• Ostatnia zmiana 16.01.2020 przez Zakład Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych

  Nauka

  ZAPRASZAMY OSOBY PALĄCE
  E-PAPIEROSY DO BADAŃ!

   

  Zakład Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprasza osoby palące wyłącznie papierosy elektryczne do udziału w badaniu naukowym. Naszym celem jest sprawdzenie wpływu substancji zawartych w papierosach elektrycznych na układ oddechowy.

  Każdy z ochotników, który odda nam próbkę wydychanego powietrza do badań będzie mógł za darmo wykonać pakiet badań:

  • Biochemia i morfologia
  • Elektrokardiogram (EKG) –   Zapis czynności elektrycznej serca.
  • USG tętnic szyjnych
  • Pomiar ciśnienia tętniczego na obu kończynach górnych na wysokości kostki celem pomiaru wskaźnika kostka-ramię (tzw. ABI) oraz ocena sztywności ścian naczyń poprzez oznaczenie prędkości fali tętna - Badanie to pomaga wykryć stan niedokrwienia kończyn dolnych lub zwiększonej sztywności tętnic.
  • Ocena gęstości kości i składu ciała metodą DEXA. W badaniu tym zostanie użyta minimalna i uznawana za bezpieczną dawka promieniowania rentgenowskiego (porównywalna do dawki, jaką człowiek otrzymuje w ciągu doby w swoim naturalnym środowisku) oraz zbadany poziom absorpcji tego promieniowania przy przejściu przez ciało, co dostarczy informacji o gęstości kości i ilości tkanki tłuszczowej.
  • Ocena składu ciała metodą bioimpedancji - polega na zmierzeniu oporu tkanek, przez które zostanie przepuszczony prąd elektryczny o niskim natężeniu i niskim napięciu niewyczuwalnym i całkowicie bezpiecznym dla człowieka. Podczas wykonywania badania zostanie zastosowanych sześć różnych częstotliwości prądu, dzięki czemu możliwy będzie dokładny pomiar składu tkanek.
  • Badanie fluorescencji końcowych produktów glikacji w skórze, które są uważane za nowoczesny marker ryzyka chorób serca i naczyń.

   

   

   

  Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
  85 686 53 71 lub 736 747 020

  lub mailowo: medycyna.populacyjna@umb.edu.pl
  Na badania należy przeznaczyć około 2,5 godziny.

  Zgłoszenia przyjmujemy do końca marca 2020.