Nowy konkurs - Kształcenie na potrzeby gospodarki

13.07.2023 08:20
    Autor: Dział Projektów Pomocowych

Informujemy, iż w ramach nowego programu FERS, NCBR ogłosił konkurs dla uczelni wyższych dotyczący dostosowania oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.

W ramach konkursu dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące kompleksowy program wsparcia realizowany na kierunku lub kierunkach studiów, umożliwiający dostosowanie kwalifikacji lub kompetencji studentów danego kierunku lub kierunków studiów do potrzeb gospodarki i rynku pracy, a także rozwój kwalifikacji lub kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia na kierunku lub kierunkach objętych wsparciem. Działania te mają na celu dostosowanie oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego (uczelni) do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.

Projekt obowiązkowo musi obejmować realizację następujących elementów:

• tworzenie nowych lub modyfikację istniejących programów kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami lub podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym,
    • realizację dodatkowych elementów kształcenia, w tym elementów praktycznych, podnoszących kompetencje studentów, np. staże, kursy/szkolenia, wizyty studyjne, zajęcia dodatkowe prowadzone przez praktyków,
    • realizację działań zmierzających do ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki, np.:
      1. zajęcia wyrównawcze,
      2. zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe,
      3. działania prowadzące do rekrutacji świadomych kandydatów na kierunek lub kierunki objęte wsparciem w projekcie, w tym działania realizowane m.in. we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi i podmiotami działającymi na rynku pracy
    • rozwój kompetencji kadry zaangażowanej w realizację kształcenia w zakresie:
      1. kompetencji cyfrowych (obligatoryjnie dla każdego uczestnika),
      2. rozwoju świadomości i umiejętności na rzecz zielonej transformacji (obligatoryjnie dla każdego uczestnika),
      3. projektowania uniwersalnego,
      4. przedsiębiorczości i komercjalizacji efektów badań naukowych,
      5. kompetencji dydaktycznych, w tym wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych, metodyki kształcenia,
      6. kompetencji merytorycznych,
      7. innych bezpośrednio związanych z aktywnością dydaktyczną lub naukowo-dydaktyczną poprzez m.in. udział w kursach, szkoleniach, stażach, wizytach studyjnych (krajowych i międzynarodowych) i innych formach wymiany wiedzy i doświadczenia z praktykami działającymi zawodowo.

(działania określone w pkt. 3-7 nie są obligatoryjne)

Grupę docelową w projektach stanowią:

• studenci
    • pracownicy uczelni (pracownicy uczelni to osoby prowadzące lub wspierające proces kształcenia na kierunkach studiów objętych wsparciem, bez względu na formę zatrudnienia)

Projekt może być realizowany w partnerstwie z innym podmiotem szkolnictwa wyższego i nauki.

Więcej informacji o konkursie można uzyskać na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: https://www.gov.pl/web/ncbr/ksztalcenie-na-potrzeby-gospodarki-umiejetnosci-w-szkolnictwie-wyzszym lub bezpośrednio w Dziale Projektów Pomocowych.

Osobami obsługującymi konkurs są:

Monika Siemion, tel. 85 748 55 21, e-mail: monika.siemion@umb.edu.pl

Marek Sokołowski, tel. 85 748-56-50, e-mail: marek.sokolowski@umb.edu.pl