Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rekordowe inwestycje w UDSK.
  • Ostatnia zmiana 13.10.2022 przez Medyk Białostocki

Rekordowe inwestycje w UDSK

Budowa nowego kompleksu poradni wraz modernizacją kilku szpitalnych jednostek  – to nowy projekt inwestycyjny Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Całość ma być gotowa do 2027 r.

227 918 167 zł – to wartość środków przyznanych z Funduszu Medycznego na realizację tej inwestycji. We współczesnej historii szpitala to najwyższy kontrakt inwestycyjny. Nawet obecnie trwająca ogromna modernizacja szpitalnych klinik ma wartość „ledwie” kilkudziesięciu milionów złotych. Symboliczny czek wręczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Budynek nowych poradni będzie miał ok. 5 tys. mkw. Przeniosą się do niego wszystkie obecne poradnie, ale też powstaną nowe. W zwolnionych pomieszczeniach – po ich remoncie – pojawi się szpitalna apteka, szpitalne laboratorium, a także dodatkowa przestrzeń dla Kliniki Rehabilitacji. Do tego zmodernizowany będzie blok operacyjny, wymienione zostaną 4 windy, zmodernizowany zostanie węzeł cieplny, przyłącza wodne i kanalizacyjne, zaś na dachu nowego budynku pojawią się panele fotowoltaiczne. Powstanie nowy podziemny parking, a także poprawione zostanie zagospodarowanie terenu.

Obecnie rozpoczynają się prace projektowe. Pierwszy szpadel w ziemię ma być wbity w lipcu przyszłego roku. Całość ma być gotowa do końca czerwca 2027 r.

W ostatnim czasie czek na 2,9 mln zł szpitalowi dziecięcemu przekazał też - w imieniu zarządu województwa - marszałek Artur Kosicki. To środki, które będą przeznaczone na wsparcie trwającego obecnie remontu szpitala. Dodatkowe 130 tys. zł trafi – za pośrednictwem miasta Białystok – z UNICEF na dodatkowe wyposażenie sprzętowe.

bdc