Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Pierwsza praca krok po kroku.
 • Pierwsza praca krok po kroku.
 • Ostatnia zmiana 21.03.2014 przez Administrator UMB

  Pierwsza praca krok po kroku

   

  Rynek pracy oferuje wiele możliwości. Osoby, które dopiero na niego wkraczają, zmierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednak tylko od nich zależy czy umiejętnie wykorzystają swoją szansę. Po pierwsze, kluczowa jest decyzja o wyborze drogi zawodowej, która uwzględnia zainteresowania i umiejętności. Młodzi kandydaci muszą również pamiętać, że niekoniecznie powinni przyjmować pierwszą ofertę. Ekspert monsterpolska.pl radzi, jak wybrać mądrze i świadomie zaplanować swoją karierę.

   

  Na początek

  Nie martw się, że podpisując pierwszą umowę o pracę podejmujesz zobowiązanie na całe życie. Te czasy już dawno minęły. W ciągu swojego życia z pewnością kilkakrotnie zmienisz nie tylko pracodawcę, ale i zawód. Zawsze bądź otwarty na nowe możliwości i propozycje zatrudnienia w innych firmach– radzi Malgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Aby dokonać dobrego wyboru, trzeba przeanalizować samego siebie: umiejętności, ambicje, nadzieje, ograniczenia i swój charakter, dostępne ścieżki kariery, możliwość dopasowania swoich umiejętności do dostępnych ofert pracy oraz okoliczności, wliczając w to presję ze strony rodziny. Obiektywna samoocena jest niezbędnym elementem stworzenia CV, aplikowania na konkretne oferty pracy i zrobienia dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

   

  Doświadczenie przede wszystkim

  Jak dobrze wiemy, każdy kiedyś zaczynał. Jednak na samym początku kariery nie oczekuj przeskoczenia kilku szczebli, wprost na stanowisko managera, bez względu na to jak wysokie są Twoje kwalifikacje. Na awanse przyjdzie czas. Bądź gotowy, żeby zacząć od stanowiska asystenta lub młodszego specjalisty – radzi Malgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.  Na tym pierwszym etapie należy korzystać z wiedzy współpracowników i zadawać pytania tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej.  Jeżeli brakuje ofert pracy w wymarzonej firmie i nie dopisuje Ci szczęście, spróbuj znaleźć tymczasowe zajęcie. Zdobyte doświadczenie zawodowe na pewno przybliży Cię do celu – dodaje Malgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.  Pracodawcy bardzo cenią odbyte praktyki i staże. Są dowodem na to, że potencjalny pracownik jest ambitny i chce się rozwijać.

   

  Pokaż się

  Podczas zatrudnienia na krótkookresowym kontrakcie, rozglądaj się po firmie. Może poszukują pracownika na stałe. Aby dowiedzieć się jakich kandydatów poszukują, porozmawiaj z przedstawicielami działu HR. Udzielonych przez nich informacji użyj jako wskazówek na temat kształtu swojego CV.  Jeżeli sprawdzisz się jako stażysta, istnieje duża szansa, że zostaniesz w firmie na dłużej. Wykorzystaj więc ją i zrób jak najlepsze wrażenie. Nawet jeżeli nie zostaniesz zatrudniony, ważne aby zapamiętano Cię jako dobrego pracownika– podkreśla Malgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.  Zawsze istnieje możliwość, że firma odezwie się, gdy zwolni się odpowiednie stanowisko. Ważne jest to, aby po analizie rynku i znalezieniu firmy swoich marzeń, nie zwlekać i wysłać swoją aplikację. Dlatego warto na bieżąco śledzić portal monsterpolska.pl w poszukiwaniu odpowiednich ofert o pracę. Jeżeli firma nie publikuje akurat żadnych ofert,  warto wysłać swoje CV do działu HR. Może się bowiem okazać, że jest wolne stanowisko, na które jeszcze nie zaczęła się rekrutacja.

   

  Wybór pracodawcy zależy tylko od Ciebie

  Jest wiele czynników charakteryzujących potencjalne miejsce pracy. Warto zwrócić uwagę na liczbę pracowników, kulturę organizacyjną firmy, jej strukturę, a nawet właściciela. Każdy z nas ma inne preferencje w kwestii najlepszego środowiska pracy.

   

  Zastanów się jakie są Twoje  osobiste kryteria. Czytając konkretną ofertę pracy zwróć uwagę na: styl, czyli jak została ona napisana, zawartość, czyli czy znajdują się tam niezbędne informacje dotyczące stanowiska, wymagań stawianych kandydatom, opis firmy. Zastanów, czy czytając ofertę pracy odnosisz wrażenie, że pracodawca stara się coś ukryć, o czymś nie pisze. W takim przypadku warto poszperać trochę w Internecie i poszukać opinii na jego temat. Częstotliwość – ta sama oferta pracy pojawiająca się cyklicznie może oznaczać, że w firmie występuje duża rotacja lub też umowa o pracę zawierana jest na okres próbny, a następnie pracownik zostaje zwolniony – przestrzega Malgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.  

   

  Szukając pracy trzeba mieć oczy szeroko otwarte, aby  nie przegapić żadnej okazji. Warto tez wykorzystać mechanizm rekomendacji i pytać znajomych, czy nie słyszeli o jakimś wakacie lub wartościowych praktykach.

   

  Źródło: