• Aktualności

  O Podlaskiej Dolinie Rolniczej na UMB

  25.09.2019 16:54
  Autor: Administrator UMB

   

  Powołanie w regionie „Podlaskiej Doliny Rolniczej 4.0” było tematem spotkania na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Uczestniczyli w nim Prorektor ds. Nauki UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, dr hab. Katarzyna Socha Kierownik Zakładu Bromatologii, dr Andrzej Małkowski kierownik Biura Transferu Technologii UMB, oraz na zamówienie Komisji Europejskiej: dr Tomasz Szejner z University of Cambridge, prof. Hazem Kalaji z Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW i radca prawny Andrzej Pancewicz. Branżę nowoczesnego rolnictwa 4.0 reprezentował Adam Ławicki prezes białostockiej firmy White Hill.

  Eksperci na zlecenie Komisji Europejskiej chcieli poznać potencjał UMB i możliwości współpracy Uczelni przy tworzeniu Podlaskiej Doliny Rolniczej. Pytali o kooperację Uczelni z lokalnym biznesem, patenty, komercjalizacje i bariery ograniczające tworzenie startup-ów.

  Komisja Europejska zleciła ekspertom "Identyfikację kluczowych elementów Ekosystemu Innowacji Doliny Rolniczej w województwie podlaskim, w tym określenie inicjatyw strategicznych"

  Jak powiedział Adam Ławicki, prezes zarządu White Hill, „Podlasie może być potęgą w dziedzinie rozwoju technologii produkcji żywności i to nie tylko w kraju. Cały świat idzie w kierunku automatyzacji rolnictwa, a to dla nas ogromna szansa”

  Podlaska Dolina Rolnicza 4.0 ma być wzorowanym na amerykańskiej Dolinie Krzemowej - głównym ośrodkiem kompetencji dla rozwoju naszej regionalnej specjalizacji: nowoczesnego przemysłu rolno-spożywczego, opartego na rodzimym know-how.

  Dolina Rolnicza pozwoliłaby na efektywną współpracę między przemysłami ściśle technologicznymi, uczelniami i rolnictwem w naszym regionie.

  Badanie, realizowane na zlecenie Komisji Europejskiej, pozwoli stworzyć model ekosystemu innowacji rolno-spożywczej, oparty na możliwościach i potrzebach regionu. Właśnie w tym celu po rozmowach z samorządem województwa eksperci odwiedzili Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

  Powrót