Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Przeprowadzka za pracą.
  • Przeprowadzka za pracą.
  • Ostatnia zmiana 29.01.2014 przez Administrator UMB

    Przeprowadzka za pracą

     

    Każdy z nas chciałby dostać dobrą pracę blisko swojego miejsca zamieszkania, jednak nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej więc szukamy zatrudnienia w miejscu, do którego mamy dobry dojazd, a zmiany pracy nie wiążemy z przeprowadzką. Chętniej podejmujemy pracę, która ją wymusza, jeżeli proponowane warunki zatrudnienia są bardzo atrakcyjne. Zmianę miejsca zamieszkania ułatwiają nowe technologie, dzięki którym poszukiwanie pracy w innych miastach, województwach lub nawet państwach, jest łatwiejsze.

    Szukanie zatrudnienia w zupełnie innym miejscu niż to, w którym mieszkamy, może wydawać się trudne i czasochłonne, a nawet kosztowne – dojazdy na spotkania z potencjalnymi pracodawcami, testy rekrutacyjne i rozmowy kwalifikacyjne pochłaniają często sporą część domowych finansów. Dziś jednak ta sytuacja się zmienia. Pracodawcy prowadzący nabór, zwłaszcza Ci poszukujący wykwalifikowanych specjalistów, coraz częściej korzystają z innowacyjnych technologii i metod, by zatrudnić najlepszych. W tym celu korzystają z rozwiązań, które usprawniają proces rekrutacyjny i zachęcają kandydatów mieszkających daleko do wzięcia udziału w rekrutacji, która nie wymaga od nich dużych nakładów kosztów i czasu. Dzięki nowym technologiom można znaleźć pracę w dowolnym miejscu na świecie bez wychodzenia z domu. Możliwości takich wygodnych form poszukiwania zatrudnienia jest bardzo wiele – od portali związanych z karierą, gdzie kandydaci mogą zaprezentować siebie, a pracodawcy znaleźć pracowników, po wirtualne targi pracy, gdzie obie strony mogą nawiązać bezpośredni kontakt – wyjaśnia Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

    Pierwszy krok – CV
    CV jest Twoją wizytówką. Jeśli rozważasz zmianę miejsca zamieszkania, w przypadku otrzymania atrakcyjnej propozycji pracy, na samej górze dokumentu powinieneś zaznaczyć gotowość do relokacji. Kiedy już zaktualizujesz CV, zarejestruj się na portalach kariery, takich jak monsterpolska.pl i wgraj CV do bazy kandydatów. Ułatwi to pracodawcom znalezienie Twojej kandydatury oraz kontakt z Tobą. Możesz także ustawić opcję powiadomień na temat nowych ofert pracy z interesującej Cię branży lub miejsca, które rozważasz jako docelowe po przeprowadzce.

    Social media Ci pomogą
    Upolować atrakcyjną pracę możesz także dzięki mediom społecznościowym. Zaktualizuj swoje dane na profilach i umieść informację, że szukasz zatrudnienia w lokalizacji, która Cię interesuje. Popytaj też przyjaciół i rodziny – może słyszeli o wakatach, które byłyby dla Ciebie odpowiednie? Kontakty osobiste mogą ułatwić Ci dotarcie do osób poszukujących pracowników. Nie zapominaj też o forach internetowych – poszukaj wątków dotyczących pracy w wybranych miejscach i zasubskrybuj je, abyś widział nowe posty tam pojawiające się. Ponadto, zarejestruj się na stronach internetowych lokalnych serwisów informacyjnych – to na pewno pomoże podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Będziesz mógł pochwalić się wiedzą na temat bieżących wydarzeń.

    Rozmowa przez Internet
    Nie musisz poświęcać czasu i pieniędzy na dojazdy na rozmowy kwalifikacyjne. Pracodawcy coraz częściej zgadzają się na to, by pierwszy etap rekrutacji przeprowadzić online, np. za pomocą internetowych platform video typu Skype. Musisz się do niej jednak przygotować. Przede wszystkim sprawdź, np. w rozmowie ze znajomym, czy wszystko działa poprawne. Następnie przenieś się do cichego, dobrze oświetlonego pomieszczenia. Zadbaj o to, by tło za Tobą było schludne, bez zbędnych elementów garderoby czy mebli. Ubierz się tak samo, jak w przypadku normalnej rozmowy kwalifikacyjnej – nawet na rozmowie wirtualnej musisz przestrzegać zasad dress code’u.

    Czasami w Twoim wymarzonym miejscu zamieszkania może nie być zbyt wielu ofert pracy. Niektóre branże mają wręcz tendencje do skupiania się w określonych lokalizacjach. Twoja gotowość do przeprowadzki sprawi, że będziesz miał więcej możliwości i zwiększysz zasięg swoich poszukiwań. Technologia natomiast pomoże Ci znaleźć idealną pracę szybciej i łatwiej, niż było to możliwe kilka lat temu.

     

    Źródło: