Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Ostatnia zmiana 03.10.2024 przez Centrum Medycyny Regeneracyjnej

    Aktualności

    Pierwsze spotkanie z cyklu Futuri Seminars: "Hodowle Komórkowe dla Początkujących" (03.10.2024.)

    Z przyjemnością zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu Futuri Seminars, które odbędzie się w przestrzeniach Centrum Futuri. Tematem tego spotkania będzie:

    Hodowle Komórkowe dla Początkujących – od czego zacząć.

    Prowadzący: Arkadiusz Żbikowski, Centrum Badań Klinicznych UMB

    Spotkanie to stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z podstawami hodowli komórkowych, które są kluczowe w wielu nowoczesnych badaniach biologicznych i medycznych. Wykład skierowany jest do osób, które rozpoczynają pracę z komórkami in vitro, ale także do tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie podstawowym.

    Data: 07/10/2024

    Godzina: 15:30

    Miejsce: Centrum Futuri, P3.18 (duża sala seminaryjna)

    Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie swojego udziału do Soboty 05/10/2024 do godziny 15:00 rejestrując się w podanym linku: https://forms.office.com/e/3FEiVxZKg8. Ilość miejsc - 40 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

    Serdecznie zapraszamy do udziału i do wspólnej dyskusji naukowej.

     

       Arkadiusz Żbikowski to absolwent analityki medycznej z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Obecnie rozpoczyna doktorat w Laboratorium Metabolomiki i Proteomiki Centrum Badań Klinicznych UMB. Pierwsze doświadczanie w modelach hodowli komórkowych nabył podczas stażu w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk. Aktualnie posiada 7-letnie doświadczenie w hodowlach komórkowych oraz podstawowych modelach eksperymentalnych. Arkadiusz Żbikowski łączy pasję do nauczania z zaangażowaniem w badania naukowe, skupiając się na rozwijaniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie modeli in vitro, neurobiologii oraz proteomiki.

     

    "MetAll: znaczenie alergicznych procesów zapalnych w rozwoju wielochorobowości o podłożu metabolicznym, wpływie na choroby układu krążenia, oddechowego, cukrzycę, nowotwory poprzez mechanizmy immunologiczne i patofizjologiczne. Związek z infekcjami wieku rozwojowego, czynnikami środowiskowymi i procesami molekularnymi chorób cywilizacyjnych. Obserwacje wielopokoleniowej kohorty rodzin atopowych w porównaniu do kohorty rodzin zdrowych.", w którym Liderem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny a UMB jest Konsorcjantem. (01.10.2024.)

    Wielochorobowość, czyli występowanie wielu schorzeń u jednej osoby, staje się coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza wśród osób starszych. Ma to wpływ nie tylko na długość życia, ale także na jego jakość. Dotychczas jednak badania w tym zakresie były dość ograniczone. Nowe finansowane badanie ma na celu zrozumienie roli atopii, czyli predyspozycji do alergii, w kształtowaniu długoterminowego zdrowia. Badacze zbadają, czy rodzinne występowanie atopii może być istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wielochorobowości. Zespoły naukowe z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeprowadzą badanie obejmujące 4000 osób, w tym dzieci i dorosłych z atopią oraz bez skłonności alergicznych. Przez sześć lat będą śledzić rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby serca, nowotwory czy cukrzyca, oraz zbierać i analizować próbki biologiczne. Celem projektu jest nie tylko lepsze poznanie mechanizmów genetycznych i epigenetycznych prowadzących do wielochorobowości, ale także opracowanie strategii prewencji, które mogą pomóc w jej zapobieganiu. Badanie to ma szansę przyczynić się do głębszego zrozumienia zdrowia człowieka oraz do stworzenia bardziej efektywnych metod leczenia i zapobiegania wielu chorobom jednocześnie. Link do strony projektu: https://metall.wum.edu.pl

     

     

    Pani Wiesława Burnos członek Zarządu Województwa, odwiedziła budynek Centrum Futuri wraz z Centrum Medycyny Regeneracyjnej (16.092024.)

    W spotkaniach uczestniczyli Rektor UMB, prof. Marcin Moniuszko (Dyrektor Centrum Medycyny Regeneracyjnej), oraz Prorektor ds. Medycyny Prewencyjnej i Otwartej Nauki, prof. Karol Kamiński. Wizyta miała na celu omówienie możliwości współpracy między Samorządem Województwa Podlaskiego a Uniwersytetem Medycznym Rektor Moniuszko wielokrotnie zaznaczał, jak istotne są korzyści płynące z tej współpracy dla miasta i regionu.

     

    Pierwsza praca oryginalna z afiliacją Centrum Medycyny Regeneracyjnej (06.08.2024.)

    Zespół naukowców Centrum Medycyny Regeneracyjnej (Marlena Tynecka, Adrian Janucik, Marcin Moniuszko, Andrzej Eljaszewicz) opublikował arytkuł o tytule „Mesenchymal stromal cells effectively limit house dust mite extract-induced mixed granulocytic lung inflammation” w czasopiśmie Allergy: European Journal of Allergy and Clinical Immunology (impact factor 12,6; punkty MEiN 140,000, Q1). Czasopismo to jest najwyżej ocenianie spośród wszystkich czasopism zajmujących się tametyką allergii i astmy. Wyniki badań są efektem współpracy naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Swiss Institute of Allergy and Asthma Research (SIAF).

     Artykuł prezentuje efekty przeznosowego podania mezenchymalnych komórek macierzystych (MSCs) na mikrośrodowisko płucne z mieszanym zapaleniem granulocytarnym. Podawanie MSCs skutecznie hamowało zapalenie dróg oddechowych poprzez a) zmniejszenie migracji eozynofili i neutrofili, b) zwiększenie ekspresji białka ścisłych połączeń nabłonka ZO-1, oraz c) znaczną redukcję limfocytów zapalnych Th1 i Th17.

     

     

    Link do artykułu: Mesenchymal stromal cells effectively limit house dust mite extract-induced mixed granulocytic lung inflammation - klik!

    Naukowcy Centrum Medycyny Regeneracyjnej dr hab. Andrzej Eljaszewicz i dr Marlena Tynecka w strukturach European Academy of Allergy & Clinical Immunology (EAACI) (06.08.2024.)

    EAACI to stowarzyszenie klinicystów, badaczy i pracowników służby zdrowia, poświęcone poprawie zdrowia osób dotkniętych chorobami alergicznymi. Organizacja zrzesza ponad 15 000 członków ze 124 krajów oraz ponad 50 krajowych towarzystw alergologicznych. Zastępca Dyrektora ds. Klinicznych, dr hab. Andrzej Eljaszewicz, został wybrany do Sekcji „Basic and Clinical Immunology”, gdzie objął funkcję Sekretarza. Sekcja ta jest największym i najprężniej działającym stowarzyszeniem w EAACI, odpowiedzialnym m.in. za coroczną organizację EAACI Winter School. Ponadto, dr Marlena Tynecka asystent w CMR została wybrana do zarządu grupy roboczej „Genomics and Proteomics”. Naukowcy będą pełnić swoje funkcje przez dwa lata. Życzymy powodzenia!

     

    Więcej informacji o towarzystwie: klik!

    Basic and Clinical Immunology section: klik!

    Working Group Genomics and Proteomics: klik!

    Studenckie Koło Naukowe przy Centrum Medycyny Regeneracyjnej z dofinansowaniem w IV edycji programu „Studenckie Koła naukowe tworzą innowacje” (06.08.2024.)

    Projekt pt. „Optymalizacja parametrów przechowywania i ocena stabilności nowego preparatu biologicznego zawierającego elementy sekretomu mezenchymalnych komórek macierzystych posiadającego potencjał terapeutyczny” uzyskał finansowanie w wysokości 70 000 zł w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Badania będą stanowiły kontynuację prac rozwojowych prowadzonych przez naukowców CMR w ramach „Inkubatora Innowacyjności”. Zaplanowane badania będą prowadzone przez interdyscyplinarną grupę Studentów kierunku lekarskiego i analityki medycznej, a mianowicie Sylwię Księżak, Aleksandrę Roszko oraz Kamila Kamińskiego pod opieką dr hab. Andrzeja Eljaszewicza i dr Marleny Tyneckiej.

     

     

    Więcej informacji o konkursie: klik!

    Wiceminister Zdrowia prof. dr hab. Urszula Demkow w Centrum Medycyny Regeneracyjnej (20.05.2024.)

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku odwiedziła Wiceminister Zdrowia, prof. dr hab. Urszula Demkow. Pani Minister zwiedziła najnowsze inwestycje uczelni: Centrum Futuri, w tym Centrum Medycyny Regeneracyjnej oraz Biobank UMB. Jako specjalistka w dziedzinie immunologii i diagnostyki laboratoryjnej, była bardzo zainteresowana badaniami prowadzonymi w Centrum Futuri, w tym badaniami populacyjnymi Białystok+, badaniami genomowymi oraz badaniami dotyczącymi medycyny regeneracyjnej. Wizytę zakończyła zwiedzaniem siedziby Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Pałacu Branickich. Pani Minister prowadziła również sesję podczas XVIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, odbywającego się w Białymstoku w dniach 16-18 maja 2024 roku. Cała fotorelacja z wizyty jest dostępna pod linkiem: klik!

    Fot Wojciech Więcko

    Wojewoda Podlaski w Centrum Medycyny Regeneracyjnej (20.05.2024.)

    10 maja 2024 r. dr Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski, odwiedził budynek Centrum Futuri wraz Centrum Medycyny Regeneracyjnej. W spotkaniu udział wzięli Rektor Profesor Adam Krętowski oraz Rektor-Elekt Profesor Marcin Moniuszko, prof. dr hab. Karol Kamiński, dr hab. Andrzej Eljaszewicz oraz pracownicy Ośrodka Badań Populacyjnych. Cała fotorelacja z wydarzenia dostępna jest pod linkiem: klik!

     

    Fot. Wojciech Więcko

    Sukcesy Studentów członków Koła Naukowego Centrum Medycyny Regeneracyjnej (15.05.2024.)

    Bartosz Hanczaruk, student V roku kierunku lekarskiego podzielił się pierwszymi wynikami badań realizowanych w ramach programu Studenckie Koła Tworzą Innowacje (finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), w którym rozwija innowacyjną metodę leczenia ran stopy cukrzycowej. Jego zaangażowanie w pracę laboratoryjną i pasja zostały zauważone podczas konferencji młodych naukowców X Ogólnopolskiej Konferencji studentów Medycyny Laboratoryjnej i Młodych Diagnostów ,,Wschodząca diagnostyka’’ (sesja nauk podstawowych) oraz 18th Białystok International Medical Congress for Young Scientists (w sesji public health), a prezentowane prace nagrodzone na obu konferencjach 1 miejscem. Serdecznie gratulujemy!
     
    Bartosz Hanczaruk zajął również II miejsce z pracą dotyczącą wykorzystania pęcherzyków zewnątrzwydzielniczych pochodzących z mezenchymalnych komórek macierzystych w sesji Basic Science podczas 8th Białystok International Medical Congress for Young Scientists. Serdeczne Gratulacje
     
    Swoje pierwsze doświadczenia na konferencji naukowej zbierała również Aleksandra Roszko studentka III roku Analityki Medycznej. Ola wystąpiła podczas sesji nauk podstawowych podczas X Ogólnopolskiej Konferencji studentów Medycyny Laboratoryjnej i Młodych Diagnostów ,,Wschodząca diagnostyka’’ prezentując pracę pt. ,,Ocena efektywności działania elementów sekretomu mezenchymalnych komórek macierzystych w regulacji neutrofilowego zapalenia dolnych dróg oddechowych w eksperymentalnym modelu astmy’’. Prezentacja wypadła fantastycznie. Gratulacje świetna robota!
     
    Jesteśmy dumni z studentów członków naszego Koła Naukowego. Doceniamy ich zaangażowanie. To wielka przyjemność pracować z tak ambitnymi i pracowitymi młodymi naukowcami. Takie sukcesy już w pierwszym roku działalności naszego koła to świetny wynik i prognostyk na przyszłość!
     
     
    Autor: Marlena Tynecka i Andrzej Eljaszewicz