Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Zajęcia.
 • Ostatnia zmiana 16.03.2023 przez Administrator UMB

  Zajęcia

  Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w bezpłatnych zajęciach praktycznych z wykorzystaniem wiedzy z biologii i chemii.

  Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży z klas o profilach ścisłych (biologiczno-chemicznych, medycznych, matematyczno-fizycznych itp.).

  W ramach projektu przygotowaliśmy serię zajęć praktycznych w zakładach, klinikach, laboratoriach i centrach naukowych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poprowadzone przez kadrę akademicką naszej Uczelni.

  Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się stacjonarnie w grupach do 14 osób i trwają 90 minut.

  Na każde zajęcia obowiązuje indywidualna rejestracja i decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają osoby, które biorą udział pierwszy raz w Projekcie.

  Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem zajęć praktycznych w ramach projektu "Biologia i Chemia po akademicku 2".

  Harmonogram zajęć:

  19 i 20 kwietnia 2023 -Biochemiczne podstawy życia

  Zajęcia w Zakładzie Biochemii Lekarskiej poprowadzą poprowadzą dr Anna Tokarzewicz i dr Justyna Bączyk.

  Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 19 kwietnia 2023r.

  Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 20 kwietnia 2023 roku została zakończona

  Biochemia zajmuje się badaniem molekularnych podstaw życia – bada mechanizmy chemiczne wielu kluczowych procesów biologicznych oraz odkrywa nowe, kluczowe związki występujące w organizmach żywych. Ta dziedzina nauki ma głęboki wpływ na medycynę. Znajomość jej podstaw daje możliwość zrozumienia nowoczesnej farmakologii, genetyki czy też fizjologii. W trakcie warsztatów zostaną omówione zagadnienia dotyczące podstawowych makrocząsteczek organizmu ludzkiego takich jak: białka, cukry, tłuszcze i kwasy nukleinowe oraz zostaną przeprowadzone doświadczenia mające na celu zarówno ich identyfikację jak i poznanie właściwości.   

   

  28 i 29 marca 2023 - Pachnące laboratorium

  Zajęcia w Zakładzie Farmakognozji poprowadzą dr hab. Michał Tomczyk, Bogumiła Jarosiewicz, Marzena Staśkiewicz

  Rejestracja na zajęcia Pachnące laboratorium w dniu 28 marca 2023

  Rejestracja na zajęcia Pachnące laboratorium w dniu 29 marca 2023

  Zajęcia obejmować będą: analizę morfologiczno-anatomiczną (wykonywanie preparatów mikroskopowych - identyfikacja struktur i miejsc lokalizacji olejków eterycznych w tkance roślinnej), otrzymywanie olejków eterycznych z materiału roślinnego przy zastosowaniu różnych metod chemicznych, przeprowadzenie analiz identyfikacyjnych składników olejków eterycznych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W trakcie trwania warsztatów przewidziana jest możliwość poznania zapachu wybranych olejków eterycznych.

  17 kwietnia i 24 maja 2023 - Wpływ substancji użytkowych na przeżywalność komórek

  Zajęcia w Zakładzie Chemii Leków poprowadzą dr Izabela Prokop-Bielenia i Magdalena Chalecka

  Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 17 kwietnia 2023

  Chemia otacza nas we wszystkim co robimy – gotujemy, sprzątamy, dezynfekujemy ręce czy też walczymy z katarem, we wszystkich tych czynnościach używamy przeróżnych związków chemicznych. Bez względu na to kim jesteśmy i co robimy każdego dnia, aby prawidłowo funkcjonować, musimy jeść i pić. Czy jest to kawa, napój energetyczny, pożywny obiad lub zdrowy koktajl wprowadzamy do naszego organizmu różne substancje chemiczne wpływające na jego działanie. Nasze spotkanie to połączenie teorii dotyczącej działania podstawowej cegiełki budującej nasze ciało, czyli komórki i praktycznych zajęć badających wpływ substancji użytkowych na jej procesy biologiczne. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś jak sprawdzić, czy kofeina, alkohol etylowy, witamina C lub popularne leki na ból głowy wpływają na przeżywalność komórek naszego organizmu to są to zajęcia dla Was. Podczas naszego spotkania pokażemy Wam jak działają nasze najmniejsze, wewnątrzkomórkowe „elektrownie” oraz jak zbadać działanie różnych związków na ich aktywność.

   

  4 marca 2023 - Ślina – wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach

  Zajęcia w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej poprowadzili dr hab. Mateusz Maciejczyk i dr Julita Szulimowska

  Rejestracja na zajęcia Ślina - wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach o god. 9:00 została zakończona.

  Rejestracja na zajęcia Ślina - wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach o godz. 11:00 została zakończona.

  Coraz większe nadzieje wiąże się z wykorzystaniem śliny w laboratoryjnej diagnostyce biomedycznej. Ślinowe biomarkery mogą być pomocne w rozpoznawaniu i różnicowaniu wielu chorób ogólnoustrojowych, terapii monitorowanej stężeniem leku, a także w medycynie sądowej. Prawidłowy sposób pobierania śliny determinuje jakość oznaczanych w niej parametrów diagnostycznych. Celem zajęć jest zapoznanie z wybranymi metodami pobierania śliny stosowanymi w badaniach biomedycznych i diagnostyce laboratoryjnej, jak również ocena wybranych biomarkerów śliny za pomocą testów barwnych. Uczestnicy zajęć ocenią stężenie wybranych elektrolitów w próbkach śliny niestymulowanej i stymulowanej.

   

  11 lutego 2023 - Fizyka na studiach

  Zajęcia w Zakładzie Biofizyki poprowadzą dr hab. Tomasz Kleszczewski i dr Jacek Kapała

  Rejestracja na zajęcia Fizyka na studiach 1 została zakończona.

  Rejestracja na zajęcia Fizyka na studiach 2 została zakończona.

  Zakres tematyczny zajęć:

  • Dlaczego promieniowanie jonizujące jest szkodliwe? Jak chronić się przed promieniowaniem jonizującym? (90 minut).  W trakcie zajęć omówione zostaną rodzaje promieniowania jonizującego i procesy w których to promieniowanie oddziaływuje z materią. Omówione będzie prawo absorpcji promieniowania. W części praktycznej uczestnicy przeprowadzą eksperymenty w których wyznaczać będą współczynniki absorpcji dla przejścia promieniowania gamma i beta przez różne materiały.
  • Jak Prawa Przyrody opisują przepływ krwi w układzie krwionośnym człowieka. (90 minut). W trakcie zajęć omówione zostaną prawa przyrody opisujące przepływ krwi w układzie krwionośnym, w szczególności w odniesieniu do stanów patologicznych (udary niedokrwienne i krwotoczne). Uczestnicy poznają również fizyczne podstawy pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. W części praktycznej uczestnicy zdobędą umiejętność pomiaru ciśnienia tętniczego krwi metodą osłuchową (z użyciem słuchawek lekarskich).

   

   

  8 i 9 lutego 2023 - Dieta a praca mózgu

  Zajęcia w Zakładzie Dietetyki i Żywienia Klinicznego poprowadzą dr Diana Wasiluk i dr Agnieszka Wendołowicz

  Rejestracja na zajęcia Dieta a praca mózgu w dniu 8 lutego 2023 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

  Rejestracja na zajęcia Dieta a praca mózgu w dniu 9 lutego 2023 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

  Krótka prezentacja i warsztaty, podczas którcyh uczniowie, będą modyfikować jadłospisy, wg. produktów i składników odżywczych, witamin istotnych w pracy mózgu.

  baner dieta a praca mózgu

   

  19 stycznia 2023 - Elektryczność i magnetyzm w otaczającym nas świecie - zadziwiające właściwości cieczy, owoców i metali.

  Zajęcia w Zakładzie Chemii Fizycznej poprowadzą dr hab. Tomasz Rusak i mgr Karolina Szyszka.

  Rejestracja na zajęcia Elektryczność i magnetyzm o godz. 15:00 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

  Rejestracja na zajęcia Elektryczność magnetyzm o godz. 16:45 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

  Oddziaływania elektryczne i magnetyczne stanowią obecnie podstawę funkcjonowania współczesnej techniki i przemysłu. Podczas zajęć w Zakładzie Chemii Fizycznej omówione zostaną elektryczne oraz magnetyczne właściwości metali, cieczy oraz owoców. Uczestniczy będą mieli możliwość zbadać pole magnetyczne oraz oddziaływania pomiędzy różnymi materiałami. Za pomocą baterii i magnesów neodymowych zapoznają się z zasadą działania silnika elektrycznego, elektromagnesu oraz będą mogli potwierdzić istnienie cieczy magnetycznych (ferromagnetycznych). Eksperymentalnie uzyskają odpowiedzi na pytania, czy można odchylić strumień wody oraz czy możliwe jest przybranie przez ciecz innego kształtu niż naczynie, w którym ona się znajduje. Korzystając z metali oraz owoców wytworzą prąd, którym można zastąpić baterie do zasilania urządzeń elektrycznych. 

  Baner Biologia i chemia po akademicku elektryczność w otaczającym nas świecie

   

  Kolejne zaplanowane w projekcie zajęcia

  • Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka - Anatomia na start

  • Zakład Diagnostyki Hematologicznej - Komórki krwi i szpiku widziane okiem diagnosty

  • Zakład Immunologii - Oznaczanie grup krwi w układzie AB0 i Rh