• Rejestracja uczestników

   ►więcej

   Zgłaszenie streszczeń

   ►więcej

    Zgłaszanie prac do monografii ►więcej

    

   Szanowni Państwo

    

   W imieniu Komitetu Organizacyjnego mamy zaszczyt po raz kolejny zaprosić Państwa, w dniach 3-5 października 2021r.,  do Białegostoku - miasta i regionu, gdzie od wieków żyją wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, gdzie panuje otwartość, życzliwość i gościnność. Regionu, który dzięki unikalnym walorom środowiska naturalnego zyskał miano „Zielonych Płuc Polski”. To region malowniczych widoków, czystego powietrza, relaksującego działania lasów sosnowo-świerkowych, nienaruszonej natury i życzliwości mieszkańców. Zarówno sam Białystok, jak i jego otoczenie stwarzają niezwykle przyjazne miejsce. Integralnym elementem miasta i Podlasia są ludzie – rdzenni mieszkańcy tego regionu, będący potomkami dawnych osadników, wywodzący się    z różnych narodowości, kultur i religii, bo jak pisze Jonna Angiel - „Podlasie jest bankiem dobrych genów, nie tylko koszteli i papierówek, czy ziół różnorakich. Spójrz na ludzi tu mieszkających - to bank lokalnego patriotyzmu i sztuki życia ‹razem›, choć czasem tak ‹różnie›…”.

   A wspaniałą okazją ku temu będzie z pewnością jubileuszowa konferencja -  XV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Życiodajna śmierć - pamięci Elizabeth Kübler-Ross”.

   W tym roku symbolem Konferencji jest niezapominajka, mały, niepozorny kwiatek. Najwięcej podań historycznych i legend na jego temat pochodzi ze średniowiecznych Niemiec. Jedna z nich opowiada o tym jak to, w zależności od wersji, rycerz bądź młodzieniec zbierał małe niebieskie kwiaty dla swojej ukochanej na brzegu rzeki. Niestety w pewnym momencie omsknęła mu się noga i wpadając do wody został porwany przez nurt. Oddalając się krzyczał „nie zapomnij o mnie”, co dało nazwę temu małemu kwiatkowi. Druga, z kolei, legenda opowiadająca o etymologii niezapominajki nawiązuje do stworzenia świata. Podczas stwarzania roślin i nadawaniu im nazw Pan Bóg przeoczył jeden z kwiatów, gdy ten zapytał się, co z nim będzie, Bóg odparł, że „od dziś będziesz się zwać niezapominajka”. Jest ona symbolem troski o osoby chore i niepełnosprawne oraz takie, które potrzebują opieki innych. Jest też symbolem ludzi chorych na Alzheimera.

   Na naszą Konferencję zapraszamy przedstawicieli różnych dziedzin nauki i sztuki - lekarza i filozofa, psychologa, etyka i socjologa, duchownego i artystę, dziennikarza, pielęgniarkę i położną, rodzica i chorego.

   Na Konferencji „Życiodajna śmierć - pamięci Elizabeth Kübler-Rosspo raz kolejny będziemy poruszać trudne tematy związane z interdyscyplinarnymi wyzwaniami opieki paliatywnej i tanatoedukacji, ze śmiercią i umieraniem. Postaramy się stworzyć okazję do dialogu nie tylko o śmierci oraz umieraniu, ale także do wymiany poglądów na temat rozlicznych dylematów etycznych, prawnych i społecznych pracowników ochrony zdrowia, będących przedmiotem gorących sporów nie tylko w środowisku medycznym, ale w całym społeczeństwie, w tym dotyczących postrzegania metody in vitro, aborcji, donacji, transplantacji, eutanazji, uporczywej terapii, terapii marihuaną. Pragniemy także ponownie przypomnieć, że śmierć dotyczy nie tylko tych, którzy są ciężko chorzy, ale także osób, które już za życia traktowane są jako nieobecne, usunięte na margines, tak jakby nie żyły - osoby starsze, niepełnosprawne, chore psychicznie, z upośledzeniami genetycznymi i te, które są po prostu bezdomne.  Podyskutujemy także o roli religii i jej wpływie na zdrowie, przybliżymy zadania pracowników ochrony zdrowia w zwalczaniu dyskryminacji, stygmatyzacji, agresji i uzależnień. Zastanowimy się nad postrzeganiem różnych kultur przez inne narody, ich wizją zdrowia, choroby i śmierci, kulturowymi uwarunkowaniami w poszczególnych dziedzinach medycyny, miejscem medycyny niekonwencjonalnej w terapii oraz dylematami etycznymi w opiece nad pacjentami pochodzącymi z różnych kultur. Mamy nadzieję poruszyć także tematy związane nie tylko z żałobą zwierząt po utracie właściciela oraz żałoby ludzi po utracie zwierząt, ale także o terapeutycznej roli zwierząt, bioetycznych granicach zadawania bólu zwierzętom podczas eksperymentów naukowych, wykorzystywanych w sporcie, o kulturze traktowania zwierząt w Polsce i przejawach ludzkiego barbarzyństwa wobec nich. Bo czyż nieprawdziwe są słowa Matki Teresy      z Kalkuty „Często umieramy tak, jak żyliśmy. Śmierć jest tylko przedłużeniem życia ".

   Będzie też specjalna sesja – Fenonem Dextera Morgana, gdzie postaramy się  przedyskutować, dlaczego ten serial ma tak wielu fanów i na ile są prawdziwe jego słowa „Jestem chodzącym paradoksem – odbieram i daje życie” (sez. III, odc. 5, Rejs na Bimini).

   Piętnaście lat to dużo i mało. Wszystkie dni z każdego z tych okresów związane są jednak z realizacją nowych wyzwań. Minione lata to czas pełen różnych wydarzeń, osiągnięć naukowych, historia znaczona losami asystentów, tysięcy studentów i uczestników naszych Konferencji, ich osiągnięć osobistych  i naukowych, dzięki którym nie tylko w kraju, ale i za granicą rozpoznawalne jest imię naszego Zakładu.

   Postanowiliśmy naszą rocznicę obchodzić razem z Państwem, bo dziele­nie  ra­dości z innymi jest o wiele przyjemniejsze.

   Zapraszamy więc od 3 do 5 października 2021 roku na nasz Jubileusz i tort urodzinowy.

    

   Jednocześnie chcemy poinformować, że w przypadku zaostrzenia reżimu sanitarnego związanego z trwającą pandemią COVID-19 zastrzegamy sobie prawo rezygnacji z organizacji konferencji lub zmiany jej formy na online.

    

    

    

   W imieniu Komitetu Organizacyjnego,

   prof. dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak

   dr hab. n. o zdr. Jolanta Lewko

   dr hab. n. o zdr. Cecylia Łukaszuk

    dr hab. n. o zdr. Matylda Sierakowska

   dr hab. n. o zdr. Mateusz Cybulski

   prof. dr hab. n. med. Wojciech Kułak