Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. prof. dr hab. Edward Bańkowski.
  • Ostatnia zmiana 12.04.2021 przez Zakład Biochemii Lekarskiej

prof. dr hab. Edward Bańkowski

Prof. dr hab. n. med. Edward Bańkowski jest specjalistą w zakresie biochemii i patobiochemii tkanki łącznej.

Kierował Zakładem Biochemii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w latach 1980-2012, gdzie stworzył szkołę naukową, zajmującą się biochemią macierzy pozakomórkowej.

Do najważniejszych osiągnięć naukowych prof. Edwarda Bańkowskiego należą:
    • odkrycie zjawiska adsorpcji i aktywacji czynnika Hagemana (XII) przez kolagen,
    • opisanie zmian zdolności kolagenu do agregacji płytek krwi zależnych od stopnia spolimeryzowania tego białka,
    • wykrycie białek osoczowych zawierających hydroksyprolinę,
    • odkrycie w płytkach krwi czynnika – stymulującego biosyntezę kolagenu w hodowlach fibroblastów in vitro, opisanego później jako płytkowy czynnik wzrostowy (PDGF),
    • opis przebudowy macierzy pozakomórkowej sznura pępowinowych w przebiegu gestozy EPH,
    • wykrycie rezerwuaru peptydowych czynników wzrostowych w ludzkiej galarecie Whartona.

Jest autorem dwóch podręczników akademickich, p.t. „Biochemia – podręcznik dla studentów uczelni medycznych” oraz „Biochemia – podręcznik dla studentów studiów licencjackich i magisterskich”, a także współautorem trzeciego, p.t. „Patofizjologia – podręcznik dla studentów medycyny”.

Prof. Edward Bańkowski został uhonorowany doktoratami honoris causa Université de Reims Champagne-Ardenne (Francja) oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Kontakt:

prof. Edward Bańkowski