Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Równość płci w Horyzoncie Europa.
  • Ostatnia zmiana 07.03.2024 przez Dział Rozwoju i Ewaluacji

    Równość płci w Horyzoncie Europa

    Zaangażowanie Komisji Europejskiej (KE) w promocję równości płci w badaniach i innowacji została wyrażona w Strategii Równości Płci na lata 2020-2025, która określa zakresy działań KE we wszystkich obszarach polityki Unii Europejskiej.
    Publikacja She Figures 2021 pokazuje ograniczone postępy w porównaniu z sytuacją przedstawioną w analogicznym raporcie oraz sprawozdaniu z postępów Europejskiej Przestrzeni Badawczej z 2018 r. Oba dokumenty podkreślają istniejącą lukę pomiędzy przyjętą polityką i strategią na szczeblu unijnym i krajowym oraz ich wdrażaniu na szczeblu instytucjonalnym.
    Ze względu na specyfikę sektora badawczego KE uznała, że potrzebne są konkretne kroki w celu przezwyciężenia utrzymujących się barier strukturalnych uniemożliwiających grupom niedoreprezentowanym równy rozwój.

     

    Komisja Europejska wspiera działania na rzecz równości płci m.in. poprzez:

    • Instrumenty finansowe: program Horyzont Europa na lata 2021-2027
    • Europejską Przestrzeń Badawczą (EPB) – we współpracy z państwami członkowskimi oraz organizacjami badawczymi.

     

    26 listopada 2021 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła Konkluzje o strukturze zarządzania Europejską Przestrzenią Badawczą oraz Pakiet na rzecz badań naukowych i innowacji w Europie.

    W tych Konkluzjach zawarto priorytety i ramy zarządzania EPB, w tym Program Polityki na lata 2022–2024.

    W Programie Polityki kwestia równości płci znalazła swoje odzwierciedlenie w Działaniu 5. „Promocja równości płci oraz wsparcie inkluzywności z uwzględnieniem “Deklaracji z Lublany o Równouprawnieniu Płci w dziedzinie Badań i Innowacji”.

    Celem działań KE jest ulepszenie europejskiego systemu badań i innowacji oraz wsparcie takiego środowiska pracy, w którym wszystkie talenty, niezależnie od płci, będą mogły się swobodnie rozwijać. Ponadto, lepsze zintegrowanie wymiaru płci w projektach będzie służyło poprawie jakości samych badań, a także ich zastosowania dla społeczeństwa wiedzy, technologii oraz innowacji.

     

    KE uwzględniła kwestie dotyczące równości płci w programie Horyzont Europa poprzez:

    Badacze mogą zadeklarować swoją płeć spośród trzech kategorii: kobieta, mężczyzna, osoba niebinarna.

    W Programie Horyzont Europa włączanie wymiaru równości płci w treść badań i innowacji jest obowiązkowe, chyba że wytyczne danego konkursu stanowią inaczej.

     

    Źródłem informacji jest strona KPK