Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uniwersytet przedszkolaka wystartował .
  • Ostatnia zmiana 22.02.2013 przez Medyk Białostocki

    Uniwersytet przedszkolaka wystartował

    Po raz pierwszy w ławach studenckich Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zasiadły przedszkolaki. 20 lutego za sprawą organizowanego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka.

    Akcja ta ma na celu uświadomienie małym dzieciom, jak ważna jest higiena i dbanie o zdrowie oraz, jakie nawyki warto sobie przyswoić. Maluchy będą się uczyć, jak współpracować ze sobą, jak zachowywać się w różnych sytuacjach życiowych, jak radzić sobie z agresją i jak szanować pracę innych. Spotkania na uczelni będą też okazją do poznania tajników pracy przedstawicieli różnych medycznych zawodów, m.in. pielęgniarka, położna, dietetyk czy menedżer zdrowia.


    Uroczysta inauguracja roku akademickiego dla maluchów niewiele różniła się od tej dla większych studentów. Rada wydziału – na czele z dziekanem prof. Sławomirem J. Terlikowskim – ubrana była w tradycyjne togi, odegrano „Gaudeamus Igitur”, w auli w której odbyła się uroczystość zgromadzili się znamienici goście, żacy byli w odświętnych strojach, było wręczenie indeksów i mianowanie na studentów (co prawda nie rektorskim berłem, ale wielkim ołówkiem). Na zachętę prócz zestawu materiałów do nauki, dzieciaki dostały lizaki i wydziałowe gadżety. Tu furorę zrobiły długopisy w kształcie strzykawki.

    - Znaleźliście już strzykawki? Trzeba się ich bać? – pytał z mównicy Andrzej Guzowski (pracownik wydziału), opiekun roku małych studentów.

    - Nieee… - odpowiedziały chórem dzieciaki.

    - Właśnie. Takimi strzykawkami za tydzień, podczas normalnych zajęciach będziemy robić zastrzyki. Nauczymy się też jak opatrywać rany. A tego wszystkiego będą nas uczyć mądrzy ludzi – opowiadał dalej małym studentom Andrzej Guzowski.

    - Nasz pomysł Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka jest akcją promującą zarówno zdrowe i higieniczne życie, jak i kierunki naszego wydziału – stwierdziła w rozmowie z Medykiem prof. Elżbieta Krajewska-Kułak, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu.

    Z drugiej zaś strony nauczenie małych dzieci prawidłowych zachowań zdrowotnych będzie procentować. - Wokół najmłodszych bardzo często toczy się życie rodzinne i poprzez zainteresowanie właśnie tej grupy wiekowej chcemy zainteresować też starszych członków rodzin - dodaje pani dziekan.

    Podobnego zdania jest Lucja Orzechowska, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji białostockiego magistratu: - Dzieci są radością rodziców i nas wszystkich. Ale jedno mogę zagwarantować patrząc na dzieci, dociekliwości poznawczej i ich wyścigu po wiedzę.

    Dla pracowników wydziału praca z przedszkolakami to będzie duże wyzwanie. Okazuje się bowiem, że dużo łatwiej zdyscyplinować dorosłego studenta, niż tego małego.

    Na razie naukę rozpocznie 30 maluchów (część jest z przedszkola nr 20, część to pociechy pracowników UMB). Będą się spotykały w 15-osobowych grupach, co dwa tygodnie i zajęcia zakończą w czerwcu. Jeżeli pomysł się spodoba, a także będzie widać efekty zajęć – od października wystartuje kolejna edycja Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka. Tym razem skierowana już do szerszej grupy dzieci.

    Podczas trwającej jeden semestr nauki mali studenci będą musieli poznać wiedzę z 12 modułów, m.in. „Tajemnice muzeum medycznego”, „Uwierz w siebie” (zajęcia prowadzi Studium Filozofii i Psychologii Człowieka), „Nie taki zastrzyk straszny” (Zakład Zintegrowanej Opieki Medycznej), „Rodzi się życie” (Zakład Położnictwa, Ginekologii i Pielęgniarstwa Położniczo Ginekologicznego), „Uczymy się pomagać” (Zakład Medycyny Ratunkowej i Katastrof), „Ruch to zdrowie” (Klinika Rehabilitacji Dziecięcej), „Zdjęcie nie tylko u fotografa” (Zakład Radiologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny), „Wiem, co jem” (Zakład dietetyki), „Logopedia na wesoło” (Zakład Fonoaudiologii Klinicznej i Logopedii), „Młody menedżer ochrony zdrowia” (Zakład Zdrowia Publicznego), „Młody odkrywca” (Zakład Farmakologii Doświadczalnej), „Przyszły  naukowiec” (Zakład Farmakologii Doświadczalnej).

    Andrzej Guzowski, Wojciech Więcko

     
  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.