Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin Samodzielnej Pracowni Kosmetologii.
  • Ostatnia zmiana 06.02.2024 przez Samodzielna Pracownia Kosmetologii

    Regulamin Samodzielnej Pracowni Kosmetologii

    Regulamin obowiązujący na zajęciach  (wykładach, ćwiczeniach, seminariach) prowadzonych w Samodzielnej Pracowni Kosmetologii UMB dla studentów kierunku kosmetologia I i II stopnia

     

    AKTUALIZACJA - SEMESTR LETNI 2023/2024

     

    A. INFORMACJE OGÓLNE

     

    1. Zajęcia z przedmiotów prowadzonych w Samodzielnej Pracowni Kosmetologii odbywają się zgodnie z przewidzianym planem studiów, dostępnym na stronie internetowej Wydziału.
    2. Harmonogramy i plany zajęć zamieszczone są w gablocie informacyjnej w Pracowni oraz na stronie internetowej Pracowni https://www.umb.edu.pl/wf/samodzielna-pracownia-kosmetologii
    3. Wiadomości mailowe Studenci wysyłają do pracowni i asystentów, posługując się tylko i wyłącznie uczelnianym adresem mailowym (z domeny UMB).

     

    B. INFORMACJE PRAKTYCZNE DOTYCZĄCE ZAJĘĆ

    1. Podczas pierwszego wykładu/ćwiczenia/seminarium, Studenci zapoznają się z regulaminem Samodzielnej Pracowni Kosmetologii i podpisując się, zobowiązują się do jego przestrzegania.
    2. Odzienie wierzchnie i obuwie należy zostawiać w szatni.
    3. Na ćwiczeniach Studentów bezwzględnie obowiązują:
    • bezwzględnie zmiana obuwia
    • czysty i wyprasowany fartuch kosmetyczny (pod fartuch białe lub czarne koszulki/podkoszulki/t-shirt, z krótki lub długim rękawem; nie dopuszcza się swetrów, koszul, golfów, itp. ubrań) oraz czarne getry (legginsy), czarne spodnie materiałowe lub czarne spodnie medyczne
    • krótkie naturalne paznokcie - bez akrylu, żelu, lakieru hybrydowego w przypadku studentów I roku. W przypadku Studentów II i III roku dopuszczona jest schludna stylizacja paznokci na krótko (nie dopuszcza się długich paznokci)
    • upięte włosy
    • zdjęcie biżuterii
    • ręczniki do wycierania rąk
    • ręczniki kąpielowe i klapki kąpielowe (Kosmetologia Upiększająca)
    • wydrukowany Dziennik przebiegu ćwiczeń (jeśli obowiązuje na zajęciach)
    1. W czasie trwania zajęć bezwzględnie:
    • należy wyciszyć telefony i zostawić w torebce/plecaku
    • nie wolno nagrywać i robić zdjęć, bez wyraźnej zgody asystenta prowadzącego zajęcia
    • nie wolno spożywać posiłków
    1. W przypadku wystąpienia przeciwskazań do wykonania zabiegu kosmetycznego wynikających z podjęcia leczenia, w tym długotrwałego należy przedstawić odpowiednie zwolnienie lekarskie niezwłocznie po jego otrzymaniu, Asystentowi prowadzącemu zajęcia. Zwolnienie jest odnotowane, a ksero zwolnienia jest archiwizowane. Zwolnienie lekarskie obowiązuje w danym roku akademickim lub/i przez okres wpisany na zwolnieniu. W przypadku jakichkolwiek zmian należy o nich bezzwłocznie poinformować Asystenta prowadzącego zajęcia. Dopuszcza się odbywanie zajęć przez Studentki będące w ciąży, po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia od lekarza.
    2. Studenci mają możliwość zgłosić jedno nieprzygotowanie indywidualne (patrz pkt. B ppkt. 3). W razie braku możliwości zgłoszenia nieprzygotowania, Student uzyskuje punkt ujemny, który odliczany jest od sumy punktów z kolokwiów wejściowych. Asystent może odmówić studentowi czynnego uczestnictwa w zajęciach (Student nie uczestniczy w wykonywaniu zabiegów, może wykonywać czynności porządkowe na Sali, polecone przez Asystenta prowadzącego zajęcia). Powyższe zostaje odnotowane przez asystenta w dzienniczku przedmiotowym studenta. Przy powtarzających się nieprzygotowaniach, Asystent prowadzący zajęcia może odmówić Studentowi, uczestnictwa w zajęciach, co jest równoznaczne z otrzymaniem nieobecności nieusprawiedliwionej i nie zaliczeniem zajęć.
    3. Na salę ćwiczeń Studenci przechodzą tylko i wyłącznie z Asystentem. W trakcie zajęć nie wolno bez zgody asystenta opuszczać sali ćwiczeń. Studenci w trakcie przerw nie przebywają na części ćwiczeniowej jednostki. Studentom zabrania się spożywania posiłków na części ćwiczeniowej jednostki.
    4. W przypadku awarii urządzeń, zaistniałych przed lub w trakcie ich użytkowania, (np.: w wyniku upadku), student bezzwłocznie zgłasza zajście asystentowi prowadzącemu zajęcia.
    5. Student po zajęciach ma obowiązek posprzątania stanowiska pracy i uporządkowania sali ćwiczeń (Załącznik nr 1). Obowiązkiem asystenta prowadzącego zajęcia, jest nadzór nad czynnościami porządkowymi, i pozostawienie sali w czystości.

     

     

    C. FORMY WYRÓWNYWANIA ZALEGŁOŚCI

     

    1. Student jest zobowiązany uczestniczyć i  zaliczyć wszystkie zajęcia przewidziane planem studiów (ćwiczenia, wykłady i seminaria).
    2. W przypadku usprawiedliwionej (zwolnieniem lekarskim) nieobecności student musi przedstawić oryginał zwolnienia niezwłocznie po ustąpieniu nieobecności w sekretariacie Samodzielnej Pracowni Kosmetologii. Student dostarcza usprawiedliwienie z informacją o nazwie przedmiotu, prowadzącym zajęcia, grupie i dacie wystąpienia nieobecności. W sekretariacie, w obecności Studenta następuje usprawiedliwienie nieobecności i wykonuje się ksero oryginału zwolnienia (z datą dostarczenia do sekretariatu, ksero zwolnienia jest archiwizowane). 
    3. Po usprawiedliwieniu nieobecności, w celu nadrobienia zaległości Student ma obowiązek skontaktować się z Asystentem prowadzącym zajęcia i ustalić formę nadrobienia zaległości. Od Studenta wymaga się zaliczenia zaległych kolokwiów wejściowych i wyrównania zaległości z części praktycznej w formie pisemnej (np.: sprawdzenie znajomości protokołu zabiegu kosmetycznego, opisu czynności, itp.). Student nie może przystąpić za zaliczenia zaległości, jeśli nie usprawiedliwił swojej nieobecności.
    4. Nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach wyklucza otrzymanie zaliczenia.
    5. Student jest zobowiązany do punktualnego przychodzenia na zajęcia dydaktyczne. Jeśli na zajęciach obowiązuje kolokwium wejściowe osoby spóźnione do 15 min przystępują do kolokwium w skróconym czasie. Osoby spóźnione powyżej 15 minut i uzyskują 0 punktów z punktacji z tego kolokwium wejściowego. Nie ma możliwości poprawy tego kolokwium. Przy powtarzających się spóźnieniach, Asystent prowadzący zajęcia ma możliwość odmówić Studentowi, uczestnictwa w zajęciach, co jest równoznaczne z otrzymaniem nieobecności nieusprawiedliwionej i nie zaliczeniem zajęć.

     

    D. WARUNKI ZALICZENIA

    1. Warunki uzyskania zaliczenia przedmiotu - zgodnie z Regulaminem jednostki/przedmiotu. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych zajęć znajdują się w regulaminach przedmiotowych dostępnych na stronie internetowej jednostki lub/i na tablicy informacyjnej.
    2. Student powinien przychodzić na zajęcia z opanowaną wiedzą teoretyczną. Na każde zajęcia obowiązuje materiał podany w wymaganiach. W celu przygotowania na zajęcia zaleca się korzystanie z instrukcji, podręczników oraz z wykładów.
    3. Warunkiem zaliczenia wykładów jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej (3.0) lub 60% sumy punktacji z kolokwium sprawdzającego. Kolokwium sprawdzające może zostać podzielone na kolokwia cząstkowe, wówczas warunkiem zaliczenia jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej (3.0) lub sumarycznej liczby 60% punktacji z kolokwiów cząstkowych. W przypadku nie uzyskania powyższych, Student ma możliwość dwóch poprawek, w terminie ustalonym przez Asystenta prowadzącego zajęcia.
    4. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń/seminariów jest uzyskanie, oceny co najmniej dostatecznej (3.0) lub 60% sumy punktacji ze wszystkich kolokwiów wejściowych lub/i wykonanie zadań praktycznych przewidzianych planem zajęć.  W przypadku nie uzyskania powyższych, Student ma możliwość dwóch poprawek, w terminie ustalonym przez Asystenta prowadzącego zajęcia. Cząstkowe wyniki z kolokwiów wejściowych/sprawdzających do wglądu u Asystenta prowadzącego zajęcia. Na kolokwium wejściowym  pytania mogą mieć formę testową (test wielokrotnego wyboru) lub/i opisową. Za każde pytanie Student może otrzymać 1 pkt. Nie stosuje się punktacji połówkowej tj.: 0,5 pkt.
    5. W przypadku przedmiotów kończących się egzaminem, warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie, oceny co najmniej dostatecznej (3.0), czyli  60% punktacji maksymalnej. Warunki egzaminu końcowego ustala Kierownik i Asystenci Zakładu. Terminy egzaminów ustala egzaminator w porozumieniu ze starostą roku i podaje do wiadomości studentów, co najmniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej lub w przypadku egzaminów odbywających się poza sesją - 2 tygodnie przed planowaną datą egzaminu; następnie informacje dotyczące egzaminu końcowego będą udostępniane Studentom w gablocie informacyjnej w Samodzielnej Pracowni Kosmetologii oraz stronie internetowej jednostki w zakładce aktualności (do danego przedmiotu).
    6. Jeżeli przedmiot realizowany jest w przeciągu dwóch semestrów, Student zobowiązany jest do zaliczeń cząstkowych (po każdym semestrze) zgodnie z warunkami zaliczenia dla danego semestru. Brak zaliczeń cząstkowych, skutkuje uzyskaniem braku zaliczenia z przedmiotu. Plany studiów dostępne na stronie wydziału określają semestr oraz formę zakończenia przedmiotu w danym semestrze (zaliczenie / egzamin).
    7. Student ma możliwość wglądu do prac pisemnych: kolokwiów wejściowych, kolokwiów sprawdzających i egzaminów w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyników, u Asystenta prowadzącego dany przedmiot i grupę, tylko i wyłącznie w ich obecności.
    8. Informacja o wynikach zaliczeń i egzaminów odbywa się z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych (RODO). Wynik egzaminu jest podawany do wiadomości studenta w ciągu 14 dni od daty przeprowadzenia egzaminu. Informacja o wynikach, wywieszane są na tablicy ogłoszeń Samodzielnej Pracowni Kosmetologii lub/i stronie internetowej jednostki w zakładce aktualności (do danego przedmiotu), przez okres minimalny niezbędny do zapoznania się z wynikami.

     

    Załącznik nr 1 do regulaminu

    ORGANIZACJA PRACY ORAZ UTRZYMANIE PORZĄDKU NA SALACH ĆWICZEŃ

    1. Odzienie wierzchnie i zmiana obuwia pozostaje w szatni w holu. Torebki, plecaki należy pozostawić w szafkach zamykanych na klucz dostępnych przy salach ćwiczeń. Samodzielna Pracownia Kosmetologii nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatniach, szafkach i innych miejscach w pracowni.
    2. Fotele zabezpieczamy odpowiednio prześcieradłami jednorazowymi (pokrowce zdejmujemy i układamy 2 arkusze podkładu na zagłówek, 1 arkusz pod stopy). Przed położeniem się na łóżko Klienci/Studenci zdejmują obuwie. Przed wykonaniem zabiegu Studenci proszą Klientki o zdjęcie biżuterii, odłożenie torebek w wyznaczone miejsce i wyciszenie telefonu.
    3. Studenci są zobowiązani do pracy z zastosowaniem jednorazowej ochronnej maseczki na nos i usta w określonych zabiegach pielęgnacyjnych tj.: peeling kawitacyjny, opiłowanie paznokci, praca z frezarką. Nie ma obowiązku, ale zaleca się pracę w maseczkach ochronnych przy wykonywaniu zabiegów w niewielkiej odległości od twarzy (nosa i ust) klienta. Powyższe stosuje się zarówno w przypadku pracy ze Studentem, jaki Klientem.
    4. Student, który ćwiczy/wykonuje zaliczenie zabiegów manicure/pedicure na modelce/modelu z grupy obowiązkowo przynosi polerkę do paznokci oraz ma możliwość przynieść jednorazowy nowy pilnik papierowy (do użycia zamiast pilnika szklanego). Po użyciu należy wyrzucić je do kosza. Należy bezwzględnie stosować zasadę wymiany pilnika i polerki na nowy przed każdym kolejnym zabiegiem. 
    5. Sprawdzamy na bieżąco, ilości zużywanych preparatów/materiałów jednorazowych - w przypadku zużycia całości preparatu/materiałów jednorazowych, zgłaszamy to Asystentowi prowadzącemu zajęcia. Po wykonanych zabiegach, czyścimy opakowania preparatów i odkładamy na miejsce. W przypadku pojedynczych opakowań preparatów, Studenci nabierają odpowiednią ilość preparatu do zabiegu i odkładają opakowanie na miejsce, nie przetrzymujemy takich preparatów na stanowisku zabiegowym.
    6. Przygotowanie roztworu do dezynfekcji, zgodnie z obowiązującą procedurą. Dezynfekcja narzędzi, zgodnie z procedurą i przygotowanie do sterylizacji na zakończenie zajęć. Opróżnienie myjki ultradźwiękowej na koniec dnia, lub jeśli roztwór stanie się mętny- wymiana na świeży. Asystent, prowadzący zajęcia wynosi przygotowane do sterylizacji narzędzia i odkłada na ustalone miejsce w sterylizatorni (oddzielne podpisane dla I, II i III roku kuwety).
    7. Dezynfekcja powierzchni i aparatury odbywa się poprzez naniesienie na ręcznik papierowy preparatu do dezynfekcji i przetarciem powierzchni. Nie rozpylamy preparatu na powierzchnie. Jeśli powierzchnie są brudne, powinny być wymyte środkiem czyszczącym, zanim zostanie przeprowadzona dezynfekcja. 
    8. Pędzle wykorzystane do makijażu, należy po ich użyciu umyć i zdezynfekować przeznaczonym do tego preparatem lub dokładnie umyć mydłem, wysuszyć  i zdezynfekować preparatem do dezynfekcji skóry. Produkty prasowane, należy spryskać preparatem do dezynfekcji skóry. Szminki, kredki po zastosowaniu czyścimy czystą chusteczką, nasączoną preparatem do dezynfekcji skóry. Po wyschnięciu produkty można użyć ponownie. Kosmetyki kolorowe płynne tj. bazy, podkłady, błyszczki pobieramy za pomocą czystej szpatułki na grzbiet dłoni zabezpieczonej rękawiczkami jednorazowymi. Używamy jednorazowych spiralek do tuszu. Spiralkę zanurzamy tylko raz - po kontakcie z rzęsami klientki nie wkładaj jej ponownie do tuszu !
    9. Włączyć podgrzewacze wosku, przed rozpoczęciem zajęć. Na bieżąco, i bezwzględnie na koniec zajęć sprawdzać ilość wosku w podgrzewaczach; w razie konieczności uzupełnić/wymienić wkłady. Po wykonaniu zabiegu i na koniec zajęć czyszczenie obudowy podgrzewaczy. W przypadku znacznego zabrudzenia, wymiana ringu papierowego na nowy. Na koniec ćwiczeń bezwzględnie sprawdzenie, czy wszystkie podgrzewacze do wosku zostały wyłączone z gniazd sieciowych.
    10. Sprawdzanie poprawności działania aparatury/urządzeń; zgłaszanie w razie awarii Asystentowi prowadzącemu zajęcia. Utrzymywanie w czystości, odstawienie na miejsce.
    11. Sprawdzenie czy w rączkach frezarki znajdują się frezy zabezpieczające. W trakcie użytkowania rączek frezarki zwracamy uwagę na poprawność wymiany frezów za pomocą systemu twist-lock- nie rozkręcamy elementów rączki, w razie wątpliwości, zgłaszamy Asystentowi prowadzącemu zajęcia. Rozkręcanie rączki może spowodować jej uszkodzenie. W przypadku użycia frezarek z pochłaniaczem, należy zwrócić uwagę na poziom zapełnienia worka na pył. Jeśli worek jest zapełniony więcej niż w połowie, należy go wyrzucić i wymienić na nowy. Przy zmianie worka postępować zgodnie z zasadami BHP.
    12. Materiały jednorazowe zanieczyszczone krwią wyrzucamy do kosza z czerwonym workiem, oznaczonym na odpady medyczne.
    13. Przy zlewach powinny znajdować się preparaty do dezynfekcji skóry i preparaty do dezynfekcji powierzchni.
    14. Na koniec zajęć: zlewy pozostawiamy czyste, wytarte do sucha.
    15. W przypadku korzystania na zajęciach z kabiny prysznica (przez studentów i klientki) studenci zobowiązani są do posprzątania, wytarcia do sucha i dezynfekcji całej kabiny prysznica.
    16. Łóżka ustawiamy w jednym rzędzie, oparcia wszystkich łóżek, na tej samej wysokości. Koce składamy podobnie na wszystkich łóżkach. Należy obniżyć wszystkie krzesła, podnóżki na jeden poziom, nałożyć pokrowce i ustawić po odpowiedniej stronie biurek. Krzesła i kosze ustawiamy za łóżkiem. Stolik zabiegowy stawiamy przy łóżku.
    17. Bezwzględnie sprawdzamy, czy wszystkie okna na sali są zamknięte, a urządzenia odłączone od prądu.

     

     

    Załącznik nr 2 do regulaminu

    REGULAMIN DOTYCZĄCY PRZYJMOWANIA KLIENTÓW PRZEZ STUDENTÓW NA ZABIEGI KOSMETYCZNE

    1. Osoby korzystające z zabiegów wykonywanych przez Studentów zobowiązane są do zmiany obuwia. Odzienie wierzchnie i zmiana obuwia pozostaje w szatni w holu.
    2. Przed położeniem się na łóżko Klienci zdejmują obuwie. Przed wykonaniem zabiegu Studenci proszą Klientki o zdjęcie biżuterii, odłożenie torebek w wyznaczone miejsce i wyciszenie telefonu.
    3. Przed zabiegiem Studenci przeprowadzają i wypełniają/aktualizują kartę wywiadu kosmetycznego z klientem. Osoba, u której wykonywany jest zabieg zobowiązana jest do podania prawdziwych odpowiedzi na zadane w ankiecie pytania. Studenci i Asystenci pracowni nie ponoszą odpowiedzialności za powikłania, które mogą pojawić się po zabiegu na skutek zatajenia lub podania nieprawdziwych informacji na zadane w trakcie wywiadu kosmetycznego pytania. Klienci są zobowiązaniu do podania wszelkich informacji, które mogą mieć wpływ na przebieg i efekty zabiegu.
    4. Osoba korzystająca z zabiegów wykonywanych przez Studentów ma świadomość tego, że zabiegi wykonywane są przez osoby uczące się i może zdarzyć się, że nie uzyskamy zamierzonego efektu zabiegowego pomimo zachowania najwyższej staranności oraz dopełnienia wszystkich procedur. Czas zabiegów może być również wydłużony.
    5. Klient może być zapisywany jednorazowo tylko na 1 wizytę. Nie ma możliwości umawiania wielu wizyt na kolejne tygodnie. Przy umawianiu na wizytę (w tym telefonicznie) informujemy klienta o tym, że na zabieg przychodzi zdrowa/y (bez objawów: kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury) oraz o konieczności zmiany obuwia lub założeniu ochraniaczy. Zalecamy płatność kartą.
    6. Klienci zobowiązani są do przestrzegania ww. punktów regulaminu. Klienci, którzy nie przestrzegają zasad regulaminu a także kiedy ich zachowanie jest niestosowne (wobec Studentów i Asystentów pracowni) nie będą zapisywani na kolejne wizyty.
    7. Klienci zobowiązani są przychodzić punktualnie na umówione wizyty. Klienci, którzy z różnych przyczyn nie mogą przyjść na umówioną wizytę zobligowani są do jej wcześniejszego odwołania. W przypadku powtarzających się nieobecności nie będzie możliwości ponownego umówienia się na wizytę.
    8. Klienci podpisują zapoznanie się i przestrzeganie zasad ww. regulaminu oraz regulaminu RODO.