Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulaminy.
  • 09.11.2023 Zaklad Farmakoterapii Monitorowanej

    Regulaminy

    Zarządzenie nr 9/2019 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z dnia 5.02.2019r. w sprawie zakazu korzystania z niedozwolonej pomocy podczas egzaminów

     

    Regulamin ćwiczeń i wykładów - III rok Analityki medycznej w Zakładzie Farmakoterapii Monitorowanej (na podstawie uchwały Senatu UMB, nr 91/2023 z dn. 27.04.2023 r.

     

    Zajęcia z przedmiotu „Farmakologia” na kierunku analityka medyczna realizowane są w V semestrze w formie  wykładów (15 godz.) i  ćwiczeń (30 godz.). Zajęcia prowadzone będą w formie stacjonarnej (lub zdalnej, w zależności od warunków epidemiologicznych).

    1. Zajęcia prowadzone są według planu przedstawionego studentom przed rozpoczęciem semestru, który jest dostępny na tablicy ogłoszeń przed Zakładem Farmakoterapii Monitorowanej oraz na stronie zakładu.
    2. Wszystkie zajęcia prowadzone w Zakładzie Farmakoterapii Monitorowanej są obowiązkowe (wykłady i ćwiczenia).
    3. Studenci zobowiązani są do przychodzenia na zajęcia punktualnie.
    4. W zajęciach dydaktycznych nie powinni uczestniczyć studenci, którzy stwierdzili u siebie niepokojące objawy (temperatura ciała powyżej 37,5°C, suchy kaszel, duszność, zaburzenia węchu lub smaku).
    5. Na terenie Zakładu Farmakoterapii Monitorowanej obowiązuje zmiana obuwia.
    6. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych oraz internetu (bez wcześniejszej konsultacji z osobą prowadzącą) w czasie zajęć.
    7. Nagrywanie wykładów, ćwiczeń oraz wykonywanie zdjęć jest niedozwolone.
    8. Obowiązuje całkowity zakaz podłączania do komputera jakichkolwiek nośników pamięci masowej (płyt CD/DVD, USB).
    9. Konsekwencją postępowania studenta niezgodnie z regulaminem i wytycznymi BHP będzie wykluczenie jego uczestnictwa w ćwiczeniach, wykładach (nieobecność nieusprawiedliwiona).

     

    Ćwiczenia

      1. Ćwiczenia zaliczane będą na podstawie odpowiedzi ustnej i /lub pisemnej.
      2. Na każdym ćwiczeniu obowiązuje znajomość materiału bieżącego oraz z poprzednio odbytych ćwiczeń.
      3. Poprawy ćwiczeń odbywać się będą w terminie do 14 dni od daty danego ćwiczenia.
      4. Niezaliczone ćwiczenie poprawić można tylko jeden raz.
      5. Dopuszcza się niezaliczenie dwóch ćwiczeń w ciągu całego semestru.
      6. Niezaliczenie trzech do pięciu ćwiczeń skutkuje pisaniem sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji.
      7. Niezaliczenie powyżej 5 ćwiczeń powoduje brak możliwości pisania sprawdzianu dopuszczającego do egzaminu i niedopuszczenie do sesji egzaminacyjnej.

     

     

    1. Kolokwia
      1. Po zakończeniu pewnej partii materiału przeprowadzone są w formie pisemnej dwa kolokwia (test wielokrotnego wyboru, test jednokrotnego wyboru lub test uzupełnień), które Student zobowiązany jest zaliczyć.
      2. Poprawa niezaliczonego kolokwium odbywać się będzie w terminie do 14 dni od pierwszego terminu sprawdzianu.
      3. Niezaliczone kolokwium (pierwszy termin) poprawić można tylko jeden raz.
      4. Uzyskanie oceny niedostatecznej w drugim terminie skutkuje brakiem możliwości jej poprawy.
      5. Niezaliczenie jednego lub obu kolokwiów kwalifikuje do pisania sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.

     

     

    1. Nieobecności
      1. Nieobecności usprawiedliwione będą na podstawie zwolnienia lekarskiego wydanego przez lekarza akademickiego, innego lekarza upoważnionego lub inne instytucje (np. sądy, prokuraturę, urzędy państwowe).
      2. Nieobecności na pojedynczych zajęciach studenci usprawiedliwiają zgodnie z regulaminem studiów, przedstawiając usprawiedliwienie na zajęciach w kolejnym tygodniu. W przypadku dłuższej nieobecności student powinien poinformować właściwy Dziekanat, a kopia/skan usprawiedliwienia powinna być przesłana mailowo również na adres zakładu.
      3. Opuszczone usprawiedliwione ćwiczenie należy zaliczyć w terminie 14 dni od zakończenia okresu zwolnienia.
      4. Nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach/kolokwiach potraktowana będzie jako ćwiczenie/kolokwium niezaliczone, bez możliwości poprawy.

     

     

    1. Dopuszczenie do egzaminu
      1. Dopuszcza się niezaliczenie dwóch ćwiczeń w ciągu całego semestru.
      2. Niezaliczenie trzech do pięciu ćwiczeń skutkuje pisaniem sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji.
      3. Niezaliczenie powyżej 5 ćwiczeń powoduje brak możliwości pisania sprawdzianu dopuszczającego do egzaminu i niedopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.
      4. Niezaliczenie jednego lub obu kolokwiów kwalifikuje do pisania sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.

     

     

     

     

     

    1. Egzamin końcowy
      1. Przeprowadzony zostanie w formie pisemnego testu obejmującego cały materiał ćwiczeniowy i wykładowy. O terminie i formie egzaminu studenci zostaną poinformowani co najmniej 2 tyg. przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej (po ustaleniu terminu ze starostą roku).
      2. Przy każdym egzaminie student obowiązany jest okazać identyfikator, legitymację lub dokument tożsamości ze zdjęciem.
      3. Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej. Usprawiedliwienie powinno być złożone u egzaminatora najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego. Usprawiedliwione niezgłoszenie się studenta na egzamin skutkuje wyznaczeniem nowego terminu egzaminu, który traktowany jest jako egzamin składany we właściwym terminie.
      4. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej w I terminie egzaminu student ma prawo do dwóch terminów poprawkowych.
      5. Niezgłoszenie się na egzamin poprawkowy bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej. Usprawiedliwienie (zwolnienie lekarskie, poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego) powinno być złożone najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu, ale nie później niż do dnia 15 września.
      6. Niezgłoszenie się na II egzamin poprawkowy skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej.

     

               

    1. Korzystanie z niedozwolonej pomocy podczas kolokwiów, egzaminu.
      1. W przypadku stwierdzenia posiadania lub korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy, egzamin tego studenta zostaje przerwany, a o powyższym zostaje zawiadomiony Rektor celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz w uzasadnionych przypadkach również zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
      2. Przerwanie egzaminu skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości skorzystania z jakiejkolwiek późniejszej formy poprawy (oraz egzaminu komisyjnego).
      3. W przypadku stwierdzenia posiadania lub korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy w czasie kolokwium, pisanie kolokwium przez tego studenta zostaje przerwane, co skutkuje oceną niedostateczną z pierwszego terminu kolokwium. O zaistniałym incydencie zostaje powiadomiony Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.
      4. Za niedozwolone formy pomocy uważa się między innymi:
    1. wnoszenie na sprawdziany telefonów komórkowych, innych urządzeń telekomunikacyjnych, podręczników, notatek, itp.
    2. korzystanie podczas sprawdzianów z telefonów komórkowych, innych urządzeń telekomunikacyjnych, podręczników, notatek, itp.
    3. korzystanie z pomocy innych osób (o ile nie wynika ono z obowiązujących przepisów lub zasad sprawdzianu).
      1. Nauczyciel akademicki dokonujący sprawdzania wiedzy może zezwolić na korzystanie podczas sprawdzianu z podręczników, notatek, innych źródeł wiedzy. W takim przypadku nie stanowi to niedozwolonej formy pomocy.

     

    1. Do wszelkich sytuacji nie ujętych w powyższym regulaminie stosuje się Regulamin studiów I stopnia, II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich UMB (uchwała Senatu UMB, nr 91/2023 z dn. 27.04.2023 r.) w sprawie realizacji zajęć dydaktycznych wynikających z programu studiów w semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024.

    2. W przypadku wątpliwości możliwość i sposób zaliczenia przedmiotu określa Kierownik jednostki. Studentowi przysługuje odwołanie od decyzji Kierownika Jednostki do Dziekana Wydziału, Prorektora ds. Studenckich lub ostatecznie do Rektora.

     

                  

     

                  

    1. Zajęcia z przedmiotu farmakologia na kierunku analityka medyczna
    realizowane są w V semestrze w formie  wykładów (15 godz.) i  ćwiczeń (30 godz.).

    2. Zajęcia prowadzone są według planu przedstawionego studentom przed rozpoczęciem semestru, który jest dostępny na tablicy ogłoszeń przed Zakładem Farmakoterapii Monitorowanej.

    3. Wszystkie zajęcia prowadzone w Zakładzie Farmakoterapii Monitorowanej są obowiązkowe (wykłady i ćwiczenia).

    4. Studenci zobowiązani są do przychodzenia na zajęcia punktualnie.

    5. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych oraz internetu (bez wcześniejszej konsultacji z osobą prowadzącą) w czasie zajęć.

    6. Nagrywanie wykładów, ćwiczeń oraz wykonywanie zdjęć jest niedozwolone.

    7. Obowiązuje całkowity zakaz podłączania do komputera jakichkolwiek nośników pamięci masowej (płyt CD/DVD, USB).

    8. Konsekwencją postępowania studenta niezgodnie z regulaminem i wytycznymi BHP będzie wykluczenie jego uczestnictwa w ćwiczeniach, wykładach (nieobecność nieusprawiedliwiona).

     

    1. Ćwiczenia
      1. Ćwiczenia zaliczane będą na podstawie odpowiedzi ustnej i /lub pisemnej.
      2. Na każdym ćwiczeniu obowiązuje znajomość materiału bieżącego oraz z poprzednio odbytych ćwiczeń.
      3. Poprawy ćwiczeń odbywać się będą w terminie do 14 dni od daty danego ćwiczenia.
      4. Niezaliczone ćwiczenie poprawić można tylko jeden raz.
      5. Dopuszcza się niezaliczenie dwóch ćwiczeń w ciągu całego semestru.
      6. Niezaliczenie trzech do pięciu ćwiczeń skutkuje pisaniem sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji.
      7. Niezaliczenie powyżej 5 ćwiczeń powoduje brak możliwości pisania sprawdzianu dopuszczającego do egzaminu i niedopuszczenie do sesji egzaminacyjnej.

     

     

    1. Kolokwia
      1. Po zakończeniu pewnej partii materiału przeprowadzone są w formie pisemnej dwa kolokwia (test wielokrotnego wyboru, test jednokrotnego wyboru lub test uzupełnień), które Student zobowiązany jest zaliczyć.
      2. Poprawa niezaliczonego kolokwium odbywać się będzie w terminie do 14 dni od pierwszego terminu sprawdzianu.
      3. Niezaliczone kolokwium (pierwszy termin) poprawić można tylko jeden raz.
      4. Uzyskanie oceny niedostatecznej w drugim terminie skutkuje brakiem możliwości jej poprawy.
      5. Niezaliczenie jednego lub obu kolokwiów kwalifikuje do pisania sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.

     

     

    1. Nieobecności
      1. Nieobecności usprawiedliwione będą na podstawie zwolnienia lekarskiego wydanego przez lekarza akademickiego, innego lekarza upoważnionego lub inne instytucje (np. sądy, prokuraturę, urzędy państwowe).
      2. Opuszczone usprawiedliwione ćwiczenie należy zaliczyć w terminie 14 dni od zakończenia okresu zwolnienia.
      3. Nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach/kolokwiach potraktowana będzie jako ćwiczenie/kolokwium niezaliczone, bez możliwości poprawy.

     

     

     

     

    1. Dopuszczenie do egzaminu
      1. Dopuszcza się niezaliczenie dwóch ćwiczeń w ciągu całego semestru.
      2. Niezaliczenie trzech do pięciu ćwiczeń skutkuje pisaniem sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji.
      3. Niezaliczenie powyżej 5 ćwiczeń powoduje brak możliwości pisania sprawdzianu dopuszczającego do egzaminu i niedopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.
      4. Niezaliczenie jednego lub obu kolokwiów kwalifikuje do pisania sprawdzianu z całego materiału przed dopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.

     

    1. Egzamin końcowy
      1. Przeprowadzony zostanie w formie pisemnego testu obejmującego cały materiał ćwiczeniowy i wykładowy. O formie egzaminu studenci zostaną wcześniej poinformowani.
      2. Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powoduje utratę prawa do egzaminów poprawkowych. Usprawiedliwienie (zwolnienie lekarskie, poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego) powinno być złożone najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu.
      3. Usprawiedliwione niezgłoszenie się studenta na egzamin skutkuje wyznaczeniem nowego terminu egzaminu, który traktowany jest jako egzamin składany we właściwym terminie.
      4. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej w I terminie egzaminu student ma prawo do dwóch terminów poprawkowych.
      5. Niezgłoszenie się na I egzamin poprawkowy bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powoduje utratę prawa do egzaminu w II  terminie. Usprawiedliwienie (zwolnienie lekarskie, poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego) powinno być złożone najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 3 dni po terminie egzaminu.
      6. Niezgłoszenie się na II egzamin poprawkowy skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej.

     

             

    1. Korzystanie z niedozwolonej pomocy podczas kolokwiów, egzaminu.
      1. Korzystanie przez studenta z niedozwolonej formy pomocy w trakcie różnych form sprawdzania wiedzy (zaliczenie, kolokwium, egzamin) skutkuje natychmiastowym przerwaniem powyższego sprawdzianu i oceną niedostateczną. O zaistniałej sytuacji powiadamiany zostaje Rektor celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
      2. Za niedozwolone formy pomocy uważa się między innymi:
    1. wnoszenie na sprawdziany telefonów komórkowych, innych urządzeń telekomunikacyjnych, podręczników, notatek, itp.
    2. korzystanie podczas sprawdzianów z telefonów komórkowych, innych urządzeń telekomunikacyjnych, podręczników, notatek, itp.
    3. korzystanie z pomocy innych osób (o ile nie wynika ono z obowiązujących przepisów lub zasad sprawdzianu).
      1. Nauczyciel akademicki dokonujący sprawdzania wiedzy może zezwolić na korzystanie podczas sprawdzianu z podręczników, notatek, innych źródeł wiedzy. W takim przypadku nie stanowi to niedozwolonej formy pomocy.

     

    Wszelkie sprawy nie ujęte w niniejszym regulaminie leżą w gestii Kierownika Zakładu.