• Projekt Teraz już wiem

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami edukacyjnymi przygotowanymi przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

Dowiedź się więcej

Konsultacje w ramach Biologii i chemii po akademicku 3 - Chemia związków węgla

13.03.2024 08:12

Społeczna Odpowiedzialność Nauki

12 marca 2024 r. odbyły się kolejne konsultacje z cyklu „Biologia i Chemia po akademicku 3”. Tematem zajęć była Chemia związków węgla. Spotkanie w Zakładzie Chemii Organicznej poprowadziła prof. dr hab. Marta Płońska-Brzezińska.

Na zajęciach licealiści uczyli się o strukturach i wiązaniach chemicznych, a także o reakcjach organicznych. Na początku prof. Płońska-Brzezińska omówiła podstawowe koncepcje dotyczące wiązań chemicznych, szczególnie koncentrując się na hybrydyzacji atomów węgla z perspektywy teorii orbitali molekularnych. Wyjaśnione zostały także pojęcia takie jak nukleofil i elektrofil, elektroujemność, moment dipolowy oraz efekt indukcyjny w związkach organicznych. Słuchaczom przybliżone zostały bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak rezonans i reguły dotyczące struktur rezonansowych, które bez wątpienia przydadzą się na maturze rozszerzonej z chemii. Podobnie jak odróżnianie węglowodorów nasyconych od nienasyconych oraz węglowodorów aromatycznych z różnymi grupami funkcyjnymi, o czym również można było usłyszeć podczas konsultacji.

Zapraszamy na kolejne zajęcia i konsultacje!

Materiały edukacyjne z konsultacji Chemia związków węgla

Szczegóły zajęć i rejestracje dostępne na stronie projektu Biologia i Chemia po akademicku 3

Flaga i godło Polski

PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA PRZYZNANYCH PRZEZ MINISTRA EDUKACJI I NAUKI