• 08.01.2021 Zakład Zintegrowanej Opieki Medycznej

   Akcja Charytatywna

    

    

   Akacja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie Pro Salute (www.prosalute.com.pl), Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej UMB, Wydział Nauk o Zdrowiu UMB oraz Centrum Wolontariatu Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB   (https://www.umb.edu.pl/wolontariat) na rzecz  dzieci chorych na dystrofię mięśniową różnego typu.

               Dystrofie mięśniowe jest to grupa chorób mięśni uwarunkowanych genetycznie, charakteryzujących się nieodwracalnymi zmianami w mięśniach i tkance łącznej. W ich postępującym przebiegu dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroby dochodzi także do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej.

                Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z  Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym "Dać Szansę"  Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od 5 lat, jako jedyni w Polsce, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów  z powodzeniem umożliwiają dotkniętym tymi chorobami dzieci, usprawniać ich funkcjonowanie, a nawet zrobić pierwsze samodzielne kroki. Sukces badaczy odbił się echem w całym kraju i za granicą (w tym USA). Często otrzymują listy i maile, również od osób dorosłych, z pytaniami czy istniała by możliwość zastosowania  tej terapii w ich przypadku. Niestety realizowany w Klinice projekt dobiega końca i stosowany lek nie będzie mógł dalej podawany ze względów finansowych, a liczba potrzebujących wzrasta.

               W związku z tym  postanowiliśmy   wspomóc Klinikę w zdobyciu środków na zakup kolejnych partii leku.

    

   Tu więcej o badaniach  - http://www.radio.bialystok.pl/radioskop/index/id/151046