Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tematyka ćwiczeń.
  • Ostatnia zmiana 16.09.2023 przez Zakład Stomatologii Zintegrowanej

    Tematyka ćwiczeń

    TEMATY REALIZOWANE PODCZAS ĆWICZEŃ Z ZAKRESU STOMATOLOGII ZINTEGROWANEJ WIEKU ROZWOJOWEGO

     

    1. Organizacja zajęć w Zakładzie Stomatologii Zintegrowanej. Szkolenie BHP.

    Badanie pacjenta – podmiotowe i przedmiotowe – zewnątrzustne i wewnątrzustne. Badania dodatkowe w stomatologii, konsultacje specjalistyczne. Planowanie kompleksowego postępowania profilaktyczno-leczniczego dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zasady ergonomicznej pracy na 4 ręce. Komunikacja z pacjentem w wieku rozwojowym w gabinecie stomatologicznym.

    2. Profilaktyka próchnicy zębów i chorób przyzębia pacjentów w wieku rozwojowym. Higiena j. ustnej. Rola diety w profilaktyce próchnicy. Profilaktyka fluorkowa. Bezpieczeństwo stosowania fluoru – współczesne poglądy.

    3. Edukacja prozdrowotna i promocja zdrowia jamy ustnej dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

    4. Specyfika choroby próchnicowej w wieku rozwojowym. Postepowanie profilaktyczno-terapeutyczne z uwzględnieniem ryzyka zachorowania i postawy emocjonalnej pacjenta.

    5. Diagnostyka i leczenie chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych w zębach mlecznych i stałych. Antybiotykoterapia w stomatologii dziecięcej.

    6. Wybrane choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów w wieku rozwojowym.

    7. Pierwsza pomoc w urazowych uszkodzeniach zębów mlecznych i stałych.

    8. Planowanie kompleksowego postępowania profilaktyczno-leczniczego u pacjentów w wieku rozwojowym obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi. Opieka stomatologiczna nad pacjentem niepełnosprawnym w wieku rozwojowym.

    9. Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie parafunkcji i dysfunkcji narządu żucia. Profilaktyka i wczesne leczenie zaburzeń zgryzowych zależnie od wieku dziecka. Przygotowanie pacjenta do leczenia ortodontycznego. Następstwa przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Konsekwencje ekstrakcji zębów stałych z powikłaniami próchnicy w aspekcie rozwoju zgryzu i jego zaburzeń. Wskazania do ekstrakcji pierwszych stałych zębów trzonowych.

    10. Zaliczenie - omówienie przypadków klinicznych z uwzględnieniem diagnostyki i planowania kompleksowego leczenia oraz odpowiedź ustna na zadane przez asystenta pytania.