Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Idealna praca – a co, jeśli nie?.
 • Idealna praca – a co, jeśli nie?.
 • Ostatnia zmiana 24.07.2014 przez Administrator UMB

  Idealna praca – a co, jeśli nie?

   

  Znalezienie wymarzonej pracy to cel każdego kandydata. Jednak nawet, gdy wydaje się, że otrzymaliśmy upragnioną posadę – rzeczywistość potrafi rozczarować. Nie zawsze nowe stanowisko oznacza długą i udaną karierę w danej firmie. Czasem należy zdecydować, czy nie odejść z miejsca, które już na starcie nas rozczarowało. Jak ruszyć dalej po rezygnacji z pracy, która nie okazała się tą jedyną?

   

  Wyciągajmy wnioski

  To najlepszy czas, aby ponownie przemyśleć nasze oczekiwania. Zastanówmy się, co najbardziej chcemy robić i jakie wartości w pracy mają dla nas największe znaczenie. Praca, w której możemy realizować nasze zainteresowania, czy też pasje da nam na pewno więcej satysfakcji. Dlatego czasem warto zastanowić się, czy nie podjąć jej nawet kosztem niższego wynagrodzenia na starcie  – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Jeśli poprzednia praca nie była idealna - to pomogła nam zrozumieć i poznać te jej aspekty, które nie są chociażby zgodne z naszymi zainteresowaniami, czy też umiejętnościami. Metodą prób i błędów można osiągnąć sukces.

   

  Korzystajmy z informacji

  Organizacja pracy w różnych firmach może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli rozczarowały nas zadania, które należały do naszych obowiązków – poszukajmy firmy o innym profilu lub pomyślmy o zmianie stanowiska, na które aplikujemy. Szukajmy informacji w Internecie, korzystajmy z zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, podejmujmy prace tymczasowe, pytajmy znajomych o firmy, w których chcielibyśmy pracować – to pomoże nam zdobyć wiedzę o rynku i odnaleźć branżę, która spełni nasze oczekiwania.

   

  Nie przejmujmy się brakiem doświadczenia

  Kluczem do sukcesu w znalezieniu pracy jest dostosowanie informacji zawartych w CV do profilu wybranej firmy i konkretnego stanowiska.  Uzupełniając i poprawiając CV, warto przeczytać dokładnie oferty pracy dotyczące stanowiska, które nas interesuje. To pomoże nam poznać wymagania pracodawców. Nie zapomnijmy też o tzw. umiejętnościach uniwersalnych, tj. komunikacja, czy praca zespołowa, które nabywamy w czasie naszej drogi zawodowej, a są one niezmiernie ważne w każdej firmie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Kwalifikacje tj. obsługa komputera, umiejętność pracy pod presją czasu, łatwość nawiązywania kontaktów z Klientami - sprawdząją się w większości zawodów. Możemy pochwalić się nimi, nawet jeśli nowe stanowisko odbiega profilem zawodowym od poprzedniego.

   

  Bądźmy gotowi na zmiany

  Jedyną możliwością sprawdzenia, czy coś naprawdę nas interesuje lub jest naszą pasją – jest spróbowanie. To może jednak oznaczać pewne wyzwania, a także wyrzeczenia. Czasem musimy odważyć się i podjąć staż, nawet jeśli wcześniej pracowaliśmy na pełen etat. Chcąc zmienić profil stanowiska, rozważmy także kursy lub studia, aby przekonać się, czy nowa praca będzie dla nas odpowiednia – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

   

  Bądźmy szczerzy

  Przekłamywanie lub upiększanie powodów odejścia z poprzedniej pracy nigdy nie jest dobrym pomysłem. Prawdomówność to cecha, którą cenią rekruterzy. Wyjaśnijmy spokojnie i dokładnie powody odejścia. Najgorsza sytuacja dla każdego kandydata, to kłamstwo, które pracodawca może łatwo zweryfikować, na przykład kontaktując się z poprzednią firmą – wyjaśnia Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

   

  Miejmy realistyczne oczekiwania

  Pamiętajmy, że nie ma pracy idealnej. Każde zajęcie składa się z czynności, które lubimy oraz tych, które po prostu musimy wykonać, nawet jeśli nie budzą zainteresowania i entuzjazmu. Trzeba się z tym liczyć w każdej pracy.

   

  Bądźmy cierpliwi

  Stare powiedzenie mówi, że „wszystko co wartościowe, wymaga także wysiłku”. Szczególnie sprawdza się ono w przypadku tych, którzy poszukują nowej pracy i zamierzają zmienić kierunek swojej kariery. Nawet jeśli są dni, które chcemy jedynie wyłączyć budzik i spać do południa, należy skupiać się na tych, w których perspektywa znalezienia lepszej posady zmotywuje nas do działania i doda energii – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

   

  Źródło: