Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Zajęcia.
  • Projekt Teraz już wiem

    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami edukacyjnymi przygotowanymi przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

     

    Dowiedź się więcej
  • Ostatnia zmiana 08.01.2024 przez Administrator UMB

    Zajęcia

    Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w bezpłatnych zajęciach praktycznych z wykorzystaniem wiedzy z biologii i chemii.

    Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży z klas o profilach ścisłych (biologiczno-chemicznych, medycznych, matematyczno-fizycznych itp.).

    W ramach projektu przygotowaliśmy serię zajęć praktycznych w zakładach, klinikach, laboratoriach i centrach naukowych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poprowadzone przez kadrę akademicką naszej Uczelni.

    Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się stacjonarnie w grupach do 14 osób i trwają 90 minut.

    Na każde zajęcia obowiązuje indywidualna rejestracja i decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają osoby, które biorą udział pierwszy raz w Projekcie.

    Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem zajęć praktycznych w ramach projektu "Biologia i Chemia po akademicku 2".

    Harmonogram zajęć:

    • 23 października 2023 - Oznaczanie grup krwi w układzie ABO i Rh

    Zajęcia w Zakładzie Immunologii poprowadziły dr hab. Wioletta Ratajczak-Wrona i dr Marzena Garley

    Krew to najcenniejszy lek, który może uratować życie. Każdy człowiek ma określoną grupę krwi, o której decydują antygeny na krwinkach czerwonych. Określenie grupy krwi odgrywa kluczową rolę w przypadku konieczności przeprowadzenia transfuzji krwi, transplantacji narządów czy diagnostyce konfliktu serologicznego matka-płód. Dotychczas poznano i sklasyfikowano 36 odrębnych układów grup krwi i setki indywidulanych antygenów. Powszechnie znane i rutynowo oznaczane są dwa podstawowe układy: ABO i Rh. Podczas zajęć w Zakładzie Immunologii UMB zostanie omówiona ich dokładna charakterystyka, a w części warsztatowej będzie możliwość wykonania oznaczenia grupy krwi w zakresie układu ABO i Rh.

    Rejestracja na zajęcia Oznaczanie grup krwi w układzie ABO i Rh godz. 15:00 została zakończona wysłaliśmy informacje o zakwalifikowaniu

    Rejestracja na zajęcia Oznaczanie grup krwi w układzie ABO i Rh godz. 16:30 została zakończona wysłaliśmy informacje o zakwalifikowaniu

     

    Biologia i chemia po akademicku. Zajęcia w Zakładzie Immunologii UMB 23 października 2023

     

    • 5 i 12 października 2023 - Komórki krwi i szpiku widziane okiem diagnosty

    Zajęcia w Zakładzie Diagnostyki Hematologicznej przeprowadziły dr hab. Małgorzata Rusak i dr Joanna Pawlus

    Jedna mała kropelka czy większa strużka - na pierwszy rzut oka krew wydaje się jednolitym czerwonym płynem. Jeśli jednak spojrzysz na kroplę krwi pod mikroskopem, to zobaczysz, że jest to niejednorodna mieszanka w skład, której wchodzi osocze i wyspecjalizowane komórki dzięki którym krew pełni w ludzkim organizmie szereg istotnych funkcji, mających kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia. Na zajęciach obejrzysz pod mikroskopem krwinki czerwone (erytrocyty), odpowiadające za transport tlenu i dwutlenku węgla, białe krwinki (niejednorodna grupa, w skład której wchodzą granulocyty, limfocyty i monocyty) będące częścią układu odpornościowego i zapewniające funkcjonowanie odpowiedzi immunologicznej oraz płytki krwi uczestniczące w procesie hemostazy, czyli odpowiadające za krzepnięcie krwi.

    Zobacz komórki krwi i szpiku w preparatach wykonanych w Zakładzie Diagnostyki Hematologicznej UMB.

    Rejestracja na zajęcia Komórki krwi i szpiku widziane okiem diagnosty została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu

     

    • 19 i 21 września 2023 - Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka - Anatomia na start
    • Jak dokładnie zbudowane są poszczególne układy naszego ciała.
    • Co wchodzi w skład układu ruchu?
    • Jakie narządy należą do układu nerwowego?
    • I wreszcie, jak zbudowane jest serce?

    Poznaj tajniki ludzkiego ciała na naturalnych preparatach podczas zajęć z w zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB

    Zajęcia poprowadziły mgr Justyna Klimek i dr Ewelina Chilińska-Kopko

     

     

    Rejestracja na zajęcia Anatomia na start w dniu 19 września 2023 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu

    Rejestracja na zajęcia Anatomia na start w dniu 21 września 2023 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu

     

    17 kwietnia i 24 maja 2023 - Wpływ substancji użytkowych na przeżywalność komórek

    Zajęcia w Zakładzie Chemii Leków poprowadziły dr Izabela Prokop-Bielenia i mgr Magdalena Chalecka

    Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 24 maja 2023 została zakończona

    Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 17 kwietnia 2023 została zakończona.

    Chemia otacza nas we wszystkim co robimy – gotujemy, sprzątamy, dezynfekujemy ręce czy też walczymy z katarem, we wszystkich tych czynnościach używamy przeróżnych związków chemicznych. Bez względu na to kim jesteśmy i co robimy każdego dnia, aby prawidłowo funkcjonować, musimy jeść i pić. Czy jest to kawa, napój energetyczny, pożywny obiad lub zdrowy koktajl wprowadzamy do naszego organizmu różne substancje chemiczne wpływające na jego działanie. Nasze spotkanie to połączenie teorii dotyczącej działania podstawowej cegiełki budującej nasze ciało, czyli komórki i praktycznych zajęć badających wpływ substancji użytkowych na jej procesy biologiczne. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś jak sprawdzić, czy kofeina, alkohol etylowy, witamina C lub popularne leki na ból głowy wpływają na przeżywalność komórek naszego organizmu to są to zajęcia dla Was. Podczas naszego spotkania pokażemy Wam jak działają nasze najmniejsze, wewnątrzkomórkowe „elektrownie” oraz jak zbadać działanie różnych związków na ich aktywność.

     

    19 i 20 kwietnia 2023 godz. 14:00 -Biochemiczne podstawy życia

    Zajęcia w Zakładzie Biochemii Lekarskiej poprowadziły dr Anna Tokarzewicz i dr Justyna Bączyk.

    Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 19 kwietnia 2023 roku została zakończona.

    Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 20 kwietnia 2023 roku została zakończona.

    Biochemia zajmuje się badaniem molekularnych podstaw życia – bada mechanizmy chemiczne wielu kluczowych procesów biologicznych oraz odkrywa nowe, kluczowe związki występujące w organizmach żywych. Ta dziedzina nauki ma głęboki wpływ na medycynę. Znajomość jej podstaw daje możliwość zrozumienia nowoczesnej farmakologii, genetyki czy też fizjologii. W trakcie warsztatów zostaną omówione zagadnienia dotyczące podstawowych makrocząsteczek organizmu ludzkiego takich jak: białka, cukry, tłuszcze i kwasy nukleinowe oraz zostaną przeprowadzone doświadczenia mające na celu zarówno ich identyfikację jak i poznanie właściwości.   

     

     

    28 i 29 marca 2023 - Pachnące laboratorium

    Zajęcia w Zakładzie Farmakognozji poprowadzili dr hab. Michał Tomczyk, Bogumiła Jarosiewicz, Marzena Staśkiewicz

    Rejestracja na zajęcia Pachnące laboratorium w dniu 28 marca 2023 została zakończona

    Rejestracja na zajęcia Pachnące laboratorium w dniu 29 marca 2023 została zakończona

    Zajęcia obejmowały: analizę morfologiczno-anatomiczną (wykonywanie preparatów mikroskopowych - identyfikacja struktur i miejsc lokalizacji olejków eterycznych w tkance roślinnej), otrzymywanie olejków eterycznych z materiału roślinnego przy zastosowaniu różnych metod chemicznych, przeprowadzenie analiz identyfikacyjnych składników olejków eterycznych metodą chromatografii cienkowarstwowej. W trakcie trwania warsztatów przewidziana była możliwość poznania zapachu wybranych olejków eterycznych.

    4 marca 2023 - Ślina – wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach

    Zajęcia w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej poprowadzili dr hab. Mateusz Maciejczyk i dr Julita Szulimowska

    Rejestracja na zajęcia Ślina - wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach o god. 9:00 została zakończona.

    Rejestracja na zajęcia Ślina - wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach o godz. 11:00 została zakończona.

    Coraz większe nadzieje wiąże się z wykorzystaniem śliny w laboratoryjnej diagnostyce biomedycznej. Ślinowe biomarkery mogą być pomocne w rozpoznawaniu i różnicowaniu wielu chorób ogólnoustrojowych, terapii monitorowanej stężeniem leku, a także w medycynie sądowej. Prawidłowy sposób pobierania śliny determinuje jakość oznaczanych w niej parametrów diagnostycznych. Celem zajęć jest zapoznanie z wybranymi metodami pobierania śliny stosowanymi w badaniach biomedycznych i diagnostyce laboratoryjnej, jak również ocena wybranych biomarkerów śliny za pomocą testów barwnych. Uczestnicy zajęć ocenią stężenie wybranych elektrolitów w próbkach śliny niestymulowanej i stymulowanej.

     

    11 lutego 2023 - Fizyka na studiach

    Zajęcia w Zakładzie Biofizyki poprowadzili dr hab. Tomasz Kleszczewski i dr Jacek Kapała

    Rejestracja na zajęcia Fizyka na studiach 1 została zakończona.

    Rejestracja na zajęcia Fizyka na studiach 2 została zakończona.

    Zakres tematyczny zajęć:

    • Dlaczego promieniowanie jonizujące jest szkodliwe? Jak chronić się przed promieniowaniem jonizującym? (90 minut).  W trakcie zajęć omówione zostaną rodzaje promieniowania jonizującego i procesy w których to promieniowanie oddziaływuje z materią. Omówione będzie prawo absorpcji promieniowania. W części praktycznej uczestnicy przeprowadzą eksperymenty w których wyznaczać będą współczynniki absorpcji dla przejścia promieniowania gamma i beta przez różne materiały.
    • Jak Prawa Przyrody opisują przepływ krwi w układzie krwionośnym człowieka. (90 minut). W trakcie zajęć omówione zostaną prawa przyrody opisujące przepływ krwi w układzie krwionośnym, w szczególności w odniesieniu do stanów patologicznych (udary niedokrwienne i krwotoczne). Uczestnicy poznają również fizyczne podstawy pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. W części praktycznej uczestnicy zdobędą umiejętność pomiaru ciśnienia tętniczego krwi metodą osłuchową (z użyciem słuchawek lekarskich).

     

     

    8 i 9 lutego 2023 - Dieta a praca mózgu

    Zajęcia w Zakładzie Dietetyki i Żywienia Klinicznego poprowadzili dr Diana Wasiluk i dr Agnieszka Wendołowicz

    Rejestracja na zajęcia Dieta a praca mózgu w dniu 8 lutego 2023 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

    Rejestracja na zajęcia Dieta a praca mózgu w dniu 9 lutego 2023 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

    Krótka prezentacja i warsztaty, podczas którcyh uczniowie, będą modyfikować jadłospisy, wg. produktów i składników odżywczych, witamin istotnych w pracy mózgu.

    baner dieta a praca mózgu

     

    19 stycznia 2023 - Elektryczność i magnetyzm w otaczającym nas świecie - zadziwiające właściwości cieczy, owoców i metali.

    Zajęcia w Zakładzie Chemii Fizycznej poprowadzili dr hab. Tomasz Rusak i mgr Karolina Szyszka.

    Rejestracja na zajęcia Elektryczność i magnetyzm o godz. 15:00 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

    Rejestracja na zajęcia Elektryczność magnetyzm o godz. 16:45 została zakończona. Wysłaliśmy e-mailem informacje o zakwalifikowaniu.

    Oddziaływania elektryczne i magnetyczne stanowią obecnie podstawę funkcjonowania współczesnej techniki i przemysłu. Podczas zajęć w Zakładzie Chemii Fizycznej omówione zostaną elektryczne oraz magnetyczne właściwości metali, cieczy oraz owoców. Uczestniczy będą mieli możliwość zbadać pole magnetyczne oraz oddziaływania pomiędzy różnymi materiałami. Za pomocą baterii i magnesów neodymowych zapoznają się z zasadą działania silnika elektrycznego, elektromagnesu oraz będą mogli potwierdzić istnienie cieczy magnetycznych (ferromagnetycznych). Eksperymentalnie uzyskają odpowiedzi na pytania, czy można odchylić strumień wody oraz czy możliwe jest przybranie przez ciecz innego kształtu niż naczynie, w którym ona się znajduje. Korzystając z metali oraz owoców wytworzą prąd, którym można zastąpić baterie do zasilania urządzeń elektrycznych. 

    Baner Biologia i chemia po akademicku elektryczność w otaczającym nas świecie

     

    •