Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Patenty i licencje.
  • Patenty i licencje

    Gazderminy jako biomarker łuszczycy i choroby jej współtowarzyszącej



    Opis patentu

    Łuszczyca niewątpliwie stanowi problem nie tylko medyczny, ale też społeczny i ekonomiczny. Częstość występowania łuszczycy w populacji polskiej określa się na ok. 3%, a na całym świecie cierpi na nią ok. 125 mln osób. Istnieje grupa chorych, których nie da się zdiagnozować na podstawie obrazu klinicznego. W takich przypadkach wskazane jest pobranie wycinka skóry do oceny. Jest to inwazyjne rozwiązanie i bardzo często nieakceptowane przez pacjentów. Test płytkowy znacznie ułatwiłby i przyspieszył diagnozę, szczególnie trudnych do diagnostyki przypadków łuszczycy i jej powikłań. Obecnie na rynku nie istnieje rozwiązanie, które w prosty, szybki i w małoinwazyjny sposób diagnozowałoby pacjentów z łuszczycą.

    Obecnie łuszczycę diagnozuje się na podstawie badania klinicznego po stwierdzeniu zmian i ognisk w typowej lokalizacji. Jeśli obraz kliniczny jest niecharakterystyczny, lekarz może wykonać badanie dermatoskopowe lub biopsję zmiany w celu oceny histopatologicznej. Biopsja jest metodą inwazyjną i nie wszyscy pacjenci wyrażają na nią zgodę, dlatego też zastosowanie opisanej innowacji mogłoby być szczególnie korzystne w trudnych do diagnozy przypadkach. Proponowany test potencjalnie miałby zastosowanie w laboratoriach diagnostycznych i w gabinetach dermatologicznych. Laboratoria wykonujące ten test powinny mieć personel przeszkolony do pobierania krwi oraz być wyposażone w wirówkę do odwirowania surowicy.

    Opisywana innowacja wyróżnia się:

     

    • możliwością dokładnego zdiagnozowania łuszczycy nawet na wczesnym etapie;
    • możliwością wczesnego włączenia leczenia i otoczenia pacjentów szczególną opieką medyczną;
    • możliwością wczesnego włączenia okresowych badań obrazowych serca i naczyń krwionośnych u pacjentów z wykrytą łuszczycą już na wczesnym etapie;
    • możliwością zastosowania proponowanego testu w większości laboratoriów diagnostycznych;
    • małoinwazyjną metodą pobierania materiału;
    • dużą dostępnością pobieranego materiału;
    • prostotą i stosunkowo niską ceną proponowanego testu.

     

    Ochrona patentowa

    Zgłoszenie patentowe krajowe: P.445837

     

    Zastosowanie

    Proponowany wynalazek dotyczy metody diagnostyki łuszczycy i jej powikłań z wykorzystaniem rodziny białek gazdermin pochodzących z surowicy pacjenta. Rodzina tych białek jest odpowiedzialna m.in. za regulację proliferacji i różnicowania komórek. Łuszczyca jest przewlekłą dermatozą związaną z nadmierną proliferacją naskórka. Na rozwój choroby mają wpływ czynniki genetyczne, immunologiczne a także środowiskowe, jednak dokładna patogeneza tego schorzenia nie jest w pełni poznana. Osoby z łuszczycą żyją średnio o 5 lat krócej głównie ze względu na powikłania sercowo-naczyniowe. Chorych dotykają również takie schorzenia jak choroby stawów, jelit, nerek, cukrzyca, otyłość czy zaburzenia psychiczne. Ze względu na zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych pacjenci wymagają szczególnej opieki medycznej i np. okresowych badań obrazowych serca i naczyń krwionośnych. Szybka i trafna diagnoza oraz włączenie odpowiedniego leczenia w przypadku łuszczycy są kluczowe. Biorąc pod uwagę powikłania z jakimi zmagają się chorzy istotne jest znalezienie markerów, które wcześnie wykryją chorobę. Obecnie nie ma czułych i specyficznych biomarkerów dla łuszczycy. Proponowany mógłby mieć zastosowanie jako test płytkowy lub test wykonywany metodą ELISA, opierający się na pomiarze gazdermin w surowicy.

    Dział gospodarki

    medycyna

    Dane teleadresowe

    Biuro Transferu Technologii

    ul. Jerzego Waszyngtona 17

    E-mail: btt@umb.edu.pl

    Tel./faks: (85) 686 5122

    Adres do korespondencji:

    Biuro Transferu Technologii
    Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

    ul. Jana Kilińskiego 1
    15-089 Białystok

    Powrót