Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin Dydaktyczny Jednostki.
  • Ostatnia zmiana 12.10.2020 przez Administrator UMB

    Regulamin Dydaktyczny Jednostki

    Regulamin Dydaktyczny

    Samodzielnej Pracowni Laboratorium Obrazowania Molekularnego

     

    Z uwagi na kontakt z promieniowaniem jonizującym w czasie odbywających się zajęć, w przypadku prawdopodobieństwa ciąży lub bycia w ciąży, należy bezwzględnie zgłosić ten fakt asystentowi.

    1. Podstawą zaliczenia ćwiczeń jest:

    - obecność na wszystkich wykładach, seminariach i ćwiczeniach

    - wykazanie się znajomością wiedzy przekazanej na seminariach i ćwiczeniach

    1. Tematy seminariów i wykładów będą umieszczone na tablicy informacyjnej i na stronie internetowej Samodzielnej Pracowni Laboratorium Obrazowania Molekularnego UMB.
    2. Zaliczenie ćwiczeń/egzamin odbywa się w grupach, w formie pisemnej (test jednokrotnego wyboru), w terminie ustalonym przez nauczyciela akademickiego. Nie zgłoszenie się w tym terminie ( bez usprawiedliwienia) jest jednoznaczne z oceną niedostateczną.
    3. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego/zaliczenia z przedmiotu jest obecność na wszystkich zajęciach praktycznych i wykładach, jak też zaliczenie wszystkich prac pisemnych oraz ustnych.
    4. Student ma prawo do zwolnienia z egzaminu, jeżeli uzyskał średnią minimum 4,5 ze wszystkich zaliczeń pisemnych.
    5. Egzamin końcowy składa się z 30 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Podstawą zaliczenia jest udzielenie minimum 60% poprawnych odpowiedzi, tj. uzyskanie minimum 19 punktów z 30 możliwych.
    6. W trakcie egzaminu/zaliczenia studenci powinni zachowywać się zgodnie z zasadami ogólnie przyjętymi na Uczelni. Używanie urządzeń elektronicznych jest zabronione.
    7. Student ma prawo do dwóch terminów egzaminu końcowego/zaliczenia, po uprzednim ustaleniu daty z asystentem prowadzącym ćwiczenia.
    8. Kierownik Pracowni może w sytuacjach szczególnych ustalić dodatkowy termin zaliczenia/egzaminu.
    9. Informację o wynikach egzaminów oraz zaliczeń dostępne są w „Wirtualnym Dziekanacie” oraz u Kierownika Jednostki.
    10. Student ma prawo do wglądu pracy pisemnej w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników sprawdzianów/zaliczeń/kolokwiów/egzaminów.
    11. Usprawiedliwienie nieobecności studenta na ćwiczeniach i wykładach honorowane będzie, jeżeli zostanie potwierdzone przez lekarza. W wyjątkowych przypadkach honorowane jest zwolnienie z zajęć z przyczyn losowych. Nieobecności te muszą być jednak odrobione.
    12. Odrabianie opuszczonych ćwiczeń jest możliwe z inną grupą ćwiczeniową w ciągu roku lub w wyznaczonych dniach indywidualnie (terminy odrabiania zajęć będą ustalone przez asystenta).
    13. Nieobecności na więcej niż jednym wykładzie musą być odrobione w ustalonym terminie przez asystenta w Samodzielnej Pracowni Laboratorium Obrazowania Molekularnego UMB.
    14. Opuszczenie więcej niż trzech ćwiczeń uniemożliwia ich odrobienie i przystąpienie do zaliczenia. Student zobowiązany jest wówczas do odrobienia ćwiczeń z inną grupą w pełnym wymiarze dni.
    15. Na terenie Samodzielnej Pracowni Laboratorium Obrazowania Molekularnego asystenci są odpowiedzialni za zachowanie studentów. Studenci mogą przebywać wyłącznie w miejscu wskazanym przez asystenta.
    16. W przypadku powtarzania roku z powodu innego przedmiotu niż diagnostyka obrazowa, obowiązuje obecność na ćwiczeniach i zaliczenie tak jak studentów danego roku.
    17. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń oraz zajęć praktycznych.

     

     

    Wykaz zalecanej literatury:

    Podstawowa:

    1. Pruszyński B., Radiologia. Diagnostyka obrazowa. Rtg, TK, USG i MR. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. 2014.

    2. Polish Journal of Radiology, wybrane artykuły opublikowane po 2000 roku opisujące nowoczesną diagnostykę obrazową.

    3. Przegląd Lekarski - wybrane artykuły opublikowane po 2000 roku opisujące nowoczesną diagnostykę obrazową.

    4. Fizyk i inżynier medyczny - wybrane artykuły opublikowane po 2000 roku opisujące nowoczesną diagnostykę obrazową.

    5. Pruszyński B., Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metody badań, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2000.

    6. Ultrasonografia, kwartalnik Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego - wybrane artykuły opublikowane po 2000 roku opisujące nowoczesną diagnostykę obrazową.

    7. Podręcznik radiologii Herring W. Wydawnictwo medyczne Urban &Partner. 2014.

    8. Bohdan Daniel, Bogdan Pruszyński- Anatomia radiologiczna, RTG, TK, MR, USG, SC , Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2005r.

    Uzupełniająca:

    1. Leksykon radiologii i diagnostyki obrazowej pod redakcją prof. dr hab. med. Jerzego Waleckiego , prof. dr hab. med. Bogdana Pruszyńskiego wydawnictwo ZamKor Kraków 2003.

    2. European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging - wybrane artykuły opublikowane po 2000 roku.

     

     

    REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA SAMODZIELNEJ PRACOWNI LABORATORIUM OBRAZOWANIA MOLEKULARNEGO DLA STUDENTÓW:

    Z uwagi na kontakt z promieniowaniem jonizującym w czasie odbywających się zajęć, w przypadku prawdopodobieństwa ciąży lub bycia w ciąży, należy bezwzględnie zgłosić ten fakt asystentowi.

    1. We wszystkich pracowniach na terenie Samodzielnej Pracowni Laboratorium Obrazowania Molekularnego studenci mogą przebywać jedynie w obecności prowadzącego zajęcia.
    2. Podczas ćwiczeń i zajęć praktycznych studenci zobowiązani są do noszenia fartuchów i obuwia zamiennego.
    3. Podczas zajęć należy postępować dokładnie wg wskazówek prowadzącego.
    4. W celu zminimalizowania narażenia na promieniowanie jonizujące pochodzącego ze źródła zewnętrznego (radiofarmaceutyk, pacjent po podaniu izotopu) obowiązują trzy główne zasady:
    • Im dalej tym bezpieczniej
    • Im krótszy czas narażenia tym mniejsza dawka promieniowania
    • Stosowanie osłon chroni przed promieniowaniem.

     

    Wszystkie uwagi na temat prowadzenia ćwiczeń i seminariów oraz ewentualne skargi należy zgłaszać do dr n. med. Małgorzaty Mojsak.

    Godziny konsultacyjne kierownika lub osoby przez niego wyznaczonej: czwartki 9.00-13.00 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu (tel. 85 686 50 94/ 85 686 50 92).