Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Centrum Badań Klinicznych UMB sprawdza kondycję piłkarzy Jagiellonii

    05.01.2017 12:18
    Autor: Administrator UMB

     

    Jagiellonia Białystok na badaniach przedsezonowych w Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

    Zawodnicy lidera ekstraklasy od kilku dni przechodzą testy wydolnościowe. Wszystko po to, by dobrze zaplanować obciążenia treningowe przed zbliżającą się runda wiosenną i rewanżową.
    Piłkarze w CBK pojawiają się już w sumie od czterech lat. Klub dzięki temu może dokładnie kontrolować zdrowie zawodników, a naukowcy mają dostęp do cennych danych osób o niemal wzorcowych parametrach zdrowotnych i mogą je porównywać do ogółu populacji.
    - To niebagatelna możliwość prewencji, czy wykrywania chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, czy otyłość – zauważa Krzysztof Koryszewski, lekarz współpracujący z Jagiellonią oraz rezydent Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
    Całe testy podzielone są na kilka etapów. Rozpoczynają się od pobrania krwi do analizy, potem piłkarz przechodzi bardzo szczegółową analizę składu ciała. Następnie są badania wydolnościowe na bieżni wraz z analizą wydychanych gazów oraz sprawdzaniem poziomu mleczanów w krwi obwodowej. Później są badania podoskopowi stóp, by sprawdzić jak zachowują się stopy piłkarza pod obciążeniem, ale też jak pracuje miednica. Jest to bardzo ważne badanie szczególnie po przebytych kontuzjach, tak by skorygować nieprawidłowe ustawienia biomechaniczne organizmu i przeciwdziałać innym urazom. Jednym z ostatnich badań jest test mocy na rowerze stacjonarnym, dzięki czemu można zindywidualizować obciążenia treningowe.
    - Centrum Badań Klinicznych UMB to unikatowa jednostka na poziomie europejskim. Na podobnym sprzęcie i podobnymi metodami badani są piłkarze w klubach europejskich – dodaje Krzysztof Koryszewski. - Szczególnie zadowoleni jesteśmy z możliwości badań wydolnościowych w połączeniu z analizą wydychanych gazów. Dzięki temu jesteśmy porównywać parametry wydolnościowe naszych zawodników z tymi z Niemiec czy Anglii.
    Podobne badania jak pierwszy zespół Jagiellonii przechodzą piłkarze z drugiego zespołu oraz drużyny juniorów. Jak zaznacza lek. Koryszewski dzięki takim badaniom wykonywanym u młodych sportowców można określić ich predyspozycje sportowe, czy też lepiej ukierunkować ich rozwój, a co za tym idzie dalszą karierę.

     

    Zapraszamy do przeczytania relacji z badań również na stronie Jagiellonii Białystok:

     

    Powrót