Ginekologii i Położnictwa Praktycznego.

       Kierownikiem zakładu jest Prof. Dr hab. n. med. Bożena Dobrzycka. Pod skrzydłami Pani Profesor, naukowo i dydaktycznie, realizują się: dr n. o zdr. Dorota I. Piechocka, dr n. o zdr. Karolina Lisowska oraz mgr Anna Sienkiewicz.

       Na chwilę obecną, cały zespół ma pełne ręce pracy. Najważniejsze działania związane są z uporządkowaniem działalności dydaktycznej oraz zagospodarowaniem pomieszczeń nowego zakładu. Szykujemy się na nowe wyzwania i jesteśmy pewne, że damy z siebie wszystko, co najlepsze. Mamy mnóstwo pomysłów naukowych i dydaktycznych, które sukcesywnie będziemy realizować!

   

                                                     

  Zakład Ginekologii i Położnictwa Praktycznego