Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tematyka wykładów w roku 2022/2023.
  • Ostatnia zmiana 15.02.2024 przez Zakład Chirurgii Stomatologicznej

Tematyka wykładów w roku 2022/2023

Wykłady odbywają się w Auli Wykładowej Centrum Dydaktyki Stomatologicznej we wtorki o godzinie 13.15 oraz częściowo jako szkolenia e-learningowe

Semestr VII

1. Badanie chorego. Dokumentacja kliniczna, diagnostyka wstępna, ostateczna. Ogólne i miejscowe przygotowanie pacjenta do zabiegu chirurgicznego w warunkach ambulatoryjnych (interpretacja badań dodatkowych, premedykacja).
    2. Zagadnienia medyczno-prawne.
    3. Zasady przygotowania pacjentów z chorobami ogólnymi, umiejętność współpracy z innymi specjalistami medycznymi (konsultacje, omówienie postępowania w wybranych jednostkach chorobowych: niewydolność krążenia, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, padaczka, postępowanie z kobietami w ciąży).
    4. Zasady leczenia antybiotykami w chirurgii stomatologicznej.
    5. Znieczulenia miejscowe: rodzaje znieczuleń, wskazania, p/wskazania, powikłania.
    6. Wskazania i p/wskazania do usuwania zębów: miejscowe i ogólne. Zakażenia odogniskowe. E-Learning
    7. Powikłania po ekstrakcji zębów – wczesne i późne, miejscowe i ogólne. E-Learning
    8. Przyczyny miejscowe i ogólne krwawienia po ekstrakcji. Badania laboratoryjne oceniające stan układu hemostatycznego. Przygotowanie chorego ze skazą krwotoczną do ekstrakcji zęba: postępowanie przed-, w czasie i po ekstrakcji.
    9. Zapalenia okostnej: ostre i przewlekłe, objawy, leczenie, powikłania. Symptomatologia ropni zębopochodnych.
    10. Ropowice tkanek miękkich części twarzowej czaszki. Leczenie miejscowe i ogólne ropni i ropowic, powikłania.
    11. Zapalenia kości szczęk: etiologia, przebieg, objawy, badania dodatkowe, leczenie miejscowe i ogólne, powikłania.
    12. Specyfika przebiegu i leczenia zapaleń kości szczęk u dzieci – uwarunkowania anatomiczne i ogólnoustrojowe. Powikłania wczesne i późne.
    13. Zakażenia swoiste twarzoczaszki (promienica, gruźlica). AIDS – istota choroby, charakter zmian w jamie ustnej. Profilaktyka w praktyce lekarza stomatologa.
    14. Zakażenia przyranne: zgorzel gazowa, tężec, róża. Zapalenia nieswoiste węzłów chłonnych.
    15. Zęby zatrzymane, dodatkowe i nadliczbowe. Objawy, dokumentacja radiologiczna, metody chirurgicznego usuwania. Operacyjne usunięcie zębów zatrzymanych (rentgenodiagnostyka, wskazania, zabieg usunięcia zębów mądrości dolnych i górnych, kłów i innych, postępowanie pozabiegowe).

Semestr VIII

1. Utrudnione wyrzynanie dolnych zębów mądrości. E-Learning
    2. Operacyjne usunięcie pozostałości korzeniowych (półchirurgiczne i chirurgiczne metody usuwania korzeni zębów, diagnostyka, lokalizacja w bezzębiu, rodzaje cięć, instrumentarium, przebieg operacji, zalecenia pooperacyjne).
    3. Resekcje korzeni zębów (wskazania, p-wskazania, przygotowanie zęba do resekcji, rodzaje cięć, technika zabiegu, dopełnienie wsteczne, postępowanie pooperacyjne). Hemisekcja, amputacja korzeni zębów wielokorzeniowych (wskazania, p-wskazania, technika zabiegu, postępowanie pozabiegowe).
    4. Replantacja i transplantacja zębów (p-wskazania, postępowanie z zębem replantowanym).
    5. Choroby zatok. Przypadkowe otwarcie zatoki szczękowej: przyczyny, objawy (anatomia zatoki szczękowej). Chirurgiczne metody zamknięcia połączeń ustno- zatokowych. E-Learning
    6. Chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do protezowania. Operacje ze wskazań protetycznych (omówienie postępowania z pacjentem geriatrycznym, zabiegi na tkankach twardych, miękkich, postępowanie pozabiegowe).
    7. Zabiegi ze wskazań ortodontycznych (dziecko w gabinecie stomatologicznym, wpływ zabiegu chirurgicznego na narząd żucia, zabiegi na tkankach miękkich, zabiegi wspomagające leczenie ortodontyczne, sprowadzanie zębów zatrzymanych do łuku, technika zabiegu, postępowanie pozabiegowe).
    8. Torbiele zębopochodne kości szczęk: klasyfikacja, mechanizm wzrostu objawy kliniczne, radiologiczne.
    9. Torbiele zębopochodne kości szczęk: metody leczenia, postępowanie pozabiegowe. Torbiele niezębopochodne (rentgenodiagnostyka, torbiele tkanek miękkich, technika zabiegu, postępowanie pozabiegowe).
    10. Torbiele wrodzone tkanek miękkich i kości: torbiele entodermalne, zastoinowe, krwotoczne. Etiopatogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie.
    11. Zmiany potencjalnie złośliwe skóry twarzy i błony śluzowej jamy ustnej. Współczesna profilaktyka onkologiczna. Postępowanie w schorzeniach jamy ustnej. Podstawy diagnostyki różnicowej. Zasady pobierania materiału do badania cytologicznego, biopsji aspiracyjnej oraz histopatologicznego. Zmiany w tkankach jamy ustnej w przebiegu schorzeń ogólnych. E-Learning
    12. Urazowe uszkodzenia zębów. Złamania wyrostka zębodołowego kości szczęk. Objawy, diagnostyka radiologiczna, zasady leczenia, powikłania.
    13. Podstawy implantologii stomatologicznej. Zasady leczenia z użyciem wszczepów stomatologicznych. E-Learning
    14. Metody poprawiające warunki do implantacji stomatologicznej – augmentacja kości, dystrakcja wyrostka zębodołowego. Wykorzystanie fibryny bogatopłytkowej (PRF) w zabiegach augmentacyjnych.
    15. Chirurgiczne aspekty współczesnej implantologii stomatologicznej. Technologie cyfrowe w implantologii stomatologicznej.