Pracownia diagnostyki chorób tarczycy (USG i biopsje tarczycy) czynna codziennie od godz. 8.00 - rejestracja telefoniczna: (85) 746 82 42
Laboratorium Kliniki Endokrynologii, Diabetologii I chorób Wewnetrznych:
Laboratorium Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych
Laboratorium wykonuje badania :
-chromogranina A – metodą ELISA
-Metoksykatecholaminy w dobowej zbiórce moczu (metanefryny i normetanefryny) – metodą ELISA
-Aktywność Reninowa Osocza (ARO) – metodą RIA
-Aldosteron – metodą RIA
tel. (85) 746 85 13
CHROMOGRANINA A
Chromogranina jest markerem dla różnych typów guzów neuroendokrynnych. Steżenie chromograniny zwiększa się w rakowiaku, guzie chromochłonnym, insulinomie, glukagonomie i gastrinomie. U pacjentów z rakiem gruczołu krokowego jest wskazówka dla niekorzystnego przebiegu choroby. Ponadto stężenie chromograniny A wykazuje wysoką korelację, do wielkości guza i dlatego jest powszechnie wykorzystywana do monitorowania terapii.
METOKSYKATECHOLAMINY W DZM
Metanefryny i normetanefryny są metabolitami odpowiednio adrenaliny i noradrenaliny . Pacjenci z guzem chromochłonnym lub innym nowotworem wywodzącym się z komórek neuroendokrynnych wykazują podwyższone stężenie metoksykatecholamin w moczu. Ponieważ wydzielanie w komórkach neuroendokrynnych katecholaminy może wykazywać znaczne wahania w przeciągu doby, do oznaczeń wykorzystuje się mocz zebrany w przeciągu 24 godzin.
AKTYWNOŚĆ RENINOWA OSOCZA I ALDOSTERON
Aldosteron
Diagnostyka różnicowa nadciśnienia tętniczego, hiperaldosteronizmu, zaburzeń elektrolitowych.
Oznaczenie stężenia aldosteronu w surowicy krwi. Badanie wykorzystuje się w diagnostyce zburzeń elektrolitowych i płynów, w niepoddającym się kontroli nadciśnieniu (szczególnie z towarzyszącym niskim stężeniem potasu we krwi), niskim ciśnieniu krwi po przejściu do pozycji stojącej, a także w testach dynamicznych przeprowadzanych z podaniem egzogennych substancji pomocnych w rozpoznaniu zaburzeń wydzielania hormonu.
Zaburzenia wydzielania aldosteronu, zarówno jego nadmiar jak i niedobór, mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotny może wynikać bezpośrednio z dysfunkcji kory nadnerczy, zaś wtórny − z wpływu innych czynników na wytwarzanie aldosteronu m.in. niedobór, lub nadmiar reniny.
Aldosteron wykazuje rytm dobowy z maksimum w godzinach porannych i minimum wieczorem przed snem (podobnie do kortyzolu).
Na poziom hormonu wpływa pozycja ciała (stojąca, leżąca) utrzymywana przez kilka godzin przed pobraniem.
- Aktywność reninowa osocza. Test przydatny w diagnostyce nadciśnienia i zaburzeń wydzielania aldosteronu
Aktywność reninowa osocza (ARO) jest badaniem polegającym na oznaczeniu aktywności reniny w osoczu, stosowanym w diagnostyce i monitorowaniu leczenia nadciśnienia tętniczego. Renina jest elementem hormonalno-enzymatycznego układu RAA.
Niskie wartości ARO występują w: aldosteronizmie pierwotnym z charakterystycznymi objawami: nadciśnienie, wysoki poziom aldosteronu, niskie stężenie potasu oraz w nadciśnieniu z niskim poziomem reniny, powodowanym przez naśladujące działanie aldosteronu mineralokortykosteroidy pochodzenia egzo- i endogennego. Wysokie aktywności ARO występują w przypadku aldosteronizmu wtórnego, np.: w nadciśnieniu nerkowo-naczyniowym, guz chromochłonny.
DOBOWA ZBIÓRKA MOCZU CELEM OZNACZENIA METABOLITÓW KATECHOLAMIN
Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do sedesu, każdą kolejną porcję moczu zbieramy do pojemnika (z ciemnego plastiku), aż do następnego dnia rano, poranną porcję moczu także zbieramy do pojemnika.
Pojemnik z moczem trzymamy w zacienionym i chłodnym miejscu. Po oddaniu pierwszej porcji moczu należy dodać do moczu kwasu solnego z załączonej probówki.
DZIEŃ PRZED PLANOWANĄ ZBIÓRKĄ MOCZU ORAZ W TRAKCIE TRWANIA ZBIÓRKI NIE NALEŻY SPOŻYWAĆ NASTĘPUJĄCYCH POKARMÓW:
Kawa, mocna herbata, Coca-cola, Red-Bull i inne napoje energetyzujące, Czekolada, Alkohol, Pikantne wędliny(np.: salami, peperoni), Wątroby i wątróbek kurczęcych, Koncentraty mięsne (sosy, zupy), Sery dojrzewające (Camembert, Brie itp.), Ryby marynowane, solone, wędzone, Kawior, Bób, soja i sos sojowy
Ekstrakty drożdży
Owoce tropikalne: banany, cytrusy, awokado,kiwi, figi