Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?.
 • Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?.
 • Ostatnia zmiana 29.01.2014 przez Administrator UMB

  Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?

   

  Przełom roku to zdecydowanie spokojniejszy okres w pracy. Święta to moment zwolnienia tempa i refleksji, a zbliżający się Nowy Rok jest czasem postanowień. Jedne i drugie nie muszą dotyczyć jednak tylko naszego życia osobistego. Wiele osób wykorzystuje ten czas do zastanowienia się nad swoją karierą zawodową i jej przyszłością, a co za tym idzie – ewentualną zmianą pracy. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, jak przygotować się do tak poważnych zmian.

   

  Jeśli zdecydowałeś, że w Nowym Roku chcesz zmienić pracę, przeczytaj uważnie poniższe wskazówki. Dzięki temu unikniesz ewentualnych konsekwencji swojej decyzji.  

   

  Przeanalizuj dokładnie sytuację

  Zastanów się, czy Twoja decyzja jest ostateczna i nie jest wynikiem chwilowego przemęczenia bądź wypalenia zawodowego. Zrób bilans zysków i strat wynikających z podjęcia takiego kroku. Jeśli  odpowiedź jest twierdząca – pomyśl o tym, co nie odpowiada Ci w obecnej pracy oraz swoich oczekiwaniach względem nowej. Czy chodzi o zarobki, atmosferę, współpracowników, lokalizację? A może chcesz zmienić branżę? Przemyśl odpowiedzi na powyższe pytania, a w trakcie przerwy świątecznej porozmawiaj o nich z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi.

   

  Zaktualizuj swoje CV

  Pierwszym krokiem, po podjęciu decyzji o zmianie pracy, powinno być zaktualizowanie CV. Prawdopodobnie, to które masz nie jest już aktualne. Zanim roześlesz je do pracodawców, warto je odświeżyć, wpisując wszystkie kursy, szkolenia czy nowe umiejętności, które nabyłeś. Nie zapomnij o sukcesach, jakie odniosłeś i w kilku słowach napisz jak przełożyły się one na funkcjonowanie firmy. Możesz także stworzyć nowe, nieszablonowe i ciekawe CV – sprawdź na monsterpolska.pl, jak wiele jest nowych pomysłów, na stworzenie swojej aplikacji. Idź z duchem czasu i wykaż się kreatywnością – a być może właśnie ta cecha przekona kogoś, by to właśnie Ciebie zatrudnił.

   

  Pracuj nad sobą i poszerzaj horyzonty

  Zainwestuj w siebie. Poszukaj interesujących kursów i szkoleń, dzięki którym rozwiniesz kompetencje i umiejętności, które przydadzą Ci się w nowym miejscu pracy lub na nowym stanowisku. Przeglądając oferty pracy, np. na monsterpolska.pl, zwracając szczególną uwagę na to, jakich umiejętności wymagają potencjalni pracodawcy. Jeśli brakuje Ci pewnych z nich, to właśnie najlepszy czas na to, by zacząć nad nimi pracować. Święta i przerwa noworoczna to też czas na poszukanie informacji o interesującej Cię branży, przejrzenie ofert pracy, zebranie informacji o firmie / firmach, w których chciałbyś pracować. Warto również znaleźć czas na lekturę dobrej książki, przydatnej w życiu zawodowym.

   

  Nawiązuj znajomości

  Pomoc znajomych i życzliwych osób, w znalezieniu pracy marzeń może okazać się niezbędna. Być może ktoś z Twoich znajomych wie o wakacie w swojej firmie? Warto zawierać też nowe znajomości. Nowi ludzie to nowe możliwości, nowy potencjał i szanse. W Święta oprócz spotkania z rodziną, znajdź czas na spotkanie ze znajomymi i przyjaciółmi – połączysz przyjemne z pożytecznym.

   

  Bądź czujny

  Na bieżąco monitoruj oferty pracy, pojawiające się na portalu www.monsterpolska.plW wielu przypadkach liczy się czas nadesłania aplikacji. Pamiętaj, aby przejrzeć CV przed jego wysłaniem i dopasować je do profilu oferty. Nigdy nie wysyłaj tzw. uniwersalnego CV – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

   

  Bądź gotowy na zmiany

  Zmiana pracy niesie ze sobą wiele konsekwencji, na które warto być przygotowanym. Najczęstszym problemem jest wynagrodzenie, które na początku może być niższe niż to obecne. Najczęściej ma to miejsce w momencie zmiany zawodu. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie ważniejsze w tym momencie - pieniądze czy nowe możliwości i szanse rozwoju. Ponadto, jeśli chcesz zrezygnować z aktualnej pracy, przeanalizuj swoją sytuację finansową i sprawdź, czy dasz radę funkcjonować nie mając przez jakiś czas stałego zatrudnienia. Brak płynności finansowej może Cię zmusić chociażby do tymczasowej zmiany nawyków i wydatków.

   

  Jeśli jesteś zdecydowany na zmianę, przygotuj plan działania – bo zmiana pracy to proces.

   

  Źródło: