Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Laboratorium Metabolomiki Centrum Badań Klinicznych UMB.
    • Ostatnia zmiana 04.10.2023 przez Administrator

Laboratorium Metabolomiki Centrum Badań Klinicznych UMB

Laboratorium Metabolomiki, które jest częścią Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, specjalizuje się w analizach metabolomicznych i proteomicznych wykorzystywanych w badaniach medycznych, m.in. dotyczących medycyny spersonalizowanej.

W Laboratorium prowadzone są celowane i niecelowane badania metabolomiczne (w tym lipidomiczne) i badania proteomiczne. Działalność badawcza Laboratorium prowadzona jest głównie w obszarze badań medycznych, a w szczególności ukierunkowana jest na poznanie i zrozumienie przemian biochemicznych związanych z rozwojem chorób.

Dzięki temu możliwe jest wskazanie nowych biomarkerów chorób pozwalających na poprawę diagnostyki, monitorowanie postępu choroby czy ocenę skuteczności leczenia. Zespół Laboratorium Metabolomiki ma wieloletnie doświadczenie w pracy z różnorodnym materiałem biologicznym, m.in. z osoczem, surowicą, moczem, różnego rodzaju tkankami czy komórkami. Ponadto, oprócz analiz standardowego materiału, zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Michała Ciborowskiego opracowuje i waliduje metody do oznaczania metabolitów w dowolnym materiale biologicznym, np. płynie owodniowym, czy też płynie komorowym lub ciele szklistym oka.

Aby uzyskać jak największe pokrycie metabolomu w laboratorium stosowane są różne techniki separacyjne. Takie podejście pozwala na zdobycie szerszej wiedzy odnośnie badanych problemów biomedycznych.

Laboratorium Metabolomiki UMB oferuje kompleksowe podejście, obejmujące nie tylko pomiar metabolitów w dostarczonych próbkach biologicznych, ale także analizę uzyskanych danych, w tym analizy statystyczne, identyfikację metabolitów oraz analizę szlaków metabolicznych. Ponadto, w skład grupy wchodzą bioinformatycy, którzy tworzą na jej potrzeby dedykowane narzędzia bioinformatyczne ułatwiające analizę danych.

Laboratorium współpracuje z innymi jednostkami zarówno krajowymi jak i zagranicznymi, wśród których wymienić można Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Wrocławską, Centrum Metabolomiki i Bioanaliz (CEMBIO) Uniwersytetu San Pablo CEU w Madrycie, Laboratorium Integracyjnego Fenotypowania Molekularnego w Karolinska Institutet w Sztokholmie, czy też Hiszpańskie Narodowe Centrum Badania Chorób Układu Krążenia CNIC w Madrycie.

Współpraca odbywa się również poprzez działalność Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego, w którego władzach znajdują się pracownicy Laboratorium. Te działania pozwalają na nawiązywanie nowych kooperacji naukowych oraz na ciągłą wymianę doświadczeń i transfer wiedzy z innymi badaczami z kraju i zagranicy, co z kolei przyczynia się do podnoszenia kwalifikacji. Warto również wspomnieć, że dwóch członków zespołu (dr Joanna Godzień i dr Michał Burdukiewicz) otrzymało prestiżowe stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Laboratorium Metabolomiki UMB wyposażone jest w wysokorozdzielcze spektrometry mas, takie jak QTOF, które wykorzystywane są do niecelowych analiz metabolomicznych i proteomicznych. Ponadto laboratorium posiada unikalny na skalę krajową system RapidFire, umożliwiający wysokoprzepustową (10 próbek/min.), symultaniczną analizę pojedynczych metabolitów.

Niecelowane analizy metabolomiczne

Laboratorium wyposażone jest w dwa aparaty LC-QTOF-MS służące do niecelowanych analiz metabolomicznych, tzw. metaboliczny odcisk palca. Wykonywane są niecelowane analizy porównawcze metabolitów dla następujących próbek biologicznych: osocze/surowica, mocz, płyn owodniowy, płyn mózgowo – rdzeniowy, komórki PBMC, neutrofile, kondensat wydychanego powietrza, tkanki (płuco, mózg), płyn komorowy i ciało szkliste oka.

Ilościowy pomiar metabolitów

W Laboratorium Metabolomiki CBK, w zależności od zapotrzebowania, opracowywane są metody analityczne do ilościowego oznaczania konkretnych metabolitów, adoptowane są także metody opisane w literaturze specjalistycznej. Ponadto wykorzystywane są komercyjne rozwiązania do ilościowego oznaczania metabolitów.

Analizy proteomiczne

Laboratorium Metabolomiki UMB wykonuje:

• Analizy jakościowe i półilościowe z różnych materiałów biologicznych (osocze, tkanki, hodowle komórkowe, izolaty itd.),
      • Analizy porównawcze w trybie bez znakowania, wykorzystujące znakowanie izobaryczne,
      • Identyfikacje modyfikacji potranslacyjnych;
      • Dodatkowe metody wzbogacania próbki np. izolację fosforylowanych peptydów,
      • Deplecję białek osocza,
      • Dodatkowe frakcjonowanie w trybie off-line,
      • Odsalanie i oczyszczanie próbek;
      • Analizę bioinformatyczną i funkcjonalną uzyskanych wyników wraz z ich interpretacją biologiczną.

Logo Centrum Metabolomiki UMB

Multi-dyscyplinarny zespół badawczy Laboratorium Metabolomiki UMB tworzy blisko 20 ekspertów (chemików, biologów, biostatystyków, matematyków)

• Prof. dr hab. Michał Ciborowski (kierownik)
      • dr Michał Burdukiewicz