Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Patenty i licencje.
  • Patenty i licencje

    Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie



    Opis patentu

    Rak jelita grubego staje się w Polsce jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego. Etiologia i patogeneza mimo wielu badań nadal pozostaje nie zupełnie wyjaśniona, a najczęściej wymieniane czynniki sprzyjające rozwojowi raka jelita grubego to czynniki genetyczne i środowiskowe, tj. nawyki żywieniowe, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.

    Leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego uległo znaczącej poprawie głównie ze względu na screening. Podstawowym i priorytetowym leczeniem jest zabieg operacyjny polegający na wycięciu zmiany nowotworowej w granicach tkanek zdrowych z marginesem bezpieczeństwa i okolicznymi węzłami chłonnymi. W związku z tym wzrasta również liczba operacji przeprowadzonych z tego powodu.

    Obecnie leki przeciwnowotworowe dostępne na rynku nie są specyficznie celowane. Ponadto, wykazano że wywierają liczne działania niepożądane oraz powikłania w porównaniu do naturalnych środków przeciwnowotworowych, co podkreśla potrzebę wprowadzenia nowych, skutecznych a przede wszystkim mniej toksycznych preparatów np. z produktów naturalnych.

    Liczne prace badawcze wskazują na wysoką aktywność terapeutyczną ekstraktów i związków otrzymywanych z grzybów poliporoidalnych. Posiadają one potwierdzoną w badaniach eksperymentalnych aktywność: antynowotworową, antybakteryjną, antygrzybiczą, antywirusową, antyzapalną, antyalergiczną, cytotostatyczną czy immunomodulującą. Udowodniono także, że wykazują one działanie przeciwmiażdżycowe, hipoglikemiczne i hepatoprotekcyjne.

    Przedmiotem wynalazku jest użycie ekstraktu z grzybu poliporoidalnego w celu zahamowania wzrostu komórek nowotworowych jelita grubego. Grzyb ten jest powszechnie dostępny w naszej strefie klimatycznej. Proces wytwarzania ekstraktu nie jest kosztowny. Ponadto, ekstrakt z Korzeniowca sosnowego posiada silne właściwości przeciwnowotworowe i jednocześnie wykazuje słabe działanie cytostatyczne wobec zdrowych komórek.

     

    Szczegółowy opis patentowy

    Szczegółowy opis patentu (Espacenet) 

     

    Zastosowanie

    Wyniki badań aktywności terapeutycznej grzybów poliporoidalnych wskazują na olbrzymi potencjał zastosowań medycznych, w tym w profilaktyce zachorowań na nowotwory lub jako wspomaganie terapii przeciwnowotworowych. Celem wynalazku było opracowanie sposobu otrzymywania ekstraktu z Korzeniowca sosnowego (zespół z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej), wykazanie w badaniach in vitro i in vivo aktywności przeciwnowotworowej takiego ekstraktu wobec raka jelita grubego i wskazanie możliwości zastosowania kompozycji farmaceutycznej, zawierającej taki ekstrakt jako aktywny składnik leku przeciwnowotworowego. Zaletą takiej terapii jest ukierunkowane działanie leku na ograniczanie żywotności komórek raka jelita grubego i niska toksyczność wobec komórek zdrowych.

    Obecnie trwają dalsze badania, które pozwolą na rozpoznanie mechanizmów działania ekstraktu z Korzeniowca sosnowego.

     

    Ochrona prawna:

    Numer prawa wyłącznego UPRP: 238795

    Numer patentu zagranicznego: EP 3570860

    Numer zgłoszenia międzynarodowego: PCT/PL2018/000007

    Dział gospodarki

    Medycyna

    Dane teleadresowe

    Biuro Transferu Technologii

    ul. Jerzego Waszyngtona 17

    E-mail: btt@umb.edu.pl

    Tel./faks: (85) 686 5122

    Adres do korespondencji:

    Biuro Transferu Technologii
    Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

    ul. Jana Kilińskiego 1
    15-089 Białystok

    Powrót