Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Historia zjazdów.
 • Ostatnia zmiana 11.12.2019 przez Medyk Białostocki

  Historia zjazdów

   

  I spotkanie - Washington 2011

  Prof. Marek Konarzewski radca naukowy ambasady RP w Waszyngtonie, razem z dr Włodzimierzem Łopaczynskim, pracownikiem Narodowych Instytutów Zdrowia w Bethesdzie, wystapili z inicjatywą zorganizowania spotkania absolwentów UMB, którzy mieszkają i pracują w Ameryce Północnej. Po długich poszukiwaniach udało im sie odnalezc i zaprosić do Ambasady RP w Waszyngtonie grupę ponad 120 lekarzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, którzy wykształcili sie w naszej Alma Mater.

   

  II spotkanie - Chicago 2012

  Pamiątkowe zdjęcie w trakcie II Zjazdu absolwentów w ChicagoJuż po raz drugi spotkali się ze sobą absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, których życiowe decyzje skłoniły do osiedlenia się w USA lub Kanadzie. Na miejsce zbiórki - na koniec października – wyznaczyli jedno z najbardziej polskich miast w Stanach Zjednoczonych - Chicago. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyło około 60 osób. Z Białegostoku na zjazd polecieli m.in. rektor uczelni prof. Jacek Nikliński, jej rzecznik prof. Lech Chyczewski, szef uczelnianej fundacji prof. Sławomir Wołczyński oraz przewodniczący rady miejskiej Białegostoku Włodzimierz Kusak.

   

  III spotkanie - Nowy York 2013

  III zjazd absolwentów UMB w Nowym YorkuNowy Jork, Manhattan. Na trzeci zjazd absolwentów białostockiej Akademii Medycznej, dziś Uniwersytetu Medycznego, przybyło ze Stanów Zjednoczonych i Kanady blisko 70 osób, mieszkających w Ameryce Północnej.

  Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w gościnnych progach Konsulatu Generalnego RP. Mieści się on na Manhattanie, w zabytkowej ponad stuletniej rezydencji De Lamar przy Madison Avenue i 37 ulicy.

   

   

  IV spotkanie - Miami 2014

  4 Zjazd Absowlentów UMB w MiamiKolejne czwarte spotkanie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Akademii Medycznej/Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w Ameryce Północnej (4th Reunion of the Alumni and Friends of Medical Academy/Bialystok Medical University In North America) miało miejsce w Miami (USA) w dniach 24-26 października 2014 r. Pomysłodawcą i realizatorem wyjątkowo ciekawego programu, a także duszą spotkania był dr Włodzimierz Łopaczyński wraz z małżonką.

   

   

   

  V spotkanie - Białystok 2015

  To w Białymstoku odbył się piąty już zjazd Stowarzyszenia. Po raz pierwszy w Polsce. Przez cztery październikowe dni absolwenci mogli wrócić wspomnieniami do czasów swoich studiów, zobaczyć, jak teraz wygląda ich Alma Mater, a także jak zmienił się Białystok i okolice. Wielu z nich przyjechało już kilka dni przed tym zlotem i jeszcze kilka dni po nim zostali tu. Parę osób przyjechało z bliskimi, by pokazać im uczelnię, na której studiowali.

   

   

   

  VI spotkanie - Chicago 2016

  Dziedzictwo akademickie jest jedną z najważniejszych wartości wnoszonych na rzecz społeczeństwa przez uniwersytety. Jego kultywowanie może przybierać różne formy. Jedną z nich, scalającą studentów, absolwentów i sympatyków, są stowarzyszenia. Ową jednostką, która pełni taką rolę na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół UMB w Ameryce Północnej

   

   

   

  VII spotkanie - Nashville 2018

  Po raz pierwszy frekwencja na zjeździe przekroczyła 50 osób – to rekord, który padł w Nashville (USA) podczas VII Zjazdu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół AMB/UMB.

   

   

   

   

   

  VIII spotkanie - Boston 2019

  Relacja z 8-go Zjazdu Absolwentów UMB/AMB w Ameryce Północnej w Bostonie przygotowana przez Włodzimierza Łopaczyńskiego, współzałożyciela i prezesa stowarzyszenia absolwentów