Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Budżet nowego programu ramowego w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Ma on na celu stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Horyzont 2020 skupia w jednym programie wszystkie unijne środki finansowania badań naukowych i innowacji.
Struktura programu „Horyzont 2020” opiera się na trzech filarach, zakorzenionych w strategii „Europa 2020”:
- Doskonałość w nauce (Excellent Science)
- Wiodąca pozycja w przemyśle (Industrial Leadership)
- Wyzwania społeczne (Societal Challenges)
W związku z planowanym przez Komisję Europejską zmniejszeniem środków na badania naukowe w programie Horyzont 2020, 13 września 2016 Science Europe opublikowało krótki dokument pt. "Finansowanie badań w Horyzoncie 2020: Najcenniejsze europejskie źródło strategicznego rozwoju".
Unia Europejska uruchomiła inicjatywę EU4Innovation, która będzie łączyć wszystkie działania UE wspierające rozwój innowacji w krajach Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina), zwłaszcza te finansowane w ramach programu Horyzont 2020 oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (European Neighbourhood Instrument). Więcej na stronie https://www.euneighbours.eu/en/east/eu-in-action/research-innovation.
- Krajowy Punktu Kontaktowy Programów Badawczych UE opracował poradnik pt. „Aspekty finansowe. Co trzeba wiedzieć, żeby prawidłowo skalkulować budżet, zrealizować i rozliczyć projekt programu Horyzont 2020”. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z publikacją.
- Raport grupy doradczej Zdrowie H2020 - jeśli zamierzasz startować w konkursach Horyzontu 2020 dotyczących priorytetu Zdrowie koniecznie sprawdź co podpowiada Komisja Europejska.
Na stronach Digital Agenda for Europe Komisja Europejska zamieściła dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ) dotyczącymi tematów z e-Zdrowia. Dokument jest uaktualniany na bieżąco. Jeśli nie znaleźli tam Państwo wyjaśnień swoich wątpliwości dotyczących e-Zdrowia (czyli wykorzystania technik informacyjno-komunikacyjnych w zdrowiu) istnieje możliwość bezpośredniego zadawania pytań Komisji Europejskiej na adres e-mail: CNECT-HEALTH-CALL-2@ec.europa.eu
Grant Agreement (Umowa Grantowa) została przetłumaczona na języki państw członkowskich. Tłumaczenie dokumentu na język polski znajduje się na portalu użytkownika Participant Portal. Na stronie Participant Portal opublikowana została również uaktualniona wersja Umowy Grantowej z komentarzami (Annotated Model Grant Agreement).
- 21 maja 2015 r. odbyło się na UMB spotkanie informacyjno-szkoleniowe dot. Nowości w obszarze Zdrowie programu Horyzont 2020 oraz zasad pisania dobrych wniosków w H2020 prowadzone przez ekspertki z Krajowego Punktu Kontaktowego. Prezentacje ze spotkania informacyjno-szkoleniowego:
- 15 października 2014 r. odbyło się na UMB szkolenie pt.: „Jak uczestniczyć w programie Horyzont 2020 – oferta dla medyków” prowadzone przez ekspertów z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej, dr Ewę Szkiłądź i Joannę Niedziałek.
Materiały ze szkolenia:
Możliwości uczestnictwa w programie Horyzont 2020. Dokumentacja konkursowa – Participant Portal
Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan – Wyzwanie Społeczne 1 w programie Horyzont 2020
Film przedstawiający główne założenia Programu Horyzont 2020: